Sistání a Sadr. Bojovali proti sunnitům, teď chtějí Irák znovu sjednotit

  20:54aktualizováno  20:54
Dva šíitští duchovní, které následují tisíce Iráčanů. Alí Sistání a Muktada Sadr trpěli za vlády Saddáma Husajna a snažili se bojovat proti dominanci menšinových sunnitů. Nyní však vyzývají všechny Iráčany, aby se spojili v boji proti militantním islamistům a podpořili vznik vlády národní koalice s větším zapojením sunnitů do politiky.

Dobrovolníci, kteří se přopojili na stranu armády v bojích proti radikálům, projíždějí ulicemi předměstí Bagdádu s portrétem duchovního ajatolláha Ali al-Sistaního (14. června 2014). | foto: Reuters

„Irák potřebuje utvořit národní vládu s novými jmény a z každého prostředí, ne založenou na obvyklých sektářských kvótách. Vyzývám všechny Iráčany, aby přestali bojovat a terorizovat civilisty. Irácká vláda musí splnit legitimní požadavky umírněných sunnitů a přestat je odsouvat stranou,“ uvedl Muktada Sadr na podporu národní vlády a sunnitů pro al-Džazíru.

Boje v Iráku

Stejně tak vyzval Iráčany k boji proti radikálům i ajatolláh Alí Sistání. Začátkem  června vydal fatwu, nábožensko-právní prohlášení, aby všichni schopní Iráčané bez ohledu na své náboženské přesvědčení chránili svou zemi. Bylo to jen pár dní poté, co islamisté dobyli druhé největší irácké město Mosul, a z města uprchly statisíce lidí.

Sistání se neukazuje na veřejnosti, jeho slovo má však váhu

Třiaosmdesátiletý Alí Sitání je od roku 1992 nejvyšší náboženskou autoritou v Nadžafu, spolu s íránským Kommem nejdůležitějším městem šíitské vzdělanosti. Za doby trvání režimu Saddáma Husajna několikrát unikl pokusu o vraždu. V devadesátých letech se nezapojoval do politiky, na veřejnosti se začal prosazovat až s americkou invazí v roce 2003, tehdy se stal jedním z nejvlivnějších iráckých lídrů.

Americká správa Iráku vyzdvihovala jeho umírněnost, když nepodporoval sektářské násilí a naopak vyzýval Iráčany, ať radikály odmítnou.

Muktada Sadr ho tehdy kritizoval za příliš proamerický postoj, přestože Sistání opakovaně kritizoval americké plány a schválení dočasné irácké ústavy v březnu 2004.

Sistání požadoval dřívější termín voleb, které podle něj jediné mohly zajistit novému režimu legitimitu. Jeho okolí tvrdilo, že se nechce plést do politiky, ale že vidí svou povinnost zajistit islámský charakter Iráku. V dalších letech například podpořil vznik nové ústavy schválené v referendu na podzim roku 2005.

Vylepování plakátů

Dobrovolníci vylepují plakáty hlavního šíitského duchovního ajatolláha Alí Sistáního.

Ve stejném roce ho časopis Time zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí na světě. Časopis ho popsal jako člověka, který se vyjadřuje na veřejnosti jen zřídka. Když ale Sistání promluví, jedná se o průlomové téma. Time spatřoval demokratické naděje Iráku právě v ajatolláhovi z Nadžafu. „On může zarazit sektářské násilí a chránit demokratickou revoluci.“

V posledních letech se Alí Sistání opět na veřejnosti téměř neukazuje. Poselství se k lidem dostávají skrze jeho pomocníky. Spekuluje se o jeho zdravotním stavu, v roce 2004 podstoupil operaci srdce v Londýně. Přesto jeho názorům naslouchají tisíce šíitů. Ke konci června vyzval, aby se irácké strany, které se dostaly v letošních volbách do parlamentu, urychleně domluvily na jménech nového premiéra, předsedy parlamentu i prezidenta.

Radikální klerik, který nyní volá po národním usmíření

Obdobně jako Sistání nyní vyzývá k vládě národní koalice i čtyřicetiletý Muktada Sadr, který byl dříve považován za radikálního klerika. Sadr se narodil do rodiny významného šíitského ajatolláha Muhammada Sadíka Sadra, který byl zavražděn spolu se svými dvěma syny v Nadžafu v roce 1999. 

Příslušníci milic Mahdi mašírují Nadžáfem s portréty duchovního Muktady...

Příslušníci milic Mahdi mašírují Nadžáfem s portréty duchovního Muktady al-Sadra (21. června 2014).

