Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. prosince 2023 Mikuláš

Islámský stát ovládl trh s pšenicí, kupuje si loajalitu sunnitů

  21:17
Islámský stát se nezajímá pouze o ropná pole, díky kterým financuje své operace. Důležité jsou pro něj i farmy, sklady s obilím a mlýny. Radikálové na nich ponechávají státní zaměstnance. Dostatkem chleba a levnými potravinami si kupují loajalitu především sunnitských Arabů.
Islámský stát ovládá řadu farem, sil a mlýnů.

Islámský stát ovládá řadu farem, sil a mlýnů. | foto: AP

Podle údajů OSN Islámský stát (IS) nyní ovládá čtyřicet procent irácké roční produkce pšenice, což je vedle ječmene a rýže nejdůležitější plodina v zemi. Militanti se totiž nezajímají pouze o zabrání území, ale také o hospodaření a vládnutí.

„Pšenice je strategická. Oni s ní dělají, co mohou,“ řekl agentuře Reuters Alí Bind Dian, šéf farmářské unie v Machmúru, malém městě mezi Irbílem a Mosulem. „Určitě se chtějí předvést a předstírat, že jsou vláda,“ doplňuje.

V provincii Ninive IS ovládá všech devět sil a sedm dalších má pod kontrolou v jiných provinciích. Machmúrské silo má kapacitu 250 tisíc tun, což představovalo osm procent roční produkce Iráku v roce 2013. Na něj islamisté zaútočili 7. srpna. Podle jeho ředitele Abdula Rizzy Kadra Ahmada se islamisté snaží, aby měli chleba pro sunnity v oblastech, které ovládají.

Islámský stát

Jeho slova potvrzuje i šéf farmářské unie v Havídže Ahsan Muhirí: „Distribuují mouku Arabům v oblasti. Dělají to velmi organizovaným způsobem“. Islámský stát prodává mouku o polovinu levněji, než kolik stála dříve. „Pšenice je levná, protože ji ukradli,“ říká jeden z farmářů.

Obyvatel Mosulu potvrdil, že ceny potravin jsou nízké, protože islamisté obchodníkům určují ceny. „Nyní zde vládnou. Jdou do pekárny a řeknou: Prodávej za tyto ceny,“ tvrdí.

Státní zaměstnanci dál pracují

Islámský stát začal užívat plodiny na zaplnění svého rozpočtu a také, aby ničil své protivníky, především jezídy a křesťany, kterým úrodu zabírá. Islamisté na místě nechávají státní zaměstnance, aby mu pomáhali s chodem. Tato taktika dělá z IS daleko větší hrozbu než představuje al-Káida. Ta se zaměřovala na útoky a sebevražedné atentáty. Nicméně IS se snaží být nejen ozbrojenou, ale také vládní skupinou. 

Státní zaměstnanci, kteří zůstávají na silech ovládaných islamisty, jsou v kontaktu s ředitelem instituce odpovědné za výkup a prodej pšenice v Iráku Hasanem Ibrahimem. Někteří dokonce dojíždí do Bagdádu. Podle Ibrahima v důsledku leteckých úderů USA a jejich spojenců někteří radikálové opustili pozice v Mosulu a Kirkúku.

„Dávám instrukce svým lidem, aby byli potichu a vycházeli s těmi lidmi, protože  jsou velmi nebezpeční. Mohli by je zabít. Naším cílem je udržet pšenici,“ řekl Ibrahim.

Po začátku ofenzivy islamistů dostal ředitel pokyn, aby přestal vyplácet platy zaměstnancům, kteří jsou v oblastech ovládaných IS. „To by mi ztížilo práci. Nemůžeme dopustit, aby mlýny přestaly pracovat. Potřebuji, aby moji lidé zůstali na místě jako ochránci, aby přesvědčili Islámský stát, že pšenice je důležitá pro všechny.“ Ibrahim přesvědčil své šéfy a platy zaměstnancům může nadále posílat.

Nicméně farmáři, kteří svou úrodu odevzdali, své peníze nedostali. Ministerstvo obchodu se snaží je vyplatit. „Rádi bychom pomohli farmářům, ale ne IS,“ tvrdí Ibrahim.

Volali mi, ať se vrátím, říká křesťanský farmář

Křesťan Saláh Paulis si musel vybrat mezi svou vírou a úrodou. Minulý měsíc s rodinou utekl před postupujícími islamisty ze své farmy, která leží nedaleko Mosulu. Radikálové ji zabrali. O dva týdny později farmářovi zazvonil telefon a ozval se muž, který se představil jako bojovník IS.

Jak Islámský stát bohatne na ropě

Islámský stát si denně přijde na nejméně 1,5 milionu dolarů z prodeje pašované ropy, přestože barel prodává až o 75 dolarů levněji, než je běžná cena. Islamisté ovládli šest z deseti velkých syrských ropných polí, v Iráku mají čtyři. Ropu pašují pomocí potrubí, v barelech na oslech, v náklaďácích či je splaví po proudu do sousedního Turecka. Pašování mezi zeměmi má dlouholetou tradici. Zesílilo hlavně v době, kdy na Irák byly uvaleny sankce. Turecké úřady dělají, že problém nevidí. Islámský stát držel jejich rukojmí, ti jsou ale nyní již na svobodě. Nyní Turecko zvažuje zásah proti IS.

„Jsme v tvém domě. Proč tu nepracuješ a nestaráš se o svou farmu,“ zeptal se ho. „Přijď zpět a my ti zajistíme bezpečnost. Musíš konvertovat a zaplatit pět set dolarů (necelých jedenáct tisíc korun, pozn. red.),“ pokračoval. Když farmář odmítl, muž mu oznámil: „Bereme si tvou pšenici. Nekrademe ji, protože jsme ti dali možnost volby“.

O svou úrodu počátkem srpna přišel i kurdský farmář Saíd Mustafa Husajn. Dalekohledem sledoval, jak ozbrojenci nakládají jeho pšenici do čtyř náklaďáků a odváží ji směrem k arabským vesnicím. Husajn neví, co se stalo s jeho pšenicí. Nicméně ví, že Islámský stát ovládá čtyři mlýny v oblasti. Proto si myslí, že jeho pšenici umleli na mouku a tu prodali.

Farmář tvrdí, že měl 54 tun pšenice na své farmě ve vesnici Pundžina, která leží severovýchodně od Irbílu. Nemohl ji prodat vládnímu silu či soukromým obchodníkům kvůli probíhajícím bojům v oblasti. Radikálové si z jeho farmy vzali i dvě stě kuřat a 36 holubů. „Horší bylo, že jsem tomu nemohl zabránit. Vzali i dva generátory ve vesnici, které jsme dostali po dlouhém vyjednávání od kurdské vlády,“ tvrdí Husajn.

Příští sezóna je v ohrožení, varuje irácká vláda

Obyvatelé Pundžiny se bojí vrátit, přestože oblast nyní ovládají pešmergové. „Myslíme si, že Islámský stát tam zanechal miny,“ tvrdí soused farmáře Abdulláh Námik Mahmúd.

Podobné příběhy vypráví lidé napříč uprchlickými tábory v Kurdistánu. „Utekli jsme s penězi a zlatem, ale nechali jsme tam pšenici, nábytek a vše ostatní,“ řekl farmář a učitel na základní škole dvaašedesátiletý Júnis Sajdulláh. „Vše, co jsme vybudovali za dvacet let díky mému platu a našemu farmaření, je pryč. Jsme zpátky na nule,“ naříká na zemi ve stanu tábora OSN poblíž Irbílu.

Irácká vláda se obává o příští sezónu, protože například v provincii Ninive žilo sto tisíc farmářů a velká část z nich před IS uprchla a není nikdo, kdo by zasel na další rok.

Islamisté nyní okupují třetinu území Iráku a podobného území i v Sýrii. Své příjmy získávají nejen z pšenice, ale také z „daní“ od majitelů podniků, z výkupného za západní zajatce, z rabování a hlavně z prodeje ropy. Díky těmto příjmům můžou financovat své vojenské operace. Ropné rafinérie jsou i proto jedním z hlavních cílů leteckých úderů USA a jejich spojenců v Sýrii (více zde).

Kde se vzal Islámský stát a o co mu jde:

Autoři: ,

Izraelsko-palestinský konflikt

Palestinští ozbrojenci z Pásma Gazy 7.10. zahájili rozsáhlý útok na Izrael. Vypálili nejméně stovky raket a zároveň do Izraele vyslali komanda.

  • Nejčtenější

Ukrajina je v kritické situaci, připravme se i na špatné zprávy, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu v německé televizi ARD zdůraznil, že spojenci by měli nadále...

Česko je pod sněhem. Na D5 stála auta hodiny, D1 opět zablokovaly kamiony

Sníh v noci na dnešek a následně po celý den komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici a přerušeny byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Střet ve Sněmovně. Stanjura sáhl na Babiše, vyměnil si gesta s Schillerovou

Projednávání rozpočtu pro příští rok se ve Sněmovně vyhrotilo, až to vypadalo na schylující se potyčku mezi poslanci,...

Ukrajinci vyšli z krytu a vzdali se. Rusové je pak postříleli, ukazuje video

Na sociálních sítích se objevily záběry, při kterých ruští vojáci střílí na dva vzdávající se ukrajinské vojáky. Video...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zacházíte s Rusy jako s prasaty. Putin kritizoval Lotyšsko a pohrozil neštěstím

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Lotyšsko za to, jak zachází s ruskou menšinou. Pobaltské zemi nepřímo...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

V ruské armádě přibývá dezertérů, únik skýtá zranění či pomoc Ukrajinců

Počet žádostí ruských vojáků o pomoc při dezerci z armády se v posledních měsících výrazně zvýšil, uvedl projekt...

V Kyjevě se perou, v Moskvě se radují: A teď chceme i Oděsu a Mykolajiv

Premium Přibývající zprávy o třenicích v nejvyšším ukrajinském velení vzbudily v Rusku gejzíry škodolibé radosti. Prorežimní...

Naštvaly ho americké půtky o peníze? Zelenskyj zrušil projev v Kongresu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně zrušil svůj plánovaný virtuální projev v americkém Senátu. Na...

Těžké boje v Pásmu Gazy pokračují, ve školách jsme našli zbraně, tvrdí Izrael

Sledujeme online Izraelské síly za posledních 24 hodin zaútočily na 250 cílů v Pásmu Gazy, kde pokračují tvrdé boje. Napsal to server...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...