Expert: Student nápad na zařízení pro ochrnuté neukradl, jen necitoval

  4:01aktualizováno  4:01
Student Filip Naiser, který vyhrál vědeckou soutěž se systémem snímajícím pohyby oka a ovládajícím počítač, podle všeho nápad neukradl. "Naprogramoval zřejmě všechno sám, ale zachoval se neeticky, protože necitoval všechny své zdroje," míní odborník na zpracování obrazu z Akademie věd Jan Flusser.

Marcela Fejtová přišla s myšlenkou využít pohybů očí k ovládání počítače | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Marcela Fejtová přišla před několika lety s nápadem, jak pomoci ochrnutým lidem ovládat počítač nebo třeba televizi a rádio. Systém I4Control využívá nasnímaných pohybů oka a k dostání je za téměř čtyřicet tisíc korun už druhým rokem. Téměř stejný nápad však v polovině března vyhrál na soutěži vědeckých a technických projektů a přišel s ním ještě nezletilý student Filip Naiser. Vědkyně z ČVUT tvrdí, že nekteré části jejího systému Naiser ukradl.

Studenta namotivujte

"Kdyby k podobné situaci došlo u nás v ústavu, pozval bych studenta na seminář, v klidu bychom oba systémy porovnali a případně bych mu vysvětlit zásady zveřejňování zdrojů, a hlavně bych se ho snažil motivovat k dalšímu studiu kybernetiky. Je totiž evidentní, že jde o nadaného studenta a je škoda ho hned od počátku srážet," Jan Flusser, UTIA AV ČR.

Tým kolem Fejtové ředitelku gymnázia, kde Filip Naiser studuje, už pozval. Ta však termín schůzky zatím nepotvrdila.

Redakce iDNES.cz oslovila ředitele Ústavu teorie informace a automatizace Akademie věd a profesora z ČVUT Jana Flussera, aby zhodnotil, zda šlo o plagiát a zda student Filip Naiser nápad nebo jeho část vědkyni Marcele Fejtové ukradl.

Flusser prošel všechny dostupné materiály k oběma systémům. Systémy I4Control a Eye-Controlled Cursor neměl možnost "naživo" prozkoumat a neměl k dispozici ani programátorskou dokumentaci. "Z dostupných zdrojů je však možné udělat kvalifikovaný závěr," míní.

Myšlenka snímání pohybů očí je stará

Samotná myšlenka ovládání kurzoru počítače nebo jiného zařízení pomocí detekce pohybu oka podle něj není původní, takže nemůže být ani plagiátem. "Tato myšlenka je v civilním výzkumu používána asi 25 let, ve vojenství pravděpodobně ještě déle, a je odborné veřejnosti obecně známá. Ani paní Fejtová, ani ten student k ní v této obecné rovině nijak nepřispěli," míní odborník.

Marcela Fejtová se však nejvíce opírala o myšlenku frekvenční klávesnice, tedy takového zařízení, které ušetří čas i počet pohybů oka a kde budou nejčastěji užívaná písmena a dvojice písmen nejblíže středu, tedy rozložena jinak než na standardní "qwerty" klávesnici. Ani to však podle Flussera není její koncept.

"V několika internetových obchodech se dají frekvenční klávesnice pro všechny jazyky koupit. Tyto klávesnice jsou pro každý jazyk jiné. Je možné, že Fejtová poprvé navrhla frekvenční klávesnici pro češtinu. Frekvenční analýza jazyka, ze které návrh klávesnice vychází, byla ale lingvisty studována už předtím," dodal odborník.

Frekvenční klávesnice biokybernetičky Marcely Fejtové užívaná pro systém I4Control

Vlastní přínos Fejtové je podle něj v tom, že konkrétní rozložení kláves navrhla podle výsledků frekvenční analýzy.

Student si rozložení převzal, ale necitoval

"Rozložení kláves student pravděpodobně z materiálů Fejtové převzal - klávesnice jsou totiž totožné. Principy konstrukce frekvenční klávesnice jsou ale známé, a kdyby několik osob nezávisle na sobě tuto klávesnici konstruovalo, musí zákonitě dojít k velmi podobnému rozložení kláves," doplnil Flusser.

Screenshot z reportáže, která představila nápad studenta Filipa Naisera s totožnou klávesnicí

Fejtová tvrdí, že její systém je chráněn užitným vzorem č. 15018. "Prošel jsem dokumentaci k tomuto užitnému vzoru, a o frekvenční klávesnici tam není ani zmínka," říká Flusser. Proto podle něj k porušení práva nedošlo.

Podle odborníka nemohl student okopírovat ani software Fejtové. "Zdrojové kódy nejsou dostupné ani pro zákazníky, kteří si systém Fejtové koupí, nejsou samozřejmě nikde na webu a nejsou ani součástí přístupné dokumentace. Pokud mu je Fejtová nedala sama, nebo pokud se jí student nevloupal do počítače, považuji získání zdrojových kódů za vyloučené," míní Flusser s tím, že student musel software naprogramovat a odladit sám.

"Přebírání a využívání publikovaných výsledků jiných osob je ve vědě a výzkumu zcela běžné a žádoucí. Za neetické však považuji to, že student necitoval zdroj, ze kterého převzal rozložení kláves na frekvenční klávesnici. Neumím ale posoudit, zda tím chtěl zvýraznit své zásluhy, nebo zda v sedmnácti letech prostě nezná pravidla správného citování zdrojů," uzavřel Flusser.

REAKCE ORGANIZÁTORA A VĚDKYNĚ

PŘEDSEDA ASOCIACE AMAVET STANISLAV MEDŘICKÝ:
"S celým posudkem samozřejmě souhlasím a jsem s ním velmi spokojený. S takovým přístupem vědců jsem se totiž během let, kdy soutěže pro mladé organizuji, ještě nesetkal. Druhá strana to roztočila přes významné vědecké kapacity a chce omluvu. Tu hysterii ale nechápu, otrávili všechny začínající vědce, kteří by jednou chtěli navázat na jejich, dnes již staré, řešení."

AUTORKA SYSTÉMU I4CONTROL MARCELA FEJTOVÁ:
"Systém I4Control je řádně průmyslově chráněn v uděleném užitném vzoru (číslo přihlášky 2004-15793 a číslo zápisu 15018). Souhlasím, že sledováni očních pohybů není myšlenka nová. Existuje samozřejmě také řada metod, které se pro toto používají. Záleží tedy, kterou metodu zařízení Naisera využívá a jak je jeho řešení realizováno. I frekvenční analýza se prováděla již dávno. Poukázala jsem pouze na jedinečnost rozložení písmen na frekvenční klávesnici, která je mým původním autorským dílem. Aplikaci ani její design nelze v České republice patentově chránit. To vše zajišťuje autorský zákon číslo 121/2000 Sb., kde je rozhodujícím faktorem autorství datum zveřejnění. Nemohu se vyjadřovat k jednotlivým součástem systému Filipa Naisera. Mohu poukazovat pouze na v médiích zveřejněné části. Nikdy jsem netvrdila, ze student použil přímo nějaký kód zařízení I4Control. Nicméně když použije návrh nějaké aplikace a sám ji přeprogramuje, porušuje minimálně autorský zákon. Když knihu z papírové podoby přepíšu do elektronické a změním jméno původního autora na své, tak se tím také nestanu vlastníkem příběhu či konkrétního zpracování. Jsem přesvědčena o tom, že když pan profesor uznal, že student převzal rozložení klávesnice, je oprávněné používat termín plagiát."


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Nemáme přátele, pouze hory. Moderní dějiny Kurdů jsou plné zrady

Už zase nás Západ zradil, mohou si říkat Kurdové. Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa stáhnout americké...

TÝDEN OBRAZEM: Zaplavené rychlovlaky, očistný rituál a španělské protesty

Slavné japonské rychlovlaky Šinkansen neunikly záplavám, které způsobil ničivý tajfun Hagibis. V Barceloně se odehrály...

Ve švýcarských volbách vyhráli opět nacionalisté, ale se ztrátami

Volby do švýcarského parlamentu v neděli vyhrála nacionalistická Švýcarská lidová strana (SVP), oproti hlasování před...

Zdražení jízdného zažehlo v Chile oheň nenávisti a vrátilo výjimečný stav

V reakci na násilné protesty, které v posledních dnech ochromily Santiago de Chile, odvolal chilský prezident Sebastián...

Najdete na iDNES.cz