Izrael prý bojuje s íránským jádrem pomocí sabotáží a nájemných vrahů

  13:07aktualizováno  14:21
Izrael vede tajnou válku proti Íránu, aby zmařil jeho údajné pokusy vyvinout jadernou zbraň. Využívá k tomu sabotáže, nájemné vrahy, nastrčené firmy či dvojí agenty, napsal britský deník Daily Telegraph s odvoláním na zdroje z tajných služeb. Židovský stát vidí v jaderném programu Teheránu existenční hrozbu.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád | foto: Profimedia.cz

The Daily Telegraph citoval odborníky na špionáž a také nejmenovaného bývalého agenta CIA. Izraelci se podle nich soustředí na členy íránského jaderného programu a doufají, že tak zdrží atomové ambice Teheránu a vyhnou se válce.

"Podvratná činnost má zpomalit pokroky jaderného programu, a to takovým způsobem, aby Íránci nevěděli, co se děje," citoval deník někdejšího agenta CIA.

"Cílem je zdržovat, zdržovat a zdržovat až do chvíle, než se najde nějaké řešení. Samozřejmě nechceme, aby současný íránský režim měl tyhle zbraně. Je to dobrý způsob. Lepší než vojenský zásah, který by pravděpodobně přinesl nepřijatelná rizika," dodal.

Oficiální zdroje židovského státu pochopitelně zprávu nepotvrdily. "Nemáme ve zvyku veřejně komentovat takové spekulace. Ani teď, ani nikdy jindy," řekl agentuře Reuters mluvčí izraelského premiéra Ehuda Olmerta Mark Regev.

Vědec se otrávil plynem

Důkazem tajné izraelské války by mohla být třeba smrt Ardašíra Hassanpúra, vědce z jaderného zařízení v Isfahánu. Hassanpúr zemřel předloni u sebe doma na otravu plynem.

"Také se objevily zprávy, že Íránu bylo pro jeho jaderný program prodáno kazové vybavení. Anebo že se někdo pokoušel přerušit dodávky elektřiny do Natanzu, kde Íránci obohacují uran," řekl Meir Džavendáfar, íránský expert z nezávislého think-tanku Meepas.

"Myslím, že sabotáže pokračují. Je to logický postup," řekl. "V situaci, kdy se problém neřeší diplomaticky a válka je neproveditelná, je to nejlepší možné řešení," dodal.

Izrael podle něj není jediný, kdo se snaží rušit íránské atomové ambice. Činí se prý i tajné služby mnoha jiných zemí - kromě Američanů třeba také jindy neutrální Nizozemci.

Obama nabízí diplomacii

Íránský jaderný program je jedním z velkých problémů na mezinárodní scéně. Teherán obohacuje uran a podle USA a dalších zemí usiluje o výrobu jaderné bomby. OSN už na něj opakovaně uvalila sankce, které ale Ahmadínežádův režim vždy ignoroval. Tvrdil - a tvrdí - že veškeré jeho jaderné aktivity jsou civilní a že na ně má plné právo.

Pro bývalého amerického prezidenta George Bushe byl Írán součástí osy zla, tedy nevyzpytatelným režimem, proti němuž měl Ameriku a její spojence chránit protiraketový štít. Bush nevylučoval vojenský úder.

S příchodem Baracka Obamy přišla jistá změna. Nový šéf Bílého domu vyznává vstřícnější přístup, chce s Íránem zahájit dialog. Teherán vzkázal, že je připraven s Amerikou mluvit - jako rovný s rovným. Ovšem ani Obama nevylučuje v krajním případě použití vojenské síly.

A pokud jde o protiraketový štít, jehož součástí mají být i základny v Česku a Polsku, Obamova ministryně zahraničí Clintonová nedávno českému ministru Karlu Schwarzenbergovi ve Washingtonu řekla, že pokud Írán změní své chování, Amerika budování štítu přehodnotí. - o Schwarzenbergově návštěvě Hillary Clintonové čtěte zde

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Podle rodičů zavražděného Kuciaka někdo brání vyšetření případu

Slovenský novinář Ján Kuciak se snoubenkou Martinou Kušnírovou na snímku, který...

Rodiče zastřeleného slovenského novináře Jána Kuciaka příliš nevěří, že se vraždu jejich syna podaří podaří zcela...

Černohorskou novinářku napadl zločinecký gang, objasnila policie

Černohorskou investigativní novinářku Oliveru Lakićovou v úterý večer postřelil...

Černohorská policie objasnila loňský útok na investigativní novinářku Oliveru Lakićovou. Na svědomí ho má zločinecký...

Vandalové zneuctili stovku hrobů ve Francii, pomalovali je svastikami

Vandalové poškodili hrobky na židovském hřbitově ve východní Francii. Odpoledne...

Neznámý pachatel v noci zneuctil bezmála stovku hrobů na židovském hřbitově ve městě Quatzenheim, ležícím nedaleko...

Najdete na iDNES.cz