Norsko prohrálo v kauze odebrání dítěte. Štrasburk dal naději Michalákové

  12:34aktualizováno  12:34
Stalo se to již mnohokrát, nejen Češce Evě Michalákové, které norský sociální úřad Barnevernet odebral v roce 2011 syny Denise a Davida. Potkalo to i norskou občanku Trude Strandovou Lobbenovou, která přišla o syna. Evropský soud pro lidská práva v úterý rozhodl, že úřad tím porušil právo na soukromý a rodinný život.

Norské úřady odebraly Evě Michalákové a jejímu exmanželovi syny v květnu 2011. Od té doby o ně bojuje | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Barnevernet uvedl jako hlavní důvod odebrání chlapce „neschopnost matky se řádně o syna starat, zejména s ohledem na jeho zvláštní potřeby“. Opíral se podle štrasburského soudu nicméně o nedostatečné důkazy vzhledem k tomu, že matka se s dítětem umístěným do pěstounské péče vídala málo. Z toho vyplývající psychologické posudky pozbývaly pro sledované období na hodnotě.

Fotogalerie

Dítě úřad ženě odebral v roce 2008, když mu byly teprve čtyři týdny. Matka byla krátce s dítětem v rodinném centru. Pak ale zařízení opustila. Úřad jí dítě odebral, protože se údajně ocitlo ve zdravotním ohrožení, a předal vybraným pěstounům. Ve třech letech schválil jeho adopci. Tím byla zbavena i všech rodičovských práv.

Žena, která se později vdala a má druhé dítě, nedostala od norské justice šanci situaci zvrátit. Proto se obrátila na evropský soud o pomoc.

Ten vyzval Norsko, aby jí vyplatilo odškodnění ve výši 25 000 eur, tedy v přepočtu skoro 650 000 Kč, a uhrazení nákladů řízení. Rozsudek nehovoří ovšem o nutnosti nápravy v podobě vrácení dítěte.

Kauza Michaláková

Úterní rozhodnutí může představovat přelom i pro Michalákovou, která se po vyčerpání všech právních prostředků ve sporu s Barnevernetem rovněž obrátila na Štrasburk. Evropský soud již v jejím případu začal konat a obrátil se na norskou stranu o vyjádření.

Michaláková podala stížnost k soudu v polovině roku 2017. Denis a David Michalákovi se narodili v Norsku v letech 2005 a 2008. Jejich rodiče i oni mají české občanství. Úředníci přišli pro chlapce v květnu 2011 kvůli podezření na násilí v rodině a pohlavní zneužívání. Žádné obvinění se nepotvrdilo a policejní vyšetřovatelé dokonce vypovídali ve prospěch Michalákové.

Chlapci i přesto zůstali rozděleni ve dvou pěstounských rodinách. Mladšího syna viděla matka naposledy v srpnu 2015, staršího před více než pěti lety. Chlapec podle norských úřadů o setkání nestojí.

Z úterního rozsudku se dá usuzovat, že i Michalákové se může ve Štrasburku dostat nejvýše morální a finanční satisfakce.

Případů odebrání dětí jsou v Norsku desítky. Týkají se mnohdy i cizinců. Jiná norská občanka raději ze země utekla. Silje Garmová, sedmatřicetiletá matka dvou dětí, předloni prchla do Polska s dvouletou dcerou Eirou. Druhé z dětí jí Barnevernet odebral. Loni v prosinci v Polsku dokonce získala azyl.

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Klimatické stávky se zúčastnily čtyři miliony lidí, napsala Thunbergová

Švédská šestnáctiletá aktivistka Greta Thunbergová se účastnila protestu za...

Podle švédské ekologické aktivistky Grety Thunbergové se do páteční celosvětové série stávek a demonstrací za lepší...

V Paříži opět protestují žluté vesty, policie již použila slzný pln

V Paříži se konají další protesty hnutí žlutých vest. (21. září 2019)

V Paříži během se opět protestuje, žluté vesty vyšly do ulic již 45. týden v řadě. Ve francouzské metropoli se přitom...

Vedro, tekoucí asfalt a výpadky proudu. Města se mění v nehostinná doupata

Hispánské děti dovádí u otevřeného hydrantu na Manhattanu. Ulice New Yorku se v

Dopad klimatických změn na život ve městech bude rozsáhlý. Podle pesimistických předpovědí se například ve Spojených...

Za klima pochodovala v New Yorku i Greta. Svou účast považuje za vítězství

Švédská aktivistka Greta Thunbergová, která inspirovala hnutí bojující za lepší...

Švédská aktivistka Greta Thunbergová, která inspirovala hnutí bojující za lepší ochranu klimatu, se v pátek zapojila do...

Najdete na iDNES.cz