V té době to nebyla první vražda ajatolláha. Husajnův režim odpovědnost za vraždy kleriků odmítal, nicméně panuje názor, že za nimi stáli vládní agenti, připomíná The Independent. Rodina Sadrů odvozuje svůj původ až k prorokovi Muhammadovi.

Na popularitě začal Muktada Sadr získávat po americké invazi, kdy se postavil do čela boje proti cizí přítomnosti v Iráku. Své příznivce získával převážně z okolí Nadžafu a také bagdádské čtvrti přezdívané Sadr City, dříve paradoxně nazývané Saddám City. V červnu 2003 utvořil Mahdího armádu, skupinu bojovníku, která měla za úkol chránit šíitská svatá místa v Iráku.

Postupně se ale její boj přesunul proti americkým a britským jednotkám, píše BBC. Sadr žádal stažení cizích vojáků a větší zapojení duchovních do politiky země. Boje si vyžádaly stovky mrtvých, přesto Američané souhlasili, že nebudou požadovat potrestání Sadra.

Ve volbách 2005 se Sadr a jeho podporovatelé, kteří utvořili politické hnutí, zapojili do dominantní šíitské koalice Spojená irácká aliance. Ta ve volbách získala 140 z 275 parlamentních křesel. Mahdího armáda nicméně pokračovala v boji. Mezi léty 2007 a 2008 premiér Núrí Málikí podnikl velkou ofenzivu proti bojovníkům a podařilo se mu situaci uklidnit.

Muktada Sadr uprchl do Íránu, kde se věnoval studiu islámu, aby mohl získat titul ajatolláh. V srpnu 2008 řekl, že vojenské operace Mahdího armády končí a organizace bude přeměněna na kulturní a sociální.

Fotogalerie

Větší politický vliv získali Sadristé ve volbách v roce 2010, kdy obsadili 40 křesel z 325 v parlamentu a zapojili se do vlády Núrího Málikího. V dalším roce se Sadr navrátil do Iráku. Nebylo zřejmé, zda se bude snažit získat vliv politickými cestami nebo obnoví ozbrojený boj.

„Jeho návrat je vítězství nejen pro lid, ale i pro nás, zvláště když jeho hnutí je součástí vlády. Znamená to, že nenastanou žádné bezpečnostní problémy, žádné bitvy či konfrontace s vládou,“ citovala agentura AFP jednoho z podporovatelů klerika.

Sadr se rozhodl pro umírněnou rétoriku. Na podzim roku 2013 Sadr varoval nad temnou budoucností Iráku kvůli narůstajícímu sektářství. V rozhovoru pro The Independent řekl: „Irácký národ se rozpadne, jeho vláda se rozpadne a bude jednoduché pro zahraniční síly ho ovládat.“

Přestože Sadristé byli v druhé vládě Núrího Málikího, sám Sadr je velkým kritikem politiky premiéra. Obviňuje Málikího z korupce, sektářství a přehlížení požadavků sunnitů. Upozorňuje běžné Iráčany, že to nejsou sunnité, kdo na ně útočí, ale extremisté.

Letos v únoru Sadr oznámil, že se stahuje z politiky, jednou z nejvlivnějších osob v Iráku však přesto zůstává dál.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Japonské ostrovy se připravují na úder tajfunu, přes Kjúšú přešlo tornádo

Silný tajfun zasáhl jihozápad Japonska a postupoval k největšímu ostrovu Honšú....

Na největší japonský ostrov Honšú, kde se nachází i metropole Tokio, míří silný tajfun. Japonská meteorologická...

Izraelský prezident chce společnou vládu stran Netanjahua a Gance

Izraelský prezident Reuven Rivlin

Izraelský prezident Reuven Rivlin chce, aby příští vláda v zemi byla stabilní a tvořila ji jak strana Likud dosavadního...

V uniformě chrání jejich bezpečí, přesto je ultraortodoxní židé zatracují

Izraelští vojáci z ultraortodoxního praporu Netzah Yehuda při tréninku na...

Izraelští ultraortodoxní židé nemusí na rozdíl od ostatních absolvovat povinnou službu v armádě. Čím dál více...

Albánii zasáhlo nejsilnější zemětřesení za 20 let, zranilo se 108 lidí

Zničená auta před poškozenou fakultní budovou v albánské Tiraně. (22.9.2019)

Albánii zasáhlo v sobotu zemětřesení o síle 5,8 stupně. Záchvěvy země byly cítit i v okolních zemích, a to hlavně v...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz