Zemřel námořník z ikonické fotografie, která definitivně ukončila válku

  • 74
V USA v neděli zemřel ve věku 95 let George Mendosa, námořník ze slavné fotografie pořízené během oslav konce druhé světové války v New Yorku. Emotivní snímek, kde líbá neznámou zdravotní sestru, byl pořízen 14. srpna 1945. Lidé tehdy vyšli spontánně do ulic poté, co byla oznámena kapitulace Japonska.

„Byl jsem rozrušený z konce války a také jsem měl pár drinků. Tak když jsem viděl tu sestru, chytil jsem ji a políbil,“ vzpomínal o mnoho let později na snímek nazvaný jako V-J Day. Také řekl, že mu připomínala zdravotní sestry, které se během války staraly o zraněné námořníky. 

Na Times Square přišel, když byl na schůzce s jinou ženou, než kterou na snímku políbil. Ta je také na slavné fotografii vidět v pozadí a později se dokonce stala jeho ženou. Tehdy jí prý nijak zvlášť nevadilo, že Mendosa políbil během oslav jemu úplně neznámou ženu.

Mendosa byl původně rybář a během války sloužil na torpédoborci. Zemřel v pečovatelském domě dva dny před oslavou 96. narozenin ve státě Rhode Island. Na východním pobřeží USA žil se svou manželkou celých sedmdesát let.

SLAVNÉ FOTOGRAFIE: Válku ukončil polibek na Times Square

Ikonickou fotografii napodobují lidé po celém světě dodnes. Snímek tehdy pořídil pro časopis Life fotograf Alfred Eisenstaedt.

„Uviděl jsem námořníka, který běhal po ulici a každou ženu, kterou spatřil, popadl do náručí. Bylo mu jedno, jestli je stará, tlustá nebo hubená.“ vzpomínal na vznik legendární fotky Eisenstaedt.

Časopis Life po identitě lidí na fotografii pátral až mnoho let po válce. Identitu Mendosy potvrdila počítačová technika a pečlivá analýza fotografie.

Námořník George Mendonsa z fotografie, která symbolizovala konec 2. světové války. Mendosa v létě 1945 spontánně políbil zdravotní sestru na Times Square, fotografie se poté stala ikonickou.

Žena ze snímku je Grate Friedmanová, která v té době pracovala v zubní ordinaci. Na polibek neznámého námořníka vzpomínala jako na spontánní moment oslav. Byla původně z Rakouska, odkud v patnácti letech utekla. Zemřela v roce 2016 v 92 letech. „Přišel ke mně, chytil mě a políbil,“ řekla Friedmanová ke scéně, po níž ona a Mendosa vstoupili do dějin.

Fotograf Eisenstead nebyl jediný, kdo tento ikonický moment zachytil. Kromě něj líbající se pár z jiného úhlu vyfotografoval i armádní fotograf  Victor Jorgensen. Jeho snímek se však nikdy tolik neproslavil. Jak připomíná Die Welt, možná proto, že jeho snímek nebyl tolik ostrý a oba protagonisty nevyfotil jako celé postavy.

Autor fotografie utekl před nacisty

Alfred Eisenstaedt bývá nazýván mistrem momentky a "otcem fotožurnalismu". Narodil v roce 1898 v západním Prusku. První fotoaparát si pořídil ve čtrnácti letech a brzy začal fotit pro list Berliner Tageblatt. V roce 1933 fotil Josepha Goebbelse.

Zpočátku přátelského šéfa nacistické propagandy údajně rozčílilo, že ho fotí Žid. Před nacismem utekl Eisenstaedt do Ameriky, kde začal pracovat pro magazín Life. Do roku 1972 se jeho fotografie objevily na 90 obálkách tohoto časopisu.

Zemřel v roce 1995, jeho posledním snímkem je portrét rodiny prezidenta Billa Clintona, který pořídil dva roky před svou smrtí.


Video