Nechci se radovat předčasně, říká Michaláková po rozhodnutí soudu

  0:01aktualizováno  0:01
Eva Michaláková, které norský úřad Barnevernet odebral v roce 2011 dva syny, má novou naději. Evropský soud pro lidská práva rozhodl ve prospěch ženy, která se ocitla v podobné situaci jako ona. Případ Trude Strandové Lobbenové by mohl mít na kauzu Michalákové příznivý vliv. Ona sama je však v hodnocení obezřetná. „Naděje umírá poslední. Ale nechci se radovat předčasně,“ poznamenala věcně k rozsudku.

Eva Michaláková v Norsku přišla v roce 2011 o dva syny. Od té doby je vychovávají norští pěstouni a matka se rozhodnutí tamějších úřadů marně snaží zvrátit | foto:  Dan Materna, MAFRA

„S paní Strandovou Lobbenovou jsem v kontaktu. Vím, že vyhrála. Rozhodnutí soudu ve Štrasburku dává naději mnoha norským rodinám, které bojují za své děti. Vnímám to i jako impuls pro nás. Stále věřím, že znovu obejmu své syny,“ sdělila redakci iDNES.cz Eva Michaláková

Fotogalerie

Zpráva o rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva přichází jen tři dny poté, co stejná instituce posunula vývoj v případě Evy Michalákové a jejích synů Denise a Davida. Soud ve Štrasburku vyzval norskou vládu, aby se vyjádřila ke stížnosti, kterou Michaláková podala v polovině roku 2017.

Jako důležitý bod v dalším vývoji případu vidí úterní rozhodnutí soudu v případě Trude Strandové Lobbenové i advokátka Evy Michalákové Dora Boková. Podle ní dal soud jasně najevo, že stojí za biologickými rodinami dětí a že k jejich odebírání by mělo docházet pouze ve výjimečných případech.

„V našem případě čekáme na vyjádření norské vlády. Pokud se k němu následně budeme vyjadřovat, tak určitě použijeme i rozsudek paní Strandové Lobbenové,” potvrdila Boková.

Naději v případu Evy Michalákové vidí i europoslanec Tomáš Zdechovský. „Nedá se nic předvídat, ale kdyby paní Michaláková neměla žádnou šanci, tak už případ u Evropského soudu pro lidská práva dávno není,“ poznamenal Zdechovský. Dodal, že rozhodnutí v kauze Trude Strandové Lobbenové pomůže i dalším rodičům, kteří bojují o své děti. 

Soudní rozhodnutí mění názory norské veřejnosti

„U Evropského soudu pro lidská práva je šestnáct kauz, které jsou podobné. Norsko ve všech argumentuje stejně. Má jít o politické rozhodnutí, které Norsko zastává. Tedy že může odebírat děti a dávat je k adopci a že svá rozhodnutí nemusí odůvodňovat,“ konstatoval Zdechovský s tím, že právě úterní rozhodnutí může tento postoj změnit.

Případy odebraných dětí a rozhodnutí soudu ve Štrasburku podle Zdechovského mění obraz Barnevernetu v očích norské veřejnosti. „Je to vidět už v diskuzích pod články v norských médiích. Lidé, kteří dříve říkali, že úřad dělá vše správně, o tom teď mají pochybnosti. A Barnevernet kritizují,“ podotkl Zdechovský.

Kdy se události znovu pohnou vpřed, zatím advokátka Michalákové neví. „Norská vláda dostane lhůtu, do které by se měla vyjádřit. To bude podle mě zhruba do konce roku. Pak uvidíme, jak celý případ bude pokračovat dál,“ uvedla Boková.

Osm let bez dětí

Denis a David Michalákovi se narodili v Norsku v letech 2005 a 2008. Jejich rodiče i oni mají české občanství. Úředníci přišli pro chlapce v květnu 2011 kvůli podezření na násilí v rodině a pohlavní zneužívání. Žádné obvinění se nepotvrdilo a policejní vyšetřovatelé dokonce vypovídali ve prospěch Michalákové. 

Norsko prohrálo v kauze odebrání dítěte. Štrasburk dal naději Michalákové

Chlapci přesto zůstali rozděleni ve dvou pěstounských rodinách. Mladšího syna viděla matka naposledy v srpnu 2015, staršího před více než pěti lety. Chlapec podle norských úřadů o setkání nestojí. Eva Michaláková se oběma dětem snaží pravidelně posílat dopisy a dárky, jejich doručení ale komplikuje to, že jsou obě děti v jiných rodinách.

„Rodina, která má v péči mladšího syna, se přestěhovala. Od teď mu tak musím dárky a dopisy posílat prostřednictvím Barnevernu, takže si nejsem jistá, zda mu věcí doručí. V minulosti se už stalo, že úřad dárky, které jsem posílala k Vánocům, synovi nepředal. A pak se to objevilo v dokumentech od Barnevernu – že ode mě synové k Vánocům nic nedostali,“ podotýká Češka, která nyní v Norsku trvale žije. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Soud pro Prahu 5 po letech získal stálé sídlo, lidé už nemusejí přebíhat

V Hybernské ulici otevřeli rekonstruovanou budovu soudu pro Prahu 5

Obvodní soud pro Prahu 5 po takřka třiceti letech získal stálé sídlo v Hybernské ulici. Soudci, advokáti i veřejnost...

Pozor na okresní kmotry, radil novým soudcům prezident Zeman

Prezident republiky Miloš Zeman (druhý zprava) jmenoval 18. září 2019 v Praze...

Prezident Miloš Zeman ve středu odpoledne jmenoval nového předsedu olomouckého vrchního soudu. Stal se jím jeho...

Irák, Afghánistán nebo Golany. Stovka českých vojáků obdržela vyznamenání

Zástupce náčelníka Generálního štábu Jiří Verner (vpravo) gratuluje oceněným...

V Národním památníku na pražském Vítkově si převzalo ocenění 109 vojáků z jedenácti jednotek české armády za účast na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz