Britové v ulicích slavili vystoupení z Evropské unie. (31. ledna 2020)

Britové v ulicích slavili vystoupení z Evropské unie. (31. ledna 2020) | foto: AP

Žádné velké změny ani na jedné straně kanálu. První den po brexitu je klid

  • 257
Bez výraznějších dopadů na život v Evropské unii začal první den po odchodu Spojeného království. Doprava mezi mezi kontinentem a Británií probíhá bez komplikací, díky přechodnému období se nic nezměnilo ani na pohybu zboží. Jedinou viditelnou změnou v sídle unijních institucí v Bruselu bylo stažení britských vlajek.

Belgická metropole se probudila do deštivého prvního únorového dne a nebýt titulků na zpravodajských webech či televizního zpravodajství, její obyvatelé by možná ani nezaznamenali, že EU má od soboty jen sedmadvacet členů.

„Ceny se nezměnily, prší pořád stejně, kdyby to všude nepsali, tak o tom ani nevím,“ popsala jedna ze zákaznic bruselského supermarketu, která se vypravila na pravidelný sobotní nákup.

Britské zboží v obchodech nezdražilo, letiště žádné komplikace nehlásí, před eurotunelem spojujícím Francii a Británii se fronty netvoří, lodě z přístavů vyplouvají stejně jako v pátek. 

V sobotu začalo jedenáctiměsíční přechodné období, během něhož pro Británii nadále platí unijní pravidla a zůstává součástí jednotného unijního trhu. Během této doby budou mít obě strany čas uspořádat vzájemné budoucí vztahy a větší změny se očekávají až po jeho skončení.

Brexit se tak zatím výrazněji projevil pouze na fungování evropských institucí. Z budov Evropské rady a Evropského parlamentu v pátek večer sňali zaměstnanci úřadů britské vlajky, britští europoslanci mají po své poslední čtvrteční účasti na plenárním zasedání ještě týden na vyklizení kanceláří.

Soudní dvůr EU se musí obejít bez tří britských soudců

Britští diplomaté, kteří se tento týden loučili s kolegy v Radě EU, budou od soboty potřebovat pro přístup do unijních budov zvláštní povolení. Soudní dvůr EU v Lucemburku se rovněž počínaje sobotou musí obejít bez tří britských soudců, ačkoli jeho rozhodnutí budou pro Británii ještě do konce roku závazná.

Brexit je tady. Unie poprvé přišla o svého člena

Pro většinu z tisíců řadových britských zaměstnanců unijních institucí se ale v sobotu nic nemění, v Evropské komisi i Radě EU mohou působit dále. Podle webu Politico se ovšem zřejmě rozloučí s europarlamentem britští asistenti, kteří pracovali pro parlamentní frakci konzervativců. 

Ta je nyní chce nahradit zaměstnanci z Polska, neboť poslanci polské vládní strany Právo a spravedlnost mají po odchodu britských konzervativců ve skupině jednoznačně nejvíce poslanců.

Británie bude dál platit miliardy do rozpočtu EU

Také pro většinu obyvatel Británie se každodenní život s formálním odchodem z EU nezměnil. „Všechno se změnilo, ale nic není jinak,“ citoval ráno zpravodaj BBC vyjádření jistého Španěla, jehož slova vystihují pocity mnohých. 

Po realizaci brexitu nepřestala létat letadla mezi Londýnem a dalšími evropskými metropolemi a přistěhovalci z EU mohou dále v Británii žít a pracovat. Zároveň se nenaplnily ani představy některých zastánců brexitu.

Británie bude na základě „rozvodové dohody“ nadále posílat miliardy liber do unijního rozpočtu a neuzavřela ihned po odchodu 40 obchodních dohod, jak sliboval někdejší ministr pro mezinárodní obchod Liam Fox. 

Podle BBC si země dosud do nového období „překlopila“ 20 dohod, z nichž těžila v rámci unijního členství. Týkají se celkem 50 zemí včetně Švýcarska, Jižné Koreje, Chile nebo Kosova.

Vyjednávání o partnerství teprve začnou

Nejdůležitější pro britské firmy ale bude budoucí partnerství s EU, o kterém se začne vyjednávat teprve v příštích týdnech. Britský premiér Boris Johnson v posledních týdnech uváděl, že jeho vláda bude připravena zahájit obchodní rozhovory ihned po okamžiku odchodu z EU. 

Svoji vyjednávací pozici ale Londýn zřejmě bude ještě nějakou dobu dolaďovat, některé aspekty by mohly být jasnější po Johnsonově pondělním projevu. „Ačkoli je největší otázka zodpovězená (zda Británie skutečně EU opustí), zejména nad podniky se stále vznáší nejistota,“ píše v sobotu hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová.

„Upřímně řečeno, přednosti a nedostatky tohoto rozhodnutí se začnou ukazovat až po letech. Očekává se, že ekonomika poroste pomaleji, ale status dané země nelze měřit jen v librách a pencích. Brexit byl v celém svém rozsahu od začátku těžko definovatelný. Dnes se začneme dozvídat, co doopravdy znamená,“ uzavírá Kuenssbergová.

Tisíce stoupenců brexitu zaplnily náměstí u britského parlamentu:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video