Středa 19. února 2020, svátek má Patrik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. února 2020 Patrik

Brexit je tady. Británie je „nezávislá“ a EU poprvé přišla o svého člena

aktualizováno 
Velká Británie už není členem Evropské unie. Po téměř čtyřech letech od rozhodujícího referenda se polovina Britů dočkala a přišel brexit. Nastal v noci na sobotu, přechodné období však bude trvat ještě nejméně celý letošní rok. A během něj by si výraznějších změn neměli všimnout ani občané Spojeného království, ani členských zemí EU.

Britové byli v Evropské unii téměř půl století. Do tehdejších Evropských společenství (ES) vstoupili na třetí pokus v lednu 1973, aby zažehnali ekonomické problémy, do nichž se království propadlo mimo jiné kvůli rozpadu impéria. O dva roky později si v referendu potvrdili, že v ES chtějí zůstat. 

Fotogalerie

A byli to opět oni, kdo se 23. června 2016 rozhodl, že v současné EU už nadále nechtějí být. Tedy 51,9 procenta z nich.

Začalo brexitové martyrium, které nakonec trvalo tři a půl roku. Británie je první zemí, která z EU odešla, a nikdo tak přesně nevěděl, do čeho jde. 

Jak se brzy ukázalo, celý proces není tak jednoduchý, jak brexitáři tvrdili. A ani tak výhodný. Brexit dosud stál Brity téměř tolik jako jejich dosavadní členství v Unii.

Kvůli situaci v britském parlamentu se od června 2016 uskutečnily dvoje volby a samotný odchod z EU byl třikrát odložen. Připomeňme, že původně měl brexit nastat už 29. března 2019. Počítáme-li i Davida Camerona, který rezignoval krátce po zlomovém referendu, během vyjednávání se v zemi vystřídali tři premiéři. 

Po Therese Mayové, které britští poslanci vytrvale odmítali schválit brexitovou dohodu vyjednanou v Bruselu, přišel Boris Johnson s heslem „Get Brexit Done“ (Dotáhněme brexit do konce). A konečně uspěl. Všechny formality k opuštění EU se však dokončily jen pár dní před dnem D. 

Rozvodovou dohodu podepsali v pátek 24. ledna za Evropskou unii  předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Dokument následně dostal Londýn, kde ho svým podpisem stvrdil i Johnson. Zákon nutný k ratifikaci pak podepsala královna Alžběta II. A 29. ledna dohodu ratifikoval i Evropský parlament, což byla definitivní tečka. 

Brusel se rozloučil s Brity. Není to sbohem, jen na shledanou, zaznělo

Británie mohla jít. Ještě předtím ovšem přivítala svého historicky prvního velvyslance Evropské unie. Stal se jím Portugalec Joao Vale de Almeida. Do čela diplomatické delegace EU v Londýně se postavil 1. února, tedy v okamžik zisku britské „nezávislosti“.

„Myslím, že se Britům ulevilo, ale už po prosincových parlamentních volbách, kdy konzervativci získali pohodlnou většinu k prohlasování kroků, které chtěli k dotažení brexitu udělat. Mluvil o tom i Boris Johnson, že může začít proces k hojení společnosti,“ říká pro iDNES.cz analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Kryštof Kruliš.

Britská veřejnost je podle něj pořád rozdělená, ovšem i ti poslední, kteří ještě doufali ve zvrácení výsledků referenda, se už s brexitem smířili. „A ti, kteří stále podporují členství Británie v Unii, se teď spíš upínají k přesvědčování ostatních, aby země do EU někdy v budoucnu znovu vstoupila,“ líčí.

1.Co tedy můžeme čekat v době pobrexitové?

„Hlavní změna nastává v politické rovině. Britští zástupci nebudou spolurozhodovat v institucích Evropské unie, europoslanci zvolení za Británii opustí Evropský parlament, Británie také nebude hlasovat v Radě ani v Evropské radě. Unie už formálně nebude mít osmadvacet členů, ale dvacet sedm. To je asi ta hlavní změna,“ popisuje expert.

Obyvatelé EU ani Británie zatím podle něj nic nepoznají. „V platnosti bude přechodné období, které znamená, že Británie bude mít stejný režim v přístupu na vnitřní trh Evropské unie, včetně volného pohybu zboží, služeb, kapitálu a osob, jako měla doposud,“ vysvětluje.

„Ani občané, podniky, exportéři nebo někdo, kdo třeba využívá služby z Británie, nakupuje na britských e-shopech či je zvyklý nakupovat britské zboží v řetězcích tady v Čechách, zatím nepozná žádný rozdíl. A z pohledu Britů to bude to samé. Pokud jsou zvyklí nakupovat něco na kontinentu, nebude je čekat žádná překážka,“ dodává Kruliš.

2.Cestování do Británie a zpět

Vzhledem k přechodnému období, které by podle plánů britského premiéra mělo skončit na konci letošního roku, se s 1. únorem nemění ani podmínky pro cesty do Spojeného království. Cestovat se dá s platným pasem nebo průkazem totožnosti občana země EU, stejně jako dosud. 

Po skončení tohoto období však mohou britské úřady vyžadovat vízum třeba po lidech, kteří budou chtít v Británii navštívit svého příbuzného, který tam žije.

„Pro turisty se nic nemění a s největší pravděpodobností se nic nezmění ani do budoucna. Británie je zemí, která má ke kontinentu hodně blízko a má k němu své vazby. Není důvod zavádět nějaký vízový režim se státy EU. Poptávka po tom není ani na britské, ani na unijní straně,“ říká Kruliš.

3.Práce a bydlení

Všichni Britové, kteří žijí v zemích EU a nemají dvojí občanství, s brexitem ztratili unijní občanství, a nebudou tak moci volit v místních volbách nebo kandidovat do úřadů. Kromě toho si však uchovají stejná práva k pobytu a sociální jistoty. A stejně tak občané EU, kteří nyní žijí v Británii. 

Po přechodném období bude lidem dovoleno v Británii zůstat, pokud po pěti letech požádají o trvalý pobyt. Podle zprávy britského ministerstva vnitra už skoro 2,5 milionu přistěhovalců z EU do konce loňského roku získalo povolení zůstat po brexitu v Británii. Ministerstvo v souvislosti s tím přijalo přes 2,7 milionu žádostí o „status usedlíka“, od Čechů jich přišlo 33 tisíc.

„Pořád je možnost odjet do Velké Británie a začít tam pracovat bez zvláštních procedur nebo nutnosti žádat o pracovní povolení. Dá se to přirovnat k pozici Norska, které je také členem Evropského hospodářského prostoru, ale není členem EU, takže nemá vliv na rozhodování jejích institucí,“ říká Kruliš.

Británie fakticky zůstává v celní unii s EU a na jejím jednotném trhu. Nadále se také musí řídit všemi unijními pravidly. Poté bude záviset na tom, co přesně si Británie během přechodného období vyjedná.

„Předpokládá se, že britská vláda zavede bodový systém pro imigraci, který bude inspirovaný tím, co mají v Austrálii. V zásadě se budou vybírat profese, které bude poptávat, a lidi, u kterých bude chtít, aby se v Británii usídlili,“ popisuje analytik s tím, že Britové jen chtějí získat zpět kontrolu nad tím, kdo se do jejich země může přistěhovat a kdo ne. Jedním z důvodů, proč těsná většina Britů hlasovala pro odchod z EU, byla migrace z východní Evropy.

„Pokud nebudete mít některou z těchto profesí, nebude asi problém získat alespoň turistické vízum nebo udělat nějakou obchodní návštěvu, ale už tam nebude automatické právo usadit se v Británii a požívat stejná práva, jako když se občané EU přestěhují do jiné členské země. Lidé budou závislí na imigrační legislativě Spojeného království,“ nastiňuje situaci, která by mohla nastat už příští rok.

4.A co Severní Irsko?

„Ani pro obyvatele Severního Irska se 1. února nic nemění. Pořád platí volný pohyb osob, a zatím tak ani není potřeba řešit otázku režimu na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou. Severní Irsko je vlastně jediným územím Spojeného království, kde je už dopředu známo, jaký režim tam bude poté, co přechodné období skončí. Je totiž součástí brexitové dohody,“ upozorňuje Kruliš.

Odkazuje tak na problém, který komplikoval britský odchod už od chvíle, kdy se pro něj lidé rozhodli. „Aby nemuselo docházet k hraničním kontrolám na hranici uvnitř irského ostrova, budou celní povinnosti a případné kontroly přeneseny do oblasti mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království. Severní Irsko bude s Británií v jednotném celním prostoru.“

Už žádný brexit. Po odchodu Británie z EU se ze slova stane ve vládě tabu

„Ovšem pokud bude zboží putující z Británie do Severního Irska pokračovat dále do Irské republiky nebo ostatních částí Evropské unie, bude muset projít kontrolou právě proto, aby nedocházelo k obcházení unijních celních pravidel. A pokud zboží zůstane v Severním Irsku, budou si moci podnikatelé požádat o vrácení přiměřeného cla, aby se dostali na stejný režim jako ve Spojeném království. Je to nový konstrukt, který se bude muset ověřit v praxi. Boris Johnson i různí ministři se k tomu zatím pokaždé vyjadřují trochu jinak,“ říká analytik.

Dodává, že i výsledná podoba režimu v Severním Irsku bude záviset na tom, jaký se domluví pro zbytek království. „Pokud totiž bude mít s Evropskou unií dohodnutou širokou a hlubokou zónu volného obchodu, tím pádem bude i menší nutnost kontrolovat přechod zboží mezi Spojeným královstvím a Severním Irskem. Ale o tom všem se teprve bude jednat,“ uzavírá Kruliš.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

VIDEO: Vlk zakousl na kolejích srnče blízko zastávky, strojvedoucí nezastavil

Slovenská organizace Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAPu) zveřejnila na Facebooku video z útoku vlka na...

Čína ohlásila nejvyšší nárůst obětí koronaviru, změnila způsob vyšetření

Centrální čínská provincie Chu-pej, která je považována za epicentrum nákazy novým koronavirem, za středu zaznamenala...

Srbsko řeší populační katastrofu. Na to už je pozdě, míní experti

Sedmimilionové Srbsko by do poloviny století mělo přijít o více než milion obyvatel. Na vině je vysoká míra emigrace a...

Vězení bych už nepřežil, říká vrah, jemuž dali milost Havel, Klaus i Zeman

Téměř třináct let za vraždu a devět let za loupeže si odseděl Václav Grimm, který nedávno dostal prezidentskou milost....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

  • Další z rubriky

Chorvatsko má nového prezidenta, expremiér Milanović složil přísahu

Nový chorvatský prezident Zoran Milanović v úterý složil přísahu a ujal se nejvyššího úřadu. Bývalý...

Američtí skauti léta zneužívali své svěřence, nyní vyhlásili bankrot

Americká skautská organizace BSA vyhlásila bankrot. Učinila tak v době, kdy je pod náporem stovek obvinění ze...

Francouzské město ruší partnerství s polskou obcí, zavedla zóny bez LGBT

Město Saint-Jean-de-Braye ve střední Francii po 25 letech končí spolupráci s partnerskou obcí Tuchów na jihovýchodě...

Obětí koronaviru je v Číně přes dva tisíce, nakažených je na 74 tisíc

Počet obětí nemoci způsobené novým typem koronaviru přesáhl v pevninské Číně hranici 2 000. Nakažených je přes 74 000,...

VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku
VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku

Se sychravým zimním počasím se začínají ordinace plnit lidmi s nachlazením. Stačí zvýšená teplota, rýma nebo kašel a často běžíme k lékaři. Přitom si tímto jednáním můžeme více uškodit než pomoci.

První slečna Kateřina Zemanová přiznala po letech účast na pornovečírku

Kateřina Zemanová (26) přiznala v rozhovoru pro časopis Téma svou účast na pornovečírku. Ten se konal před sedmi lety,...

Rád Lucince barvím vlásky a starám se o ni jako o své miminko, říká Matuš

Vztah Bohuše Matuše (46) a jeho partnerky, o třicet let mladší studentky Lucie (16) vzbuzuje v posledních dvou letech...

Napřed dezinfekce, pak manželka, šokoval Tomáš z Výměny svými prioritami

Jestli se televizním divákům zdál Tomáš z Výměny manželek jako docela starostlivý otec, při závěrečném setkání obou...

Sex máme se ženou několikrát denně, mobil do ložnice nesmí, říká Bieber

Justin Bieber (25) prozradil svůj recept na úspěšné manželství. Důležité prý je, najít k sobě toho pravého člověka....

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...