Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Víc než policie a armáda. Pořádek v Jižní Africe udržují soukromé ochranky

  14:18
Policie v Jihoafrické republice prohrává válku se zločinem. Zatímco ve Spojených státech připadá za rok na sto tisíc obyvatel šest případů vraždy, v JAR je to přes sedmdesát. Vlastní pocit klidu si ti bohatí zajišťují u soukromých bezpečnostních agentur, které se místo policie starají o nastolování pořádku. Ne vždy se jim však daří.
Policista ve vykradeném obchodě v Johannesburgu (12. července 2021)

Policista ve vykradeném obchodě v Johannesburgu (12. července 2021) | foto: ČTK

Jihoafričan Thamsanqa Mothobi si v Johannesburgu žil svůj život. Jednoho dne ho přepadla organizovaná skupina, která ho odvezla pryč z hlavního města a donutila ho, aby jí poskytl údaje k mobilnímu bankovnictví.

„Měli zbraně a požadovali PIN kódy k mým aplikacím. Zvýšili limity pro výběr peněz z mých účtů a vyprázdnili je. Propustili mě až v brzkých ranních hodinách,“ řekl otec tří dětí a dodal, že jedinou útěchou mu bylo, že ho nezabili.

Když zhasnou světla, začíná chaos. Nejbohatší město Afriky prochází krizí

V Jihoafrické republice, která podle oficiálních statistik zaznamenává 75 vražd a 400 loupeží denně, se jedná o častou situaci. Ačkoli se jedná o nejrozvinutější africkou zemi, zaujímá JAR jednu z nejvyšších příček v žebříčku násilné kriminality na světě.

Experti po celém světě varují, že jihoafrická policie prohrává boj se zločinem. To vede občany, kteří si to mohou dovolit, k tomu, že se obracejí na soukromý bezpečnostní průmysl. Ten v posledních letech zažívá boom.

„Situace se stále zhoršuje,“ řekl agentuře AP Anton Koen, bývalý policista, který nyní vede soukromou bezpečnostní firmu, jež se specializuje na sledování a vyhledávání unesených lidí a ukradených vozidel. „Počet vražd je nejvyšší za posledních dvacet let, násilí se stupňuje,“ dodává bývalý policista.

Podle údajů Úřadu pro regulaci soukromého bezpečnostního průmyslu je v zemi více než 2,7 milionu registrovaných soukromých bezpečnostních pracovníků, což z jihoafrického bezpečnostního průmyslu činí jeden z největších na světě. Pro srovnání, na 62 milionů obyvatel země připadá méně než 150 000 policistů.

Služba pro bohaté

Soukromé bezpečnostní společnosti získávají měsíční poplatek za hlídkování v okolí a ozbrojenou reakci na poplašné systémy svých klientů. Nabízejí také služby sledování a vyprošťování aut, což často vede k tomu, že se zapojují do rychlých honiček se zloději a únosci aut.

Data společnosti PSIRA ukazují, že počet bezpečnostních firem v Jihoafrické republice vzrostl za posledních deset let o 43 procent, podobně jako počet registrovaných bezpečnostních pracovníků vzrostl o 44 procent.

JAR má nejvyšší kriminalitu na světě, specialistku na zločince jen jednu

Novináři AP se rozhodli doprovázet soukromé bezpečnostní pracovníky na obchůzkách po předměstích ve východním Johannesburgu. Za mnoha okolností podle AP policie svou roli plní, zdaleka ale nestačí na všechny případy, které se ve městě dějí. V tu chvíli přichází na řadu soukromé firmy, které mají často také mnohem lepší vybavení.

Například Koen je při zásazích vyzbrojen útočnou puškou a neprůstřelnou vestou. Jeho zásahové vozidlo je vybaveno kamerami a technologií pro identifikaci registračních značek aut, jež dokáže zachytit podezřelá kradená vozidla.

Při jedné z hlídek Koen ujížděl k místu, kde jiní pracovníci soukromé bezpečnostní služby zadrželi dva podezřelé poté, co bylo vozidlo, v němž cestovali, spojeno s vloupáními a ozbrojenými loupežemi. Podezřelí byli předáni na nedaleké policejní stanici.

