Nálety v Gaze pokračují, Izrael mobilizuje záložníky

  9:11aktualizováno  19:10
Izrael odmítá klid zbraní, prohlásil ministr obrany Ehud Barak. "Pro nás znamená požadavek na příměří s Hamasem něco podobného, jako žádat vás o příměří s Al-Kajdou," uvedl. Olmertova vláda naopak mobilizuje část záložníků. Akce izraelské armády, která si zatím vyžádala 290 životů, pokračuje již druhý den.

Izraelská vláda mobilizuje část vojenských rezerv židovského státu | foto: Reuters

Útoky izraelského letectva v pásmu Gazy si zatím vyžádaly 290 mrtvých a více než 700 zraněných. Izraelská armáda pokračuje v útocích i dnes. Židovský stát zesílil obranu podél hranic. Na místě je ozbrojená pěchota.

"Operace u Gazy pokračují. Jsme stále na místě," řekl mluvčí armády. Palestinské zdravotnické zdroje citované agenturou DPA hovořily dokonce o 300 mrtvých a víc než tisíci raněných.

Při jednom z náletů byla zasažena hlavní budova televizní stanice Hamasu Al-Aksá. Televize nicméně pokračuje ve vysílání z nezjištěného místa. Další nálet zasáhl budovu "rady ministrů" Hamasu. Zasaženo bylo také výcvikové zařízení pro bojovníky Hamasu.

Izraelská letadla bombardovala i síť pašeráckých tunelů spojující Gazu se Sinajskou pouští, uvedla agentura Reuters s odvoláním na zdroje z hnutí Hamas a palestinské úřady.

Obyvatelé hovoří o deseti až patnácti explozích v oblastech, kde jsou tunely, které se používají k přepravě zboží do Gazy a kde mají islamisté z Hamasu bezpečnostní jednotky. Zdravotníci mají zprávy o mnoha zraněných. Izraelská armáda se k incidentům zatím nevyjádřila.

Letecké síly Izraele zaútočily také na centrální bezpečnostní objekt v centru Gazy, který byl bezpečnostním aparátem Hamasu, ale i věznicí. Informoval o tom zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček, který dění na místě sleduje. Podle něj se tu dopoledne sešly stovky Palestinců a zjišťují, zda přežili jejich příbuzní.

Nálet za sebou zanechal desítky mrtvých nebo zraněných. Letectvo zaútočilo na věznici i přesto, že Červený kříž tlumočil slib Izraele, že zde útočit nebudou.

V záloze budou vojáci připravení na pozemní útok

Izraelská televize uvedla, že vláda Ehuda Olmerta v neděli po zasedání schválila výzvu k částečné mobilizaci šesti a půl tisíce záložníků. Ti by měli být připraveni pomoci během možných pozemních útoků v pásmu Gazy.

Izraelské ozbrojené síly plánují povolat záložníky během příštích dnů. "Mobilizace zahrnuje bojové jednotky a jednotky pasivní obrany," upřesnil tajemník vlády Oved Jehezkel.

"Jsme připraveni na všechny možnosti. Pokud bude nutné nasadit pozemní oddíly na obranu našich občanů, pak to uděláme," prohlásil premiér Ehud Olmert ještě před dnešním zasedáním vlády.

Izraelská armáda oznámila, že údery na "teroristické cíle" budou pokračovat a mohou být i rozšířeny, bude-li to nutné. Po první vlně bombardování za denního světla pokračovaly v jižní části pásma nálety i po setmění.

Izrael připravoval útoky půl roku

Za operací Lité olovo (Cast Lead) izraelských ozbrojených sil proti palestinským cílům Hamasu v pásmu Gazy je dlouhodobá pečlivá příprava, tajná jednání, taktická klamání i zavádění veřejnosti. Dezinformační úsilí podle Izraele splnilo svůj účel, uvedl deník Haarec.

Gaza po náletu

Izraelský ministr obrany Ehud Barak vyzval ozbrojené síly k přípravě na operaci před více než půl rokem. A to i přesto, že v té době Izrael vyjednával o příměří s Hamasem. Podle zdrojů z obranného aparátu chtěl být židovský stát připraven na demonstraci síly, kterou mohl Hamas i přes klid zbraní chystat.

Podívejte se

Proti operaci v Gaze protestovaly desetitisíce lidí

Barak vydal příkazy k podrobnému shromažďování informací, které měly zmapovat bezpečnostní infrastrukturu Hamasu i jiných militantních organizací, které působí v pásmu Gazy. Podařilo se tak získat data o trvalých základnách, zbrojních skladech, výcvikových táborech i domech vysokých činitelů.

Napětí stouplo před měsícem, kdy izraelská armáda během příměří vnikla na území Gazy, aby obsadila tunel, s jehož pomocí prý chtěli palestinští ozbrojenci zaútočit na izraelské jednotky.

