Irácká státní televize v pondělí odvysílala výpovědi údajných teroristů, Hašímího tělesných strážců. Ti prohlásili, že byli placení Hašímího kanceláří, aby spáchali teroristické útoky na irácké činitele a policisty. Jeden z mužů před kamerami dokonce řekl, že mu Hašímí osobně předal 3 000 dolarů (asi 57 tisíc korun).
V Bagdádu byl poté vydán na viceprezidenta na základě protiteroristických zákonů zatykač, informovalo ministerstvo vnitra. Nevybíravý kritik premiéra Nurího Málikího nesmí odcestovat za hranice a podle informací BBC se skrývá na severu země, v poloautonomním Kurdistánu.
Hašímí v úterý veškerá obvinění popřel a prohlásil, že je připraven svou nevinu hájit před soudem. Ovšem pouze v případě, že se jeho proces bude konat na kurdském území. Strana al-Irakíja, která v zemi reprezentuje většinu sunnitských Arabů, v reakci oznámila, že její ministři budou bojkotovat jednání vlády. Už dříve Málikího obvinila z monopolizace moci a opustila jednání parlamentu.
Obavy z krveprolití
Podle čelného představitele strany a vicepremiéra Sáliha Mutlaka je tento krok důsledkem "zhoršujícího se politického procesu a má zajistit, že se země nevydá vstříc katastrofě, pokud bude Málikího diktatura pokračovat." Křehká koalice všech politických hnutí v zemi dostává povážlivé trhliny.
Irácká vláda národní jednoty vznikla po vleklých jednáních právě před rokem. Nyní se ale vášně mezi šíity a sunnity opět rozhořívají. To v mnohých vyvolává neblahé vzpomínky na vlnu sektářského násilí v letech 2006 až 2007, při které zahynuly tisíce lidí.
Obavy zesiluje i fakt, že pouhý den před plným propuknutím krize odešli poslední američtí vojáci. Spojené státy vpadly do Iráku v roce 2003, aby svrhly diktátora Saddáma Husajna. Ten byl sunnita a mnoho jeho souvěrců nyní věří, že je šíité za jejich vyznání trestají.
Málikí nechal těsně před odchodem posledních amerických vojáků z Iráku zatknout stovky členů bývalé vládní strany Baas a vykázal západní společnosti ze střežené zóny v centru Bagdádu. Panují obavy, že se premiér pod záminkou hrozby terorismu zbavuje politických oponentů, napsala ČTK.