Zaplatit si služby soukromé bezpečnostní služby si však může dovolit jen hrstka bohatých v zemi. Většina Jihoafričanů se stále musí spoléhat na nedostatečně vybavenou a s problémy se potýkající policii.

Nárůst kriminality

Podle údajů společnosti PSIRA je v současné době aktivních a zaměstnaných více než 580 000 soukromých bezpečnostních pracovníků, tedy více než čítá jihoafrická policie a armáda dohromady.

„Lidé s penězi tvoří v Jihoafrické republice velmi malé procento. To znamená, že naprostá většina Jihoafričanů z tohoto bezpečnostního průmyslu ve skutečnosti nemá žádný prospěch,“ řekl Chad Thomas, odborník na organizovaný zločin, který více než 30 let pracoval v oblasti vymáhání práva a nyní působí v soukromé bezpečnostní společnosti.

Tuniský autoritář našel nového obětního beránka. Po opozici útočí na černochy

„Pokud žijete v tradičním prostředí městečka nebo v neformální osadě, jen málokde uvidíte bezpečnostní hlídky, protože nemají platící zákazníky,“ vysvětluje. A dodává, že ani ti, kteří mají to štěstí a mohou si soukromou ochranku dovolit, nejsou vždy v bezpečí.

V listopadu byla například jihoafrická vládní ministryně a její bodyguardi na dálnici přepadeni se zbraní v ruce a okradeni o peníze a mobilní telefony. Dva bodyguardi museli ležet na zemi, zatímco lupiči prohledávali jejich vozidlo a ukradli jim zbraně.

Za vysokou kriminalitou je podle expertů právě chudoba. „Viděli jsme, jak se hněv lidí na finanční situaci projevuje v násilných činech. To, co by mělo být normální loupeží, kdy pachatel na někoho míří střelnou zbraní, se pro lupiče stává příležitostí, jak si na nevinných obětech vybít svou frustraci a hněv,“ míní Thomas.

ANALÝZA: Ztrácí Francie moc v západní Africe? Nad dynastií Bongo se smráká

Násilná kriminalita v Jihoafrické republice v posledním desetiletí prudce vzrostla. Od února 2022 do února 2023 došlo v zemi k 27 494 případů zabití či vraždy, zatímco v letech 2012 až 2013 to bylo „pouze“ 16 213 případů. Míra vražd v Jihoafrické republice od roku 2022 do roku 2023 činila 45 na sto tisíc obyvatel, zatímco ve Spojených státech je to 6,3 a ve většině evropských zemí kolem jedné vraždy na sto tisíc obyvatel.

Policie uvádí, že od začátku roku 2024 nastoupí do služby deset tisíc nových policistů, kteří se budou snažit tento trend zvrátit. „Budeme mít více příslušníků v terénu, kteří budou schopni zasáhnout na více místech,“ věří národní policejní komisař Fannie Masemola.

Autor:

Válka mi zbystřila smysly, poznám směr letadla podle zvuku, říká Stomatová

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Nejdu rozbít Evropu, potřebuje ale rekonstrukci a velký šok

10. června 2024

Jedním z největších překvapení letošních evropských voleb se stal Filip Turek. Po vyhlášení...

Univerzita Karlova rozporuje závěry vyšetřování střelby. Podá stížnost

17. června 2024  13:18

Aktualizujeme Karlova univerzita si bude stěžovat na závěry vyšetřování prosincové střelby na filozofické...

„Chtěli, abych zemřel.“ Řecká pobřežní stráž shazovala migranty zpět do moře

17. června 2024  13:13

Řecká pobřežní stráž během tří let zavinila smrt desítek migrantů ve Středozemním moři, včetně...

KOMENTÁŘ: Neonacista, anebo debil? Kdo je nová politická hvězda Filip Turek

17. června 2024

Premium Europoslanec za koalici Přísaha-Motoristé je novým zjevením české politiky. Hlavně ve zjištění, že...

Kdybych s ní neměl sex, byl bych bez jídla, řekl chlapec o obžalované matce

17. června 2024  12:55

Mladík, kterého podle obžaloby od jeho sedmi let roky zneužívala matka, vypověděl, že sex s ní...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...