Zdroj se opřel přitom i o satelitní snímky zasažených objektů, které dodala mimo jiné americká tajná služba. „Je těžké si představit, jak tyto věci mohly přijít odjinud než z Íránu a Iráku,“ řekl listu New York Times, televizi ABC a agentuře Reuters v neděli činitel americké vlády. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo už o víkendu také obvinil Írán z odpovědnosti za útok, který zablokoval polovinu saúdskoarabské ropné produkce.
Na světových trzích stoupla cena ropy. Severomořská ropa Brent se v pondělí dopoledne středoevropského letního času prodávala až o 20 procent dráž, a to za 71 dolarů za barel, upozornil list Financial Times.
Americký prezident Donald Trump na Twitteru uvedl, že USA mají důvody, proč si myslet, že znají viníka. Spojené státy jsou podle něj připraveny na útok reagovat, nicméně vyčkají, jaký postoj k tomu zaujme Saúdská Arábie.
Podle Američanů směr útoků a jejich rozsah vyvolávají důvodné pochybnosti, že by za nimi byli povstalečtí Húsíové z Jemenu. Jednak k tomu nemají takové prostředky, jednak podobný útok daleko menší intenzity, který podnikli v minulosti, vypadal úplně jinak.
„Byl to Írán. Húsíové se hlásí k něčemu, co neudělali,“ citovala ABC nejmenovaného amerického činitele. Ten rovněž řekl, že Trump je s těmito závěry obeznámen. Americký prezident nyní čeká na to, až se Rijád s nimi ztotožní a plně je uzná. Poté může počítat s americkou pomocí. Jak má vypadat, není zatím jasné.
CNN konzultovala výpověď zdroje s vojenskými experty. Cedric Leighton, který se specializuje na oblast vojenského zpravodajství se zaměřením na analýzy snímků, uvedl, že satelitní záběry pomáhají doložit tvrzení americké vlády, že drony zřejmě přiletěly z Iráku či Íránu. Zdůraznil však, že současné závěry nejsou definitivní.
„Jde o práci vyspělého (pravděpodobně státního) aktéra,“ řekl. Podle něj byl při plánování útoku kladen důraz na to, aby drony nezaznamenaly radary. Citlivé informace využité k plánování útoků navíc spíše měla schopnost získat vláda či vládou sponzorovaná organizace, uvedl s tím, že drony nejspíš přiletěly z jižního Iráku či z Íránu. Mark Hertling naopak uvedl, že ze snímků toho není moc jasné, až na skutečnost, že šlo o poměrně přesné zásahy.
Nejmenovaný činitel z americké vlády uvedl, že před útoky v Saúdské Arábie dron zaznamenal ve svém vzdušném prostoru Kuvajt. Zdroj zároveň uvedl, že Bagdád velmi důrazně vzkázal, že drony nebyly z Iráku, což nasvědčuje tomu, že byly íránské. „Pokud šlo o vojenskou ofenzivu Íránu proti Saúdské Arábii, je to velmi vážné,“ řekl.
„Jste v dosahu raket“
Teherán obvinění Washingtonu odmítl. „Taková zbytečná obvinění jsou bezvýznamná a nepochopitelná, jsou nesmyslná,“ řekl v neděli podle Reuters mluvčí teheránského ministerstva zahraničí Abbás Musáví.
Velitel letectva íránských revolučních gard Amír Alí Hádžízáde pak prohlásil, že americké základny a letadlové lodi v regionu až do vzdálenosti 2 000 kilometrů jsou v dosahu íránských raket.
Útok v Saúdské Arábii otřásl světovou ekonomikou. Zdraží i benzin v Česku |
Írán je vždy připraven na „plnohodnotnou“ válku, citovala polooficiální íránská agentura Tasním Hádžízádeho, který nicméně výslovně nezmínil ve svém prohlášení útoky na zařízení společnosti Saudi Aramco.
Jemenští povstalci známí jako Húsíové v pondělí uvedli, že ropná zařízení saúdskoarabské státní ropné společnosti Saudi Aramco se mohou kdykoliv stát terčem dalších útoků a vyzvali cizince, aby se nezdržovali v jejich blízkosti. Informovala o tom agentura Reuters.
Vojenský mluvčí jemenských povstalců Jahjá Saría uvedl, že sobotní útoky spáchali s pomocí dronů s proudovými motory, a doplnil, že Saúdská Arábie musí ukončit blokádu a agresi v Jemenu.
Konflikt mezi šíity, podporovanými Íránem, a jemenskou mezinárodně uznávanou vládou začal v roce 2014. Šíité mají stále pod kontrolou část území včetně jemenského hlavního města Saná. Vládě naopak od roku 2015 pomáhá vojenská koalice, které velí Saúdská Arábie.
Ztrátu vykryly rezervy
Podle agentury Reuters Trump schválil uvolnění ropy ze strategických rezerv, jestliže to bude potřeba. Sobotní útoky na ropná zařízení Abkajk a Churajs společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie vedly ke snížení produkce ropy o 5,7 milionu barelů denně. Pokles odpovídá asi polovině denní těžby země a více než pěti procentům světových dodávek ropy.
„V souvislosti s útokem v Saúdské Arábii, který může mít dopad na ceny ropy, jsem schválil uvolnění ropy ze strategických rezerv, jestliže to bude potřeba, v dostatečném množství, aby zůstaly trhy dobře zásobeny,“ napsal Trump na Twitteru.
Pokud jde o reakci na útok, Spojené státy zvažují všechny možnosti, včetně vojenské odpovědi, zatím ale žádné rozhodnutí nepadlo, uvedla agentura AP s odvoláním na nejmenovaného amerického představitele.
Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru |
V souvislosti s Íránem se americký prezident na Twitteru vyjádřil i k možné schůzce s íránskými představiteli. „Dezinformace (fake news) říkají, že jsem ochotný setkat se se zástupci Íránu. Bez podmínek. To není pravda,“ napsal Trump.
O tom, že je Trump připraven jednat s íránským prezidentem bez stanovení konkrétních podmínek, nicméně před pár dny hovořil i americký ministr financí Steven Mnuchin.
Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy a útoky zasáhly jedny z nejdůležitějších míst jejího ropného průmyslu. Výpadek chce království vykrýt čerpáním z ropných zásob společnosti Saudi Aramco. Kromě těžby ropy útoky podle ministra energetiky Abdalazíze bin Salmána omezily také těžbu plynu.
Jeho produkce se snížila asi o dvě miliardy krychlových stop denně (56,6 milionu krychlových metrů). List The Wall Street Journal s odvoláním na nejmenovaného úředníka ze Saúdské Arábie uvedl, že země hodlá v pondělí obnovit třetinu ze ztracené produkce. Návrat do normálu by však mohl trvat až několik týdnů.
Generální ředitel společnosti Saudi Aramco Amín Násir uvedl, že detailní informace o rozsahu škod budou známy do úterý. Oběti si podle něj útoky z dronů ani následné požáry nevyžádaly.