Neděle 5. dubna 2020, svátek má Miroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. dubna 2020 Miroslava

Evropské věznice jsou líhní pro radikalizaci muslimů. Přeměna je plíživá

  18:16aktualizováno  18:16
Z radikalizace muslimů v Evropě jsou často obviňováni místní imámové. Existuje však možná ještě lepší cesta k obrácení na džihád. Vězení. S tímto druhem radikalizace mají velké problémy zejména v Dánsku a Francii.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Dánsko má obrovský problém. Doslova tak to řekl Naser Khader, mluvčí Konzervativní lidové strany, která byla součástí vítězné koalice v červnových parlamentních volbách. „Vězni, kteří se ve vězení stanou radikálními islamisty, jsou pro nás teď obrovským problémem,“ citoval mluvčího list Metroexpress.

V případě věznic mluví fakta. Začala se sbírat po únorové střelbě v kodaňském kulturním středisku a tamní mešitě - jedna z informací o střelci byla, že se radikalizoval během pobytu ve vězení.

Islámský stát

Z nyní provedené analýzy vyplynulo, že během dvou let před útokem vězeňská správa upozornila na radikalizaci celkem 37 vězňů. Během pouhých deseti týdnů po útoku informovala o 50 radikálech, kteří jsou dosud za mřížemi, a o dalších 30, kteří už vězení opustili.

„Odstartovali jsme pro radikály ve vězení program na přípravu na jejich život na svobodě, podobný, jaký jsme měli dosud jen pro členy kriminálních gangů,“ uvedl šéf asociace pracovníků ve vězeňství Kim Osterbye.

Co se s tím dá dělat?

Už samotný název programu však velkou změnu neslibuje. Na radikály se hledají radikálnější metody. „Měli bychom to udělat jako v Nizozemsku, kde zanícené islamisty izolují od ostatních muslimů, aby je nijak neovlivňovali,“ řekl Khader.

Dánsko však není jedinou evropskou zemí, které nyní řeší „šedou islamistickou zónu“ ve věznicích. Jako stejně závažný problém ho vidí například Francie. Ta jej začala řešit po lednových útocích na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo a na košer obchod v Paříži. Střelec z obchodu Amedy Coulibaly se totiž přidal k extremismu rovněž ve vězení.

Co se týká celé francouzské společnosti, pak v obracení na radikální džihád vedou procentuálně přímé kontakty a sociální sítě na internetu. Kdyby se však vzaly v potaz jen věznice, je zde poměr „konverzí k násilí“ vyšší. Francouzské věznice jsou zaplněny muslimy ze 70 procent. 

Je to dost vysoké číslo vzhledem k tomu, že muslimové tvoří jen 10 procent obyvatelstva. „Jsou nalomeni nedostatkem vzdělání, rozpadem rodin a nezaměstnaností. Jsou to velice křehcí lidé,“ komentoval to Missoum Chaoui, pařížský muslimský vůdce, který sedmnáct let pracoval jako vězeňský kaplan.

Jak ztvrdnou „křehcí lidé“

První možné příznaky radikalizace ve vězení lze podle odborníků těžko postihovat či z nich činit nějaké závěry - jednoduše proto, že odpovídají náboženskému „ritu“. Je to například zavrhování západních oděvů, odmítání sledovat televizi, časté modlitby či požadování jídla odpovídajícího islámu - halal.

Další příznaky už však jsou podezřelejší: je to například odmítání svlékat se ve společné sprše, nátlak na spoluvězně, aby odstranili ze stěn svých cel obrázky žen, či odmítání jakékoli komunikace s bachaři. Karim Mokhtari, který strávil ve francouzské věznici za ozbrojenou loupež šest let a nyní se na stejném místě stará o mladé delikventy, je podle svých slov schopen možné radikály rozeznat podle jejich silného pocitu ublížení. „Říkají: Francouzi mi nikdy nedali šanci. Nenávidí nás. Úplně nás odřízli. A jsou nevěřící. Nemusím se omlouvat za to, co jsem provedl, protože mě úplně ignorují,“ popisuje jejich přístup.

David Daems, mluvčí francouzských vězeňských odborů, soudí, že lidé ve vězení snadno podlehnou radikálním názorům, protože právě tam jim znějí nejliběji.

Svěřil se s jednou vzpomínkou na vězně, „echt“ Francouze, z něhož se stal fundamentalista. „Nejdřív konvertoval k islámu, nechal si narůst vousy a oblékl se do islámského oděvu. Pak se staly jeho řeči agresivnějšími a začal odmítat mluvit s ženským personálem. Nakonec si sám udělal obřízku.“

Autor:

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek


  • Nejčtenější

Míříme ke katastrofě. Mrtvých ve Švédsku přibývá, klid dostává trhliny

Copak se celý svět zbláznil? Nebo snad jenom my děláme něco špatně? Tuto otázku si uprostřed pandemie koronaviru kladou...

Vrchol pandemie přijde za měsíc, časem se nakazí 70 procent lidí, říká infektolog

Nejvíce onemocnění koronavirem očekávají odborníci na konci dubna. „V tu chvíli se ocitneme na vrcholu epidemiologické...

Sestra psala o zoufalství, policie pracuje s verzí náhlého úmrtí

Příčina smrti u osmačtyřicetileté zdravotní sestry z Thomayerovy nemocnice v Praze se vyšetřuje. Podle informací MF...

Zemřeli další dva lidé s COVID-19. Čísla nejsou nejpříznivější, říká Vojtěch

V Česku je 2 657 potvrzených případů koronaviru a jedenáct obětí. V sobotu zemřeli další dva lidé. Vyšší nárůsty...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při špatném nošení mohou roušky proti koronaviru spíš uškodit, říká WHO

Světová zdravotnická organizace nevidí žádný užitek ve všeobecném nošení roušek v nynějším boji proti šíření...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Francouzská nedisciplinovanost šokuje úřady. Sluníčko vylákalo všechny ven

Obyvatelé Paříže musejí odolat pokušení vyjít si za krásného počasí na procházku. Úřady jim připomínají, aby během...

Estonské Amazonky brání svůj ostrov žen, ohrožují ho hospodářské potíže

Na ostrově Kihnu vzdáleném asi deset kilometrů od estonského pobřeží přežívá jedna z posledních matriarchálních...

Nakazili se v mešitě. Indické úřady horečně hledají muslimy z hromadné akce

V Indii se zdvihla nová vlna nenávisti vůči muslimům. Vyvolala ji masová akce z počátku března, kterou uspořádalo...

Nákaza se šíří řeckými tábory pro migranty. Další zařízení je v karanténě

Řecké úřady uzavřely do karantény tento týden již druhý tábor pro migranty. Rozhodly se tak kvůli pozitivně...

Najdete na iDNES.cz