OBRAZEM: Proti operaci v Gaze protestovaly desetitisíce lidí

  16:51aktualizováno  16:51
V Libanonu, Íránu, Turecku i Egyptě dnes vyšly do ulic davy, které nesouhlasí s útoky židovského státu na pásmo Gazy. Jen v Egyptě se podle agentur sešlo kolem 50 tisíc lidí v desítce měst. V operaci Izraelem nazvané Lité olovo již zemřelo 280 lidí, dalších sedm stovek je raněných.

Palestinští demonstranti pálí během demonstrace v jordánském táboře Bikáa izraelskou vlajku. (28. prosince 2008) | foto: Reuters

Akce izraelských ozbrojených sil začala v sobotu. Zdravotníci mají stále plné ruce práce, protože nálety pokračují již druhý den. Operace pobouřila tradiční protivníky židovského státu, ale i regionální spojence Izraele. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan označil izraelské nálety za zločin proti lidskosti.

Demonstrace proti náletům probíhaly bez násilností. Výjimkou byl severoirácký Mosul, kde do shromáždění protestujících vjel sebevražedný útočník na kole. Odpálil nálož v blízkosti více než tisícihlavého davu. Jednoho demonstrujícího zabil a dalších šestnáct zranil. K útoku se žádná organizace nepřihlásila.

Policista ohledává zbytky bicyklu, na kterém vjel sebevražedný atentátník do davu protestujících v Mosulu. (28. prosince 2008)

Oficiálního činitele Hamasu Usámu Hamdana si přišlo poslechnout asi tisíc lidí v Libanonu. Hamdan shromážděným slíbil vítězství a odmítl se vzdát. Lidé jeho řeč provázeli heslem "smrt Izraeli". "My, Hamas a další frakce odporu v Gaze, víme, že nemáme mnoho alternativ. Máme jen jednu možnost, a tou je vytrvat a odolat, a pak zvítězíme," řekl Hamdan.

Libanonská dívka drží během protestů proti izraelským náletům v Gaze plastovou pušku. (28. prosince 2008)

V sousední Sýrii se v hlavním městě Damašku sešlo pět tisíc demonstrantů na centrálním náměstí. Spálili zde izraelskou i americkou vlajku. Jeden z transparentů hlásal: "Agrese proti Gaze je agresí proti celému arabskému světu." Na jiném zase stálo: "Pryč s Amerikou, matkou terorismu."

Jordánský tábor Bikáa, kde mají útočiště palestinští uprchlíci a jejich potomci, také nezůstal v klidu. Dvaatřicetiletý Jasín abú Táhá Ameriku a Izrael viní ze všech blízkovýchodních problémů. "Izraelci zabíjejí naše lidi v Gaze a na Západním břehu Jordánu. Američané zabíjejí naše lidi v Iráku. Jsme uprchlíci, vyhnali nás z našich domovů v Tulkarmu v roce 1967 a pořád zůstáváme bez domova," řekl s odvoláním na útěk své rodiny během šestidenní blízkovýchodní války. "Co víc ještě Izraelci a Američani chtějí? Přijít sem a zabít nás?" dodal.

Protestující v jordánském táboře Bikáa drží palestinskou vlajku a portrét někdejšího iráckého prezidenta Husejna a palestinského vůdce Arafata. (28. prosince 2008)

Jindy klidnou Dubaj dnes také rozhýbaly protesty demonstrantů. Před palestinským konzulátem se sešly stovky lidí, někteří z nich zahalení palestinskými vlajkami. Policisté jim však zabránili rozšířit protest do okolních ulic.

Protestanti v Dubaji mávají palestinskými vlajkami. (28. prosince 2008)

Fundamentalistické Muslimské bratrstvo v egyptské Káhiře před parlamentem uspořádalo protestní akci. Vyzvalo, aby Arabové a muslimové povstali proti "ohavnému tichu a shovívavosti většiny arabských a islámských režimů a vlád" k akci izraelské armády. Naproti tomu vládní představitelé Egypta přičítají odpovědnost za zmařené životy v Gaze Hamasu.

V Káhiře se konaly ještě další dvě demonstrace, celkem se tu sešlo sedmnáct tisíc lidí. 

Příznivci Muslimského bratrstva provolávají hesla proti Izraeli před egyptským parlamentem v Káhiře. (28. prosince 2008)

Potrestejte Izrael, vyzval íránský vůdce

K potrestání Izraele za Gazu dnes vyzval nejvyšší íránský vůdce ajatolláh Alí Chomejní v televizním projevu. "Sionistický režim musí být potrestán muslimskými zeměmi a vůdcové tohoto uzurpátorského režimu musejí být osobně souzeni a potrestáni za tyto zločiny i za dlouhou blokádu Gazy," prohlásil v přenosu Chomejní.

"Všichni palestinští bojovníci a věřící v celém muslimském světě mají povinnost bránit bezbranné ženy a děti v Gaze a budou považováni za mučedníky, pokud přijdou o život v tomto boji." Chomejní zmínil také rozčarování nad tím, že některé arabské vlády, které se podle něj "označují za arabské", k počínání Izraele "povzbudivě mlčí".

Demonstrující v turecké Ankaře pálí před izraelskou ambasádou Davidovu hvězdu na protest proti izraelským náletům v Gaze. (28. prosince 2008)

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

V mexické džungli kvůli suchu vysychají populární tyrkysové laguny

V Lakandonském deštném pralese na jihu Mexika vyschlo několik tyrkysových...

V Lakandonském deštném pralese na jihu Mexika vyschlo několik tykrysových lagun, které do oblasti každoročně lákají...

Měl s gayi sex kvůli chudobě. Začal je vraždit. Popravili ho po 25 letech

V USA popravují smrtící injekcí, elektrickým křeslem téměř výhradně na přání...

Muže odsouzeného za vraždu tří gayů, které uškrtil v roce 1994, popravili ve čtvrtek v americkém státě Florida. V cele...

Nejsme Rusové. Před 30 lety se Pobaltí spojilo a otevřelo si cestu ke svobodě

Téměř dva miliony Litevců, Estonců a Lotyšů 23. srpna 1989 utvořily lidský...

Třiadvacátého srpna 1989 se Pobaltím táhl 675 kilometrů dlouhý lidský řetěz. Téměř dva miliony naštvaných Estonců,...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz