Oba léky podle publikovaných výsledků klinických studií za určitého scénáře výrazně snižují riziko hospitalizace a úmrtí po nákaze koronavirem.
V případě léku paxlovid od Pfizeru by se mohlo jednat o skoro 90procentní pokles při léčbě neočkovaných pacientů s rizikovými faktory. Molnupiravir, jehož používání už schválila Velká Británie, zase podle výrobce při brzkém podání po nákaze snižuje hrozbu vážných komplikací na polovinu.
„Lék, který aktuálně není v Evropské unii schválený, může být používán k léčbě dospělých lidí s covidem-19, kteří nepotřebují kyslíkovou terapii a kteří se potýkají se zvýšeným rizikem nástupu těžkého průběhu,“ citovala z prohlášení EMA agentura AFP.
Podle agentury Reuters unijní regulátor doporučil zahajovat léčbu molnupiravirem do pěti dní od prvních příznaků covidu-19. Pilulky by prý pacienti měli brát dvakrát denně po dobu pěti dní. Tato doporučení pomohou členským státům EU s případným rozhodováním o brzkém nasazení léku před udělením širšího povolení, dodává Reuters.
EMA schválila pro unijní trh dva nové protilátkové léky proti covidu |
Zahájení posudkového řízení u druhé covidové pilulky oznámila EMA tři dny poté, co společnost Pfizer požádala o schválení v nouzovém režimu ve Spojených státech.
„Předběžné výsledky naznačují, že paxlovid snížil riziko hospitalizace nebo úmrtí ve srovnání s placebem, když byl podán v rozmezí tří až pěti dní od nástupu symptomů. (...) Toto aktuální hodnocení přinese doporučení pro celou EU v co nejkratším časovém rámci, tak aby mohla být aplikována národními úřady,“ uvedla EMA.
4. listopadu 2021 |