Vikingové se dostali na Faerské ostrovy, malé souostroví v severním Atlantiku, poté, co vyvinuli lodě schopné dlouhé plavby. Tedy kolem roku 850, přičemž ostrovy začali osídlovat v roce 874, píše stanice CNN.
Badatelé se dlouho domnívali, že právě oni byli prvními lidskými obyvateli drsných ostrovů. Zmínky ve středověkých textech nicméně naznačovaly, že se na ostrovech vyskytovali lidé ještě před Vikingy. Zároveň neexistují důkazy, že by tam žili původní obyvatelé.
V roce 2013 pak výzkumníci objevili prastará spálená zrna ječmene pod podlahou jednoho z vikinských domů na ostrově Sandoy.
Jejich stáří určili na přibližně 300 až 500 let před příchodem severských mořeplavců, přičemž ječmen nebyl na ostrovech původním druhem, tedy nevyskytoval se tam před příchodem lidí.
Jiní vědci se proto rozhodli nalézt další důkazy o těchto lidech a provedli průzkum jezera na ostrově Eysturoy. Jelikož se předtím nenašly žádné budovy nebo archeologické důkazy, zvolili jiný přístup. Nabrali jádra jezerních sedimentů.
Deset tisíc let historie životního prostředí
„Jezera jsou úžasným archivem informací o životním prostředí, protože ve svých sedimentech hromadí v postupných vrstvách materiál z okolní krajiny,“ vysvětluje vedoucí studie Lorelei Curtinová z univerzity v americkém Wyomingu. Vědci v jednom z jezer následně odebrali materiál zachycující zhruba deset tisíc let historie životního prostředí.
Analýza sedimentů odhalila náhlou přítomnost velkého množství domestikovaných ovcí, které se na Faerských ostrovech objevily mezi lety 492 a 512. Ovce zanechávají ve svých výkalech charakteristické biomarkery, které byly v sedimentech dohledatelné jako DNA.
Vikingové byli v Americe už v roce 1021, potvrdila analýza trámů |
Data podle ní vědcům pomohla určit vrstva popela ze známé erupce islandské sopky v roce 877. Neexistují přitom důkazy, že by se na ostrově vyskytovali nějací savci před těmito ovcemi čili je museli přivézt na ostrovy lidé, konstatuje web.
Otázkou zůstává, kdo byli lidé, kteří se objevili na Faerských ostrovech už před Vikingy. Výzkumníci se na základě několika indicií domnívají, že mohlo jít o Kelty, kteří tam dopluli ze Skotska nebo Irska.
„Ať už byli tito první obyvatelé Faerských ostrovů kdokoli, tak fakt, že přepluli oceán s hospodářskými zvířaty, odhaluje jejich pokrokovost a ducha. Myslím, že často podceňujeme rané lidské objevitele a jejich schopnost dostat se do nových neznámých zemí,“ říká Curtinová.