Izraelci znovu volí v parlamentních volbách. Na snímku je expremiér a šéf...

Izraelci znovu volí v parlamentních volbách. Na snímku je expremiér a šéf strany Likud Benjamin Netanjahu se svou ženou Sarou. (1. listopadu 2022) | foto: Reuters

Parlamentní volby v Izraeli znovu ovládl Bibi se spojenci, říkají první odhady

  • 13
Bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu a jeho spojenci podle prvních odhadů po uzavření volebních místností zřejmě získali v úterních parlamentních volbách dostatek hlasů k zajištění parlamentní většiny potřebné k sestavení budoucí vlády. Jedná se o předběžný odhad, konečný výsledek se může v nadcházejících hodinách ještě změnit, upozorňuje agentura AP.

V Izraeli se konaly páté parlamentní volby za tři a půl roku. Podle odhadů tří významných izraelských televizních stanic získala Netanjahuova strana Likud a její spojenci většinu 61 křesel ve 120členném Knesetu.

Druhou stranou s největším počtem mandátů je podle odhadů centristická strana Ješ Atid dosavadního premiéra Jaira Lapida, té je přisuzováno 22 až 24 křesel. Podle odhadů spolu se spojenci získá 54 až 55 křesel.

Třetí nejsilnější formací je formace Náboženský sionismus (RZ) Bezalela Smotriče a Itamara Ben Gvira, které prognózy přisuzují 14 až 15 křesel.

Izraelci znovu volí v parlamentních volbách. Na snímku přichází současný premiér Jair Lapid. (uprostřed, 1. listopadu 2022)

Izraelci měli ve volební den placené volno, odevzdat svůj hlas mohlo zhruba 6,78 milionu oprávněných voličů. V 6:00 SEČ se jim otevřelo na dvanáct tisíc volebních místností. Uzavřely se ve 21:00 SEČ a první výsledky se čekají o hodinu později.

Místní média informovala o několika incidentech. V Bejt Šemeši u Jeruzaléma museli volební místnosti zavřít a nahradit je mobilními buňkami, protože v nich ultraortodoxní extremisté v noci rozlili páchnoucí tekutinu ve snaze odradit lidi od účasti.

Několik incidentů mají na svědomí také příznivci Netanjahuova Likudu, kteří údajně plivali na voliče strany Izrael je náš domov, již vede bývalý expremiérův spojenec Avigdor Lieberman. Ten po odevzdání hlasu řekl, že doufá, že se Izrael „probudí do sionistické, liberální, tolerantní a svobodné země, nikoli do halachického státu“, tedy státu židovského náboženského práva.

„Tyto volby jsou svátkem demokracie a jsou pro ni také budíčkem. Vyzývám izraelské občany, aby využili své právo volit a respektovali druhé. Nechceme žádné další vášně, nechceme rozkol. Chceme větší jednotu, větší bezpečí, více smíření mezi lidmi a schopnost přijmout jeden druhého,“ uvedl ministr obrany Benny Ganc.

S Bibim, nebo bez Bibiho? To je to, oč zase běží v izraelských volbách

Kolem 15:00 SEČ volební účast činila 47,5 procenta, což je v tuto dobu nejvíce za posledních 23 let. Jak ovlivní hojná účast výsledek zatím není jasné.

Netanjahu novinářům řekl, že „má trochu obavy“. „Ale s pomocí lidí, kteří nás slyší, doufám, že se v závěru dne dočkáme vítězství. Doufám, že se nevzdáte svých demokratických práv,“ vzkázal voličům.

Třiasedmdesátiletý Netanjahu byl nejdéle sloužícím izraelským premiérem a navzdory trestnímu stíhání nyní žádá Izraelce, aby mu dali další šanci. Ve svém neprůstřelném Bibibusu v létě objížděl celou zemi a hovořil ke svým stoupencům.

Podle AP nyní Netanjahu oslovuje spíše chudší voliče, věřící a obyvatele menších měst, kteří mají tvrdý postoj k Palestincům. Bývalí Netanjahuovi podporovatelé s ním nyní odmítají kvůli jeho soudnímu řízení sedět ve vládě a expremiér tak nebyl schopný sestavit většinovou vládu ve 120členném Knesetu.

Krajní pravice může být třetí

Současný předseda vlády Lapid, který se prezentuje jako hlas slušnosti a jednoty, je naproti tomu oblíbený spíše u sekulárních voličů z měst. Doufá, že jeho krátké působení v čele přechodné vlády občanům ukázalo, že zemi může vést i někdo jiný než Netanjahu.

„Běžte volit pro budoucnost našich dětí, naší země. Volte dobře, hodně štěstí všem,“ řekl Lapid poté, co vhodil svůj lístek do volební urny v Tel Avivu. Ještě předtím navštívil hrob svého otce, píší média.

Volit přišel i minulý premiér Naftali Bennett, který tentokrát nekandiduje. „Vyzývám všechny v Izraeli, aby šli volit, je to velká výsada. Po desetiletí v politice poprvé věci posuzuji zvenčí. Chci říci všem izraelským občanům: Všichni jsme v jednom táboře, všichni jsme národ Izraele,“ řekl.

„Při všech těchto volbách je cítit zoufalství,“ řekla Hagit Kohenová, která pracuje jako sociální pracovnice v Tel Avivu. Uvedla, že hlasovala pro Lapida.

Prezident Jicchag Herzog před novináři řekl hebrejsky, anglicky a arabsky, že Izrael je demokracie a miliony voličů v ní mají možnost rozhodnout o budoucnosti národa, což není v mnoha zemích možné.

AP s odvoláním na jeruzalémskou organizaci Democracy Institute uvádí, že politická nestabilita uplynulých let nahlodala v zemi důvěru lidí v demokracii a politické vůdce.

Velmi sledovaný bude výsledek formace Náboženský sionismus (RZ) a lidí kolem šéfa strany Židovská síla, ultranacionalisty Itamara Ben Gvira. „Svým hlasem přijímáme Netanjahua jako premiéra, ale také jednoznačně pravicovou vládu. Mnoho let se hledaly výmluvy pro nepřijímání pravicových programů. Teď máme příležitost je použít,“ řekl Ben Gvir.

Ultranacionalisté mohou podle průzkumů skončit v parlamentu po Likudu a Lapidově centristické straně Ješ Atid jako třetí nejsilnější formace. Za ní by se mohla umístit Strana národní jednoty ministra obrany Gance.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video