Modré hvězdy nakreslené za pomoci šablony se objevily na domech ve čtrnáctém pařížském obvodu a rovněž na předměstích města, jako jsou Vanves, Fontenay-aux-Roses a Aubervilliers. V nedalekém městě Saint-Ouen je doprovázely nápisy jako „Palestina zvítězí“.
„Od útoku palestinského hnutí Hamás na Izrael 7. října francouzské úřady zaznamenaly už 857 antisemitských činů,“ uvedl v úterý francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin. „To je za tři týdny tolik antisemitských činů, kolik jich bylo zaznamenáno v tomto roce,“ dodal.
Nenávist vůči Židům je zase cool. Podzim 2023 začíná připomínat rok 1933 |
Policie podle Darmanina kvůli antisemitským činům dosud zadržela a vyslechla 414 lidí. „Chápu obavu Francouzů židovského původu a chci jim říci, že je ochráníme, naprosto, ve dne v noci,“ slíbil ministr.
Za poškození majetku s rasovým či náboženským motivem hrozí až čtyři roky vězení či pokuta do 30 tisíc eur (735 tisíc korun).
„Lidé, kteří to udělali, měli jednoznačný záměr zastrašovat,“ řekl předseda Francouzské unie židovských studentů (UEJF) Samuel Lejoyeux. Podle něho hvězdy na zdech odkazují na „praktiky ze 30. let a druhé světové války, které vedly k vyhlazení milionů Židů“.
Kdo stojí za antisemitismem? Němce překvapily koordinovanost i brutalita protestů |
Francouzská premiérka Élisabeth Borneová podle webu televize TF1 zdůraznila, že situace na Blízkém východě neospravedlňuje antisemitismus. „Moje vláda je odhodlána vést proti němu nemilosrdný boj,“ Borneová. Její otec přežil nacistický tábor smrti Osvětim, ale když jí bylo 11 let, vzal si život. Z prožitých hrůz se nikdy plně nezotavil.
„Je povinností republiky chránit všechny francouzské Židy,“ řekla premiérka a dodala, že všichni viníci by měli být zatčeni a odsouzeni.
Francie má největší židovskou populaci na světě po Izraeli a USA. Nacistická symbolika, včetně hákového kříže se objevila také na budovách ve městě Petit-Quevilly severně od Paříže.
Židé v Paříži se bojí útoků
Francouzští Židé uvádějí, že se v Paříži od vypuknutí násilností v Izraeli necítí bezpečně. Někteří z nich raději ze svých vchodových dveří odstranili takzvané mezuzy, schránky obsahující svitek s pasážemi z Tóry, aby nepřitáhli pozornost antisemitů a nestali se jejich oběťmi.
„Lidé jsou demoralizovaní. Bojí se chodit nakupovat,“ řekl agentuře AFP židovský řezník Jacques Isaac Azeroual z 19. městského obvodu, kde žije početná židovská komunita. „Ze strachu před agresí zavírám o hodinu dříve a při odchodu si zakrývám jarmulku čepicí,“ uvedl.
Rusko se radikalizuje, Kreml nemá kontrolu, míní po pogromu média a analytici |
„Antisemitské činy odstartovaly už 7. října, ještě předtím, než Izrael zahájil svou odvetu v Pásmu Gazy,“ uvedl předseda Rady francouzských židovských institucí Yonathan Arfi. Někteří Židé se podle Patricka Chlewickiho, šéfa Synagogy na Vogézském náměstí v Paříži, bojí vycházet ven. „Vidíme skutečný strach, lidé se stahují do sebe,“ uvedl.
Ozbrojenci Hamásu brzy ráno 7. října vnikli do jižního Izraele a rozpoutali masakr, při kterém zavraždili na 1 400 lidí včetně seniorů a malých dětí. Izrael v reakci útočí v Pásmu Gazy s cílem zlikvidovat teroristy. Podle tamních úřadů, ovládaných od roku 2007 Hamásem, při izraelských zásazích přišlo o život už více než osm a půl tisíce lidí.