V iráckých volbách vítězí klerik Sadr, sveřepý odpůrce Ameriky i Íránu

  11:30aktualizováno  11:30
Když Američané v roce 2003 vpadli do Iráku, muži Muktady Sadra se jim se zbraní v ruce postavili na odpor. V posledních letech známý šíitský klerik ostře kritizoval rostoucí vliv Íránu nad bagdádskými politiky. Další kapitola v jeho životě se píše právě teď. Jeho aliance podle předběžných výsledků vyhrála irácké parlamentní volby.

Irácký klerik Muktada Sadr u hrobu svého otce v Nadžáfu (14. května 2018) | foto: Reuters

Po sobotních parlamentních volbách, prvních po porážce Islámského státu na území Iráku, bylo zatím sečteno 91 procent hlasů ze 16 z 19 iráckých provincií. Po oznámení částečných výsledků už vypukly oslavy v bagdádské čtvrti Sadr, baště příznivců čtyřiačtyřicetiletého klerika. 

Sadr je jediným z šíitských vůdců, kteří jsou proti spojenectví s Íránem. Právě to mu podle agentury Reuters vyneslo přízeň milionů chudých šíitů, kteří cítí, že ze spojenectví současné vlády s Teheránem nic nemají. Kromě toho ale dokázal oslovit i sunnitské voliče, kteří jsou od pádu Saddáma Husajna marginalizovanou menšinou. 

„Irák je bohatý. Naše země Írán nepotřebuje, dokáže se postavit na vlastní nohy a prosperovat. Jediné co potřebujeme, je dobrá vláda,“ řekl reportérům agentury Reuters obchodník a volič Sadrovy aliance Mohammed Sadik. Vystihl tak pocity mnoha Iráčanů, kteří mají dojem, že Teherán se snaží z Iráku udělat svůj loutkový stát.

Proti USA, Íránu i Islámskému státu

Sadr pochází z vážené rodiny šíitských duchovních. Jeho otcem byl  ajatolláh Muhammad Sádik Sadr, kterého nechal v 80. letech zabít Saddám Husajn.

Sadr mladší se po diktátorově pádu stal symbolem odporu proti americké okupaci. Jeho šíitské milice, takzvaná Mahdího armáda, vedly proti americkým jednotkám dvě povstání a Pentagon proto Sadra označil za největší bezpečnostní riziko v Iráku. 

Fotogalerie

Sadrovi muži rovněž čelili obvinění ze sektářských vražd. Klerik s pověstí iráckého nacionalisty, jenž s opovržením shlížel na opoziční představitele navrátivší se po Husajnově pádu z íránského exilu, jakékoli nařčení z použití násilí proti svým krajanům odmítal. 

Jeho lidé také bojovali proti radikálům ze sunnitské teroristické organizace Islámský stát, která v roce 2014 ovládla třetinu Iráku.

V posledních měsících se Sadr profiloval především jako bojovník proti korupci, kterou podle něj ztělesňují politici podporovaní Íránem. Jeho lidé před dvěma lety vpadli do parlamentu a požadovali reformu systému politických kvót, který je podle mnoha Iráčanů zdrojem rozsáhlé korupce.

Teokratický režim v Teheránů Sadrovu kampaň sledoval se znepokojením. „Nedovolíme, aby v Iráku vládli liberálové a komunisté,“ pohrozil v únoru Alí Akbar Velajátí, hlavní poradce íránského duchovního vůdce ajatolláha Chamaneího.

Aliance s komunisty

Muktada Sadr totiž šel do voleb v překvapivé alianci s komunisty a sekulárními liberály. Předvolební kampaň založil na boji proti korupci, lidem slíbil investice do infrastruktury a zlepšení životní úrovně. Premiérem se stát nemůže, sám totiž nekandidoval. Díky vítězství ve volbách se ale ocitl v pozici, kdy si nejspíš bude moci vybrat, kdo do premiérského křesla usedne.

Irácká skládanka

Voleb v Iráku se zúčastnily desítky stran, očekává se ale, že žádná z nich nezíská většinu křesel v jednokomorovém parlamentu.

Ten má 329 členů, z toho 25 procent míst mají zaručené ženy a devět křesel je vyhrazeno pro irácké menšiny - z toho pět mají křesťané.  Nová vláda, nejspíš koaliční, potřebuje mít v parlamentu většinu. Kabinet musí vzniknout do 90 dnů od oznámení oficiálních výsledků.

Politická moc v Iráku je rozdělena mezi sunnity, šíity a Kurdy. Zatímco většinoví šíité vedou vládu, sunnité zastávají úřad předsedy parlamentu a prezident je Kurd. Nový parlament bude schvalovat vládu a ještě letos má volit nového prezidenta.

Za Sadrovou aliancí Sajrún (V pohybu) se podle předběžných výsledků umístila  koalicí dalšího šíitského vůdce Hádího Ámirího. Ten je podle Reuters považován za hlavního představitele íránských zájmů v Iráku. Strana současného premiéra Hajdara Abádího, který byl považován za mírného favorita voleb, byla po zveřejnění částečných výsledků třetí. 

Volby v Iráku provázela velmi nízká účast, podle irácké volební komise přišlo jen něco přes 44 procent voličů. To je nejméně od pádu Saddáma Husajna. Současný viceprezident Ajád Aláví, který stojí v čele koalice sdružující 20 stran, kvůli nízké volební účasti a údajným podvodům vyzval k opakování voleb. „Vyzýváme k uspořádání nového hlasování,“ uvedla Alávího koalice. Jako důvody uvedla mimo jiné „násilí, podvody, dezinformace či kupování hlasů“.

Jak napsala agentura Reuters, i přes neúspěch ve volbách se může podruhé stát premiérem dosavadní předseda vlády Hajdar Abádí. Ten v pondělí vyzval všechna politická uskupení, aby výsledky voleb respektovaly.

Naznačil také, že je připraven spolupracovat se Sadrem na vytvoření vlády. „Jsme připraveni spolupracovat na vytvoření té nejsilnější irácké vlády, která nebude zasažena korupcí,“ uvedl Abádí v živém televizním vystoupení. 

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Prestiž, geopolitika, těžba. Důvody, proč Moskva nechce Tokiu vrátit Kurily

Ruský prezident Dmitrij Medveděv na návštěvě Kurilských ostrovů

Prestiž, historické resentimenty, vojensko-strategické kalkuly i možnost těžby. To vše je v pozadí vleklého...

Ve Španělsku spadl do studny dvouletý chlapec. Záchrana trvá už 9 dní

Stavební inženýr Angel Garcia ukazuje novinářům náčrtek studny, kam spadl...

Už devátý den trvá ve španělské Málaze záchrana dvouletého hocha, který spadl do sto metrů hluboké úzké studny....

Němci ocenili dceru Hitlerova architekta Speera za podporu židovských žen

Hilde Schrammová v Berlíně převzala cenu za podporu židovských žen v umění a...

Dcera dvorního architekta Adolfa Hitlera a někdejšího říšského ministra zbrojní výroby Alberta Speera Hilde Schrammová...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz