„Čekáme na vás ve všech městech Západního břehu od Hebronu po Dženín. Zavraždíme vás a vy si řeknete, že to, co vám udělal Hitler, byl jen vtip. Budeme pít vaši krev a jíst vaše lebky. Tak pojďte, čekáme na vás,“ napsala dvaadvacetiletá Palestinka na svůj instagramový účet.
Vzkaz už zmizel, na příspěvek ve „stories“ nicméně upozornila izraelská média i mnozí uživatelé sociálních sítí s tím, že Tamímíová mluvila k židovským osadníkům. Ti díky politice izraelských vlád zabírají stále více půdy, která má podle mezinárodních dohod patřit budoucímu palestinskému státu.
Několik osadníků také na konci října zapálilo dům Palestinců v obci Masafer Jatta a házeli kameny na palestinská obydlí nejen tam, ale i ve vesnici Tuba. A to v době, kdy Izrael bombarduje Pásmo Gazy a rozjel pozemní operaci s cílem zadupat do země teroristickou organizaci Hamás. Ta na začátku října zabila přes 1 400 Izraelců a cizinců v kibucech a vesnicích pár kilometrů od Gazy. Více než 220 lidí také unesla a jejich osud je nejasný.
Autoři webu The October 7th Geo-visualization Project alespoň ve zkratce zmapovali osudy lidí z Kfar Aza, Be’eri, Ofakimu či hudebního festivalu Supernova. Na mapě plné červených a černých bodů po kliknutí na každou tečku vyskočí oběť řádění teroristů z daného místa. Ať už jde o vojáka zabitého ve službě, unesenou jedenáctiletou dívku či zavražděného seniora.
Izrael ve válce |
Palestinka Tamímíová se však na scéně nevynořila až nyní. Upozornila na sebe už jako dospívající dívka, kdy se i se svou rodinou zapojila do palestinské propagandy přezdívané Pallywood, kdy se lidé nechávají nahrávat při uměle vyvolaných konfliktech s izraelskými vojáky na checkpointech či dalších místech. Světová média například roku 2015 obletěla „pohádka“ o necitlivém izraelském vojákovi a bezbranných palestinských dětech. Hlavním hrdinou byl tehdy dívčin bratr.
Palestinská Johanka z Arku uvězněná za fackování vojáků je na svobodě |
Sama Tamímíová na vojáka poprvé zaútočila už v roce 2012, kdy jí bylo jedenáct let. I tehdy za přítomnosti fotografů. Dívka si za to od tehdejšího tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana dokonce převzala cenu v Istanbulu. V roce 2018 pak napadla dva izraelské vojáky, za což dostala osm měsíců vězení. Díky videu, které pořídila její matka a umístila ho na sítě, se stala pro mnohé Palestince hrdinkou a někteří jí začali říkat Johanka z Arku.
Od vnuka jihoafrického bojovníka proti apartheidu Nelsona Mandely později dokonce dostala cenu. Muž tehdy vysvětloval, že si ji Palestinka zaslouží za „statečnost, odpor a zosobňování naděje pro miliony lidí“. „Chtěla bych být právničkou, abych mohla tlumočit hlas své země a vzkaz svého lidu,“ uvedla tehdy Tamímíová, která si pro sebe plánovala také „politickou budoucnost“.