Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co přinese oteplování České republice

-
Přednedávnem skončilo v Bonnu jednání diplomatů většiny zemí světa o tom, jak zabránit oteplování zeměkoule, které hrozí, že rozvrátí klimatický systém planety. Jak se při něm ukázalo, svět sice ví, že by měl omezit vypouštění plynů, které vyvolávají ohřívání atmosféry, avšak snížení emisí se zatím nedaří. Pokud se tedy teplota na zeměkouli skutečně zvýší, co to bude znamenat pro Českou republiku? Může se na to nějak připravit?

Klimatický systém zeměkoule není pro vědce nijak průhledný, takže jsou při svých odhadech změn podnebí stále velmi opatrní. Nicméně současné počítačové modely naznačují, že v průběhu příštího století by se celková teplota na zeměkouli měla zvýšit o jeden až tři a půl stupně Celsia. Toto rozpětí zčásti odráží nepřesnost počítačových modelů vývoje podnebí. Hlavně se však v něm projevuje neurčitost odhadů toho, kolik se v příštích desetiletích do atmosféry opravdu dostane skleníkových plynů, a kolik sloučenin síry, které odrážejí sluneční záření a zeměkouli naopak mírně ochlazují. "I když se tyto změny odehrávají na pozadí přirozeného, člověkem nezpůsobeného kolísání klimatu, jejich velikost a zejména rychlost je činí velmi nebezpečnými," konstatuje Jaroslava Kalvová, docentka Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. "Předpokládaný náhlý růst průměrné teploty vzduchu na zeměkouli by přesahoval změny, které se na naší planetě odehrávaly za posledních deset tisíc let."

V tuzemsku ještě tepleji

Teplota vzduchu podle předpokladů více poroste nad pevninou, zejména ve vnitrozemí kontinentů, než nad oceány. V naší zemi ležící ve vnitrozemí evropského světadílu by se tedy mohlo oteplit nad předpokládaný celosvětový průměr. "Podle studie Českého národního klimatologického programu se v průběhu příštího století u nás zvýší průměrná teplota asi o dva a půl stupně Celsia," říká profesor Bedřich Moldan, ředitel Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy. Ústav Maxe Plancka v Hamburku na základě svých klimatických modelů předpokládá pro Českou republiku ještě vyšší teploty - v létě o čtyři až pět stupňů Celsia a v zimě o dva a půl stupně. Radost by tedy měli milovníci koupání, zato vyznavačům zimních sportů by ubylo příležitostí k lyžování. Nové podmínky však zkomplikují život zemědělcům. "Na jednu stranu by vyšší teploty mohly znamenat, že bude dříve setba i dříve sklizeň, a snad by mohly vzrůst výnosy," líčí příznivou stránku předpokládaných změn Jaroslav Rožnovský z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Hned však připomíná, že se mohou objevit nové problémy, které veškeré dobré zprávy zmaří. "Mnohým zemědělským plodinám vadí vyšší teploty vzduchu, už nad 35 stupňů. Při takové teplotě se často přestávají vyvíjet." Vyšší průměrná teplota však neznamená, že tepleji