Pistole od rakouské společnosti Glock. | foto: Profimedia.cz

Pár dolarů za rychlejší smrt. Vychytávka z 3D tiskárny změní pistoli na automat

  • 154
Americká policie se musí v posledních měsících potýkat s nebývalým množstvím nelegální úprav příručních zbraní. Zejména majitelé oblíbené pistole od firmy Glock si mohou za pár desítek dolarů obstarat nenápadný doplněk vytištěný na 3D tiskárně, který z ní udělá plně automatickou zbraň. Následky v ulicích jsou podle strážníků vidět na každém kroku.

Malé součástky se dříve do Spojených států ilegálně dovážely z ciziny, s větší dostupností 3D tiskáren však milovníci zbraní nemusí spoléhat na nestabilní mezinárodní trh. Dílek o velikosti nehtu si tisknou doma, případně lze na internetu najít podnikavce, kteří si na prodeji smrtonosné součástky vystavěli slušný byznys.

Díl je k dostání za padesát až sto dolarů, pistoli upraví tak, že lze zjednodušeně řečeno pouze držet spoušť a zbraň pálí stejně jako samopal. Úřady jsou na výrobce krátké. „Jejich výroba je jednoduchá, vystopování na trhu složité, marže výrobců je vysoká,“ vypočítává agent Jeff Boshek z Úřadu pro alkohol, tabák, střelné zbraně a výbušniny. Výrobce jedné z nejoblíbenějších zbraní zatím úpravy pistole, které by zabránily její amatérské modifikaci, neplánuje.

Jen ve Washingtonu za loňský rok policisté zaznamenali 274 vražd, ve kterých hrála hlavní roli pistole Glock s úpravou, která z ní dělá automatickou zbraň. Je to nejvíce od roku 1987. Šéfka místní policie Pamela Smithová pro list The Wall Street Journal vysvětlila, že smrtelnost útoků vzrostla kvůli nenápadnému podomácku vytištěnému dílu o 22 procent.

Snahy o zpřísnění legislativy

Prodej nových plně automatických zbraní civilistům je ve Spojených státech zakázaný od roku 1986. Zákon se však dá jednoduše obejít. Pokud kupující žije ve státě, který nemá dodatečnou legislativu, může si zbraň opatřit z druhé ruky od člověka, jenž ji registroval před rokem 1986. Další možností jsou nelegální úpravy, které se nevyhýbají ani velkým puškám jako AR-15.

Pátrání po výrobcích nepovolených součástek do zbraní od firmy Glock je podle policie složité. Výroba samotného dílu totiž není trestná. Republikánští i demokratičtí zákonodárci v jednotlivých státech dlouhodobě tlačí na zákaz těchto dílů, pak by mohla policie podezřelé legálně stíhat.

Jedním z mála případů, kdy skončil jejich výrobce ve vězení, se odehrál loni v Texasu. Xavier Watson sice putoval za mříže primárně kvůli nelegálnímu držení zbraní, agentovi v utajení však mezi řečí prozradil, že za den dokáže na dvou 3D tiskárnách vyrobit až 400 součástek pro pistole Glock, které z nich udělají automaty.

Šéf policie z města Jackson v Mississippi, které nedávno zasáhla série vražd, připomíná, že útočníci použili i modifikovanou pistoli Glock a pušku AR-15. „Jsou to přece zbraně, které použijete jen ve válce nebo v armádě. Na ulici nepatří, mají příliš velkou palebnou sílu,“ myslí si.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video