Americké úřady podle agentury Reuters uvedly, že nemají důvod pochybovat o pravosti nahrávky.
Brutální vraždu ostře odsoudili bristký premiér David Cameron i prezident USA Barack Obama. „Mé myšlenky a modlitby jsou s Alanovou manželkou Barbarou, jejich dětmi a se všemi, kteří ho milovali,“ řekl Cameron (více o postoji Británie a USA čtěte zde).
Sedmačtyřicetiletý Henning pracoval jako řidič taxi v Salfordu nedaleko Manchesteru. Loni v prosinci vezl do Sýrie humanitární pomoc. Potraviny a zdravotnické potřeby mířily do nemocnice na severozápadě země. Islamističtí bojovníci Henninga unesli a drželi jako rukojmího, uvedl server BBC.
Hanning se v polovině září objevil na videu umístěném na internetu bojovníky IS, které zachycuje stětí jiného britského humanitárního pracovníka Davida Hainese.
Smrt rukojmíchANALÝZA: Vraždy novinářů se džihádistům vyplácí SOTLOFF: Islamisté zabili dalšího amerického novináře FOOLEY: Islamisté zveřejnili video popravy Američana KOMENTÁŘ: Lavina vražedné ideologie OBAMA: Islámský stát nemá v 21. století místo VÝKUPNÉ: Islámský stát chtěl 100 milionů eur PODEZŘELÝ: Vraždu Foleyho mohl provést britský raper |
Radikálové Henninga na tomto videu označili za dalšího zajatce, který má být zabit, pokud britská vláda bude dál podporovat boj proti Islámskému státu (více čtěte zde).
V úterý Henningova manželka Barbara prosila islamisty o jeho propuštění s tím, že je nevinný a do země odjel s dobrými úmysly a ze soucitu s trpícími lidmi. K propuštění Henninga vyzvaly desítky významných muslimských představitelů v Británii.
Islámští radikálové, kteří nyní ovládají část Sýrie a Iráku, již zavraždili tři zadržené západní občany - britského humanitárního pracovníka Davida Hainese a dva americké novináře Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa. Vyhrožovali, že Henning bude dalším na řadě.
Žena uneseného Brita prosila na konci září radikály o jeho milost:
1. října 2014 |