Euforie v ODS: Babišova koalice podle ní slábne, skokanem je exministr Vondra

  1:31aktualizováno  1:31
Občanští demokraté ve volbách do Evropského parlamentu skončili druzí a mají dvakrát tolik mandátů než doposud. „Gratuluji vítězi těchto voleb, ale doufám, že je to naposledy,“ přál si šéf ODS Petr Fiala, který netajil uspokojení i nad debaklem sociálních demokratů.

Dlouho to vypadalo jako opatrný optimismus. „Byl bych rád, kdybychom získali dvakrát tolik mandátů, než jsme měli doposud,“ přála si volební jednička ODS Jan Zahradil ve volebním štábu v centru Prahy hodinu před zveřejněním volebních výsledků do Evropského parlamentu.

Eurovolby 2019

V rock’n'rollovém tričku působil uvolněně, tušil, že on má svoje místo v Bruselu jako europarlamentní stálice ODS skoro jisté. Ale jinak v rozhovoru s reportérem MF DNES připouštěl, že má v hlavě spoustu otázek: posílí ODS skutečně proti propadáku z roku 2014, kdy získala ve volbách do Evropského parlamentu jen dva mandáty? Nepřeskočí občanské demokraty ambiciózní Piráti? Nakolik se strana přiblíží nebo vzdálí hnutí ANO?

„Je pravda, že kampaň měli odvedenou profesionálně,“ chválil Zahradil konkurenty z ANO, zatímco na velkoplošné obrazovce ve štábu místo volebního zpravodajství novináři s politiky ODS sledovali finále hokejového mistrovství světa a předseda strany Petr Fiala ještě ani nebyl na místě. Také první potlesk nebyl volební, ale hokejový: „Vyhrála Evropa,“ vykřiklo pár ze sledujících radostně, když Finové po závěrečném hvizdu rozhodčího slavili hokejový triumf nad Kanadou.

O hodinu později už to ale vypadalo, jako by vyhrála i ODS. „Je to tam,“ a dlouhý potlesk zazněly, když se občanští demokrati z televizního přenosu dozvěděli, že skončili druzí, necelých sedm procentních bodů za vítězným hnutím ANO.

Babišova koalice v ohrožení

„Přichází čas změny, rýsuje se tu jasná alternativa polokomunistické vládě Andreje Babiše. Jeho koalice je narušena, ČSSD se ani nedostala do Sněmovny,“ mohl ze stupínku radostně hlásit Fiala, který pár minut po oznámení výsledků přišel mezi další tváře ODS a novináře.

„Kolem 15 procent hlasů ve volbách, ke kterým přišla necelá třetina občanů, samozřejmě ještě neznamená, že bychom měli propadat přílišnému optimismu. Ale psychologicky je strašně důležité, jak málo jsme na ANO ztratili a že jsme porazili Piráty, kteří si podle některých průzkumů věřili, že budou nejhůř druzí,“ mluvil o důvodech vítězné nálady v ODS jeden z vedoucích představitelů strany.

„Pokud by to takto pokračovalo i ve volbách do Poslanecké sněmovny, Andreji Babišovi nezbudou jiní potenciální koaliční partneři než SPD a KSČM. Ale my spolu s KDU-ČSL, TOP 09, STAN a eventuálně i s Piráty bychom měli větší šanci skládat vládu,“ těšilo pak další z tváří strany, místopředsedu Martina Kupku.

Místo Jourové doporučí Zahradila

Usměvavý Fiala si pak věřil i na to, že by ODS mohla nabídnout svého lídra Zahradila jako kandidáta na českého eurokomisaře. „Víme, že je to zodpovědnost vlády, ale pokud by si nevěděla rady, rádi nabídneme pomoc. Za paní Jourovou žádné viditelné výsledky nejsou,“ hodnotil současnou českou eurokomisařku za hnutí ANO a říkal, že by si Česko také mělo v Evropské komisi říct o jiné oblasti než jsou spravedlnost, ochrana spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví, které má v současnosti Jourová na starosti.

Co volby, to porážka. ČSSD má obrovský problém, varují politologové

„Volný trh nebo zemědělství, to jsou silná portfolia, která ovlivňují tok peněz,“ říkal Fiala. A po jeho levici stojící Zahradil si pak liboval, že ODS uspěla se svou „umírněností“, kterou podle něho vyvažovala jak příliš eurooptimistické nálady, tak postoje stran, které by z Evropské unie naopak nejradši chtěly odejít.

„Ukázalo se také, že občané napříč Evropou si přejí jinou většinu než koalici evropských lidovců a sociálních demokratů, která vládla 20 let a uvrhla Evropský parlament do propasti,“ tvrdil Zahradil a spřádal plány na to, že by nově v europarlamentní koalici mohla zasednout také ODS. Byť spolu s Fialou připouštěli, že si zatím netroufají odhadnout, jak bude nová koalice vypadat, protože si ještě nestihli projít kompletní výsledky. „Čeká nás noc plná analyzování, takže žádné velké oslavy,“ říkali.

Politický comeback Vondry

Přinejmenším jeden muž ale měl důvod k oslavám pořádným: bývalý ministr zahraničí z vlády Mirka Topolánka Alexandr Vondra, který byl největším skokanem dne. Do Evropského parlamentu se dostal až z patnáctého místa kandidátky ODS.

„Zase ti to vyšlo,“ slyšel pak poslanec Marek Benda, který Vondru ve volbách podpořil. A protože sám se v minulosti dostal do Sněmovny ze zdánlivě nevolitelného desátého nebo dokonce sedmnáctého místa kandidátky, získal tak pověst toho, co nosí štěstí.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Nejvíc na volební kampani prodělalo ANO. Piráty vyšel mandát poměrně levně

Andrej Babiš komentuje výsledky voleb

Nejvíc peněz na kampani pro letošní volby do Evropského parlamentu zřejmě tratilo vítězné hnutí ANO, mohlo to být kolem...

Wilders v eurovolbách propadl, vyšachovávají ho konkurenční nacionalisté

Geera Wilders odvolil v nizozemském Haagu. (23. května 2019)

Eurovolby v Nizozemsku nečekaně vyhráli socialisté místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse, favorizovaní...

Malé triumfy: „Trollové“ zvítězili ve dvou vesnicích, ČSSD ovládlo Chobot

Vlajka ČR a EU před volební místností v kulečníkovém klubu ve Zlíně, kde 25....

Volby do Evropského parlamentu přinesly očekávané vítězství hnutí ANO, a překvapivě vysokou volební účast. Zatímco...

Najdete na iDNES.cz