Izraelský voják poblíž kibucu Sufa

Barakovi se finální podoba plánu dostala na stůl ke schválení 19. listopadu. Po měsíci, 18. prosince, se s ním setkal izraelský premiér, aby operaci odsouhlasili. Rozhodli se ale ještě počkat, aby zjistili, zda Hamas nezachová klid zbraní i po vypršení příměří. Plán nepředložili ke schválení ministrům izraelského kabinetu, ale informovali o vývoji ministryni zahraničí Cipi Livniovou.

Někteří ministři pak vyčítali Olmertovi i Barakovi, že nereagují na ostřelování raketami Kásam, které dopadaly na izraelské území. Byl tedy svolán kabinet a útoky jednomyslně schválili všichni ministři a nechali na premiérovi, ministrovi obrany a ministryni zahraničí, aby rozhodli o přesném čase operace.

JAK VIDÍ UDÁLOSTI V GAZE SVĚTOVÁ MÉDIA, NAJDETE ZDE

Barak dolaďoval poslední detaily s důstojníky a Livniová mezitím odletěla do Káhiry, aby informovala egyptského prezidenta Mubaraka o plánovaném zásahu Izraele proti Hamasu.

Útoky Izraele v Gaze očima BLOGERA iDNES.cz

Konečné rozhodnutí padlo v pátek ráno. V průběhu páteční noci a sobotního rána byli o plánovaném úderu informováni vůdci opozice a další politici, včetně šéfa strany Likud Benjamina Netanjahua.

Cílem raket vypálených z izraelských bojových vrtulníků a letounů byl podle médií přístav ve městě Gaza a zhruba stovka policejních i jiných objektů Hamasu, které byly těžce poškozeny. Šéf Hamasu Ismáíl Haníja tvrdí, že Palestina ještě nikdy nezažila horší masakr.

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás přitom prohlásil, že islamistické hnutí Hamas mohlo izraelským útokům na Gazu předejít. "Mluvili jsme s nimi a prosili je, aby nekončili příměří. Nechte příměří pokračovat, takže takhle jsme mohli předejít tomu, co se stalo," řekl Abbás.

Gaza po náletu

Zastavte násilí, vyzývá celý svět

K ukončení násilí přitom vyzvala jak Evropská unie, tak generální tajemník OSN Pan Ki-mun i Rada bezpečnosti. Členové Rady vyjádřili vážné znepokojení ohledně eskalace situace v Gaze a vyzvali k okamžitému zastavení násilí," říká prohlášení, které novinářům přednesl Neven Jurica, předseda Rady.

Spojené státy vyzvaly Izrael, aby se při útocích vyhnul civilním obětem. K zastavení akcí proti Hamasu ale Bílý dům výslovně nenabádal, protože USA považují Hamas za teroristickou organizaci. Šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová prohlásila, že vinu na útoku nese výhradně Hamas, protože porušil příměří s Izraelem.

Schwarzenberg: Izrael má právo se bránit

Na útoky reagoval také český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Považuji za neakceptovatelné, aby osady, ve kterých žije civilní obyvatelstvo, byly ostřelovány. Izrael má proto nezcizitelné právo bránit se proti takovým útokům," uvedl.

Kvůli ostřelování ze strany Hamasu nemůže být podle Schwarzenberga tato organizace považována za partnera v jednáních, a není s ní možné vést jakýkoliv politický dialog.

"Je ale zároveň politováníhodné, že životní podmínky v Gaze jsou člověka nedůstojné. Musíme se proto s našimi izraelskými přáteli zamyslet, jak změnit podmínky tak, aby se mladí lidé nemuseli přidávat k radikálním organizacím," řekl ministr.

K lepšímu se podle něj současná situace může změnit pouze za předpokladu, že obě strany obnoví klid zbraní. "Bez toho je jakýkoliv dialog nepředstavitelný," uzavřel.

Pásmo Gazy

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.

Autoři: , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Bojí se vycházet. Židovský kritik multikulturalismu je v Paříži štvancem

Francouzský filozof Alain  Finkielkraut

Slavný francouzský filozof Alain Finkielkraut se bojí vycházet ze svého pařížského bytu. Jako Žid, zastánce Izraele a...

USA opět podpoří ukrajinskou armádu, pošlou jí 250 milionů dolarů

Ukrajinský voják v Kyjevě (15. listopadu 2018)

Ukrajina dostane od Spojených států amerických vojenskou pomoc ve výši 250 milionů dolarů (5,7 miliardy korun). Částka...

Chceme demisi Babiše, volali demonstranti u budovy Evropské komise v Bruselu

Asi dvě stovky převážně českých občanů protestovaly v Bruselu u budovy Evropské...

Asi dvě stovky demonstrantů v Bruselu žádaly v úterý demisi českého premiéra Andreje Babiše. Nedaleko budovy Evropské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz