Evropské unii hrozí sebevražda, varoval europoslanec Vondra v Rozstřelu

  17:00aktualizováno  17:00
Užívám si pět minut slávy, ale v červenci začne tvrdá práce, řekl host pondělního Rozstřelu Alexandr Vondra. Ten se stal novým europoslancem, když se na kandidátce ODS dokázal vyhoupnout z patnáctého až na druhé, což mu vyneslo právě křeslo v Evropském parlamentu.

V letošních volbách do Evropského parlamentu se Vondra dostal díky preferenčním hlasům z patnáctého místa kandidátky na druhé. Hned na začátku pořadu uvedl, že kampaň do eurovoleb ho bavila. 

„Chtěj jsem si vyzkoušet, jestli je po Vondrovi ještě nějaká poptávka,“ řekl s potěšením. „Byl jsem aktivní, ale jinak, než že bych rozdával letáky. Kampaň jsem hodně dělal na sociálních sítích a v médiích,“ dodal.

Fotogalerie

„Teď si užívám pět minut slávy, ale v červenci začne tvrdá práce. Ale nechci zmizet v Bruselu na věky věků,“ uvedl Vondra a dodal, že se do České republiky chce každý týden vracet, aby mohl komunikovat s těmi, kteří ho volili.

V pořadu se vyjádřil k budoucnosti Evropské unie tak, že ji hrozí sebevražda. Zároveň ale nabídl řešení, jak by se mohlo její fungování zlepšit. „Každý den se bránit přijímání zbytečných regulací je podle něj na prvním místě. Naše role je varovat, že se chystá něco, co může mít negativní důsledky na nás všechny. Je ale i třeba dbát na to, abychom nabídli něco pozitivního, “ řekl.

V pořadu také uvedl, že osmdesát procent českého bohatství podle něj záleží na zahraničním obchodu a že by nám na EU tedy mělo záležet. „My si nemůžeme přát bankrot Evropské unie. Vše závisí na tom, jak jsou naše vztahy v Evropě nastavené,“ komentuje Vondra.

Na otázky k politické korektnosti odpověděl jednoduše. „K demokracii patří svobodná soutěž. Jakmile budeme říkat na veřejnosti něco jiného a ne to, co si opravdu myslíme, je to jednoznačně špatně,“ konstatoval.

Když přišla „Zagorka“, tak jsme si zatleskali, uvedl Vondra

Alexandr Vondra společně s Jáchymem Topolem a Ivanem Lamperem vydával před Sametovou revolucí časopis Revolver revue. V roce 1989 byl jedním z autorů petice Několik vět. „Vzpomínám na to moc rád. byla to nesmírně zajímavá doba, kdy se lidé konečně začali probouzet k nějaké akci,“ zavzpomínal v pořadu.

Na dokumentu chtěli mít podpisy různých lidí, aby zachycovaly co největší spektrum společnosti „Když přišla Zagorka, tak jsme si tehdy i zatleskali,“ řekl v Rozstřelu.

Euforie v ODS: Babišova koalice podle ní slábne, skokanem je exministr Vondra

V průběhu sametové revoluce jim údajně pomohlo, že se katolická komunita v tehdejším Československu začala stavět na nohy. Kvůli tomu se totiž začali probouzet lidi na venkově.

„Vláda tady byla v té době ultrakomunistická a chápala, že změna Gorbačovského stylu pro ně znamená konec. U nás to bylo zašpuntované až do toho pozdního podzimu, kdy bylo nutné, aby masy vyšly do ulic,“ dodal k průběhu sametové revoluce, kterou sám připravoval.

Alexandr Vondra je někdejší ministr zahraničí a obrany, bývalý místopředseda vlády pro evropské záležitosti a působil i v Senátu. Patřil také k významným disidentům, v roce 1987 podepsal Chartu 77 a o dva roky později se stal jejím mluvčím.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Brexit bez dohody může ohrozit bezpečnost státu, hrozí i nedostatek léků

Policejní zásah před britským parlamentem, kde řidič najel do zábran (14. srpna...

Odchod Británie z Evropské unie bez dohody by ohrozil bezpečnost státu, prohlásil podle deníku The Guardian vysoce...

Nový americký think tank chce konec válek USA. Platí ho Soros

Válka v Iráku (2003)

Mezinárodní vztahy založené na diplomacii místo sankcí a bomb. Konec věčným vojenským dobrodružstvím Spojených států....

VIDEO: Ind utopil v řece auto, které dostal k narozeninám. Chtěl mít jiné

Ind poslal do řeky auto, které dostal k narozeninám, přál si jiné

Mladík ze severoindického města Jamuna Nagar minulý pátek natlačil do řeky své nové auto, které dostal od rodičů k...

Najdete na iDNES.cz