Chlapci drží palestinskou vlajku před kvalifikačním utkáním s Bahrajnem, které

Chlapci drží palestinskou vlajku před kvalifikačním utkáním s Bahrajnem, které se odehrálo v Jeruzalémě (23. června 2011) | foto: Profimedia.cz

Další krok k palestinské samostatnosti: na domácí půdě boj o fotbalové MS

  • 72
Pro palestinské fotbalisty i politiky to byl velký den. Hráči sehráli poprvé na palestinském území kvalifikační utkání o postup na mistrovství světa. Je to svým způsobem uznání palestinského státu, míní jeden z hráčů. V Ramalláhu se utkali s týmem Afghánistánu a remizovali 1:1.

Palestinský fotbalový tým nehraje za stát, který by uznávala OSN. A dlouhé roky to podle toho také vypadalo - provázely ho zmatky, chyběly mu peníze a hráči často museli odříkat mezistátní zápasy, protože se nemohli dostat kvůli izraelským kontrolám za hranice.

Aby totiž mohli palestinští sportovci z pásma Gazy nebo Západního břehu cestovat, potřebují většinou izraelské povolení, připomněla agentura AP. Tato obstrukce třeba v roce 2007 vyřadila Palestince z kvalifikace proti Singapuru, protože na zápas nedorazil kompletní tým.

Situace palestinských fotbalistů se zlepšuje

Situace se ale od té doby zlepšila a na Západním břehu vyrůstají nové stadiony, Palestinci běžně cestují na utkání do zahraničí a doma začínají hrát přátelské mezistátní zápasy. V neděli si poprvé doma zahráli o postup na mistrovství světa v roce 2014, upozornila televize BBC.

Před zápasem se očekávalo, že stadion v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu bude praskat ve švech, poněvadž místní si mohli jen stěží nechat ujít tak důležitý moment v historii palestinského fotbalu. Až dosud fotbalisté domácí kvalifikační zápasy hráli kvůli bezpečnostním důvodům většinou v Jordánsku nebo - jako nedávno s Bahrajnem - v Jeruzalémě.

Palestinci sledují zápas své reprezentace s výběrem Thajska (9. března 2011)

Palestinci sledují fotbalový zápas s Thajskem (9. března 2011)

Palestinci sledují fotbalový zápas s Thajskem (9. března 2011)

Vůbec první mezistátní zápas na domácí půdě sehráli Palestinci letos v březnu, kdy v utkání o účast na londýnské olympiádě 2012 podlehli Thajsku při pokutových kopech. Na olympiádách však smí hrát pouze fotbalisté do 21 let, takže nedělní zápas seniorské reprezentace byl pro domácí fanoušky ještě větším zážitkem.

Je to svým způsobem uznání našeho státu, míní fotbalista

Mimořádnou událost si užívají i palestinští politici, kteří poukazují na fakt, že kvalifikační fotbalový zápas je důkazem toho, jak se zlepšila bezpečnost na Západním břehu. A to, že se nejedná jen o pouhou sportovní událost, si uvědomují i samotní hráči.

"Když začnou týmy hrát na naší půdě, je to svým způsobem uznání palestinského státu. To prospívá celé palestinské otázce, nejen sportu," míní palestinský fotbalový reprezentant Murád Izmael.

Cesta palestinských fotbalistů na mistrovství v Brazílii je ale velmi dlouhá a úspěch spíš nepravděpodobný. Jsou totiž až na 171. pozici žebříčku FIFA. Krůček ale mají za sebou, protože soupeře z Afghánistánu Palestinci vyřadili (v dalším kole je čeká Thajsko).

První zápas s afghánským týmem, který Palestina vyhrála 2:0, se hrál v Tádžikistánu. Afghánci totiž čelí podobným problémům jako dosud Palestinci. Z bezpečnostních důvodů se mezinárodní zápasy v Kábulu nehrají.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video