Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád | foto: Profimedia.cz

Izrael prý bojuje s íránským jádrem pomocí sabotáží a nájemných vrahů

  • 168
Izrael vede tajnou válku proti Íránu, aby zmařil jeho údajné pokusy vyvinout jadernou zbraň. Využívá k tomu sabotáže, nájemné vrahy, nastrčené firmy či dvojí agenty, napsal britský deník Daily Telegraph s odvoláním na zdroje z tajných služeb. Židovský stát vidí v jaderném programu Teheránu existenční hrozbu.

The Daily Telegraph citoval odborníky na špionáž a také nejmenovaného bývalého agenta CIA. Izraelci se podle nich soustředí na členy íránského jaderného programu a doufají, že tak zdrží atomové ambice Teheránu a vyhnou se válce.

"Podvratná činnost má zpomalit pokroky jaderného programu, a to takovým způsobem, aby Íránci nevěděli, co se děje," citoval deník někdejšího agenta CIA.

"Cílem je zdržovat, zdržovat a zdržovat až do chvíle, než se najde nějaké řešení. Samozřejmě nechceme, aby současný íránský režim měl tyhle zbraně. Je to dobrý způsob. Lepší než vojenský zásah, který by pravděpodobně přinesl nepřijatelná rizika," dodal.

Oficiální zdroje židovského státu pochopitelně zprávu nepotvrdily. "Nemáme ve zvyku veřejně komentovat takové spekulace. Ani teď, ani nikdy jindy," řekl agentuře Reuters mluvčí izraelského premiéra Ehuda Olmerta Mark Regev.

Vědec se otrávil plynem

Důkazem tajné izraelské války by mohla být třeba smrt Ardašíra Hassanpúra, vědce z jaderného zařízení v Isfahánu. Hassanpúr zemřel předloni u sebe doma na otravu plynem.

"Také se objevily zprávy, že Íránu bylo pro jeho jaderný program prodáno kazové vybavení. Anebo že se někdo pokoušel přerušit dodávky elektřiny do Natanzu, kde Íránci obohacují uran," řekl Meir Džavendáfar, íránský expert z nezávislého think-tanku Meepas.

"Myslím, že sabotáže pokračují. Je to logický postup," řekl. "V situaci, kdy se problém neřeší diplomaticky a válka je neproveditelná, je to nejlepší možné řešení," dodal.

Izrael podle něj není jediný, kdo se snaží rušit íránské atomové ambice. Činí se prý i tajné služby mnoha jiných zemí - kromě Američanů třeba také jindy neutrální Nizozemci.

Obama nabízí diplomacii

Íránský jaderný program je jedním z velkých problémů na mezinárodní scéně. Teherán obohacuje uran a podle USA a dalších zemí usiluje o výrobu jaderné bomby. OSN už na něj opakovaně uvalila sankce, které ale Ahmadínežádův režim vždy ignoroval. Tvrdil - a tvrdí - že veškeré jeho jaderné aktivity jsou civilní a že na ně má plné právo.

Pro bývalého amerického prezidenta George Bushe byl Írán součástí osy zla, tedy nevyzpytatelným režimem, proti němuž měl Ameriku a její spojence chránit protiraketový štít. Bush nevylučoval vojenský úder.

S příchodem Baracka Obamy přišla jistá změna. Nový šéf Bílého domu vyznává vstřícnější přístup, chce s Íránem zahájit dialog. Teherán vzkázal, že je připraven s Amerikou mluvit - jako rovný s rovným. Ovšem ani Obama nevylučuje v krajním případě použití vojenské síly.

A pokud jde o protiraketový štít, jehož součástí mají být i základny v Česku a Polsku, Obamova ministryně zahraničí Clintonová nedávno českému ministru Karlu Schwarzenbergovi ve Washingtonu řekla, že pokud Írán změní své chování, Amerika budování štítu přehodnotí. - o Schwarzenbergově návštěvě Hillary Clintonové čtěte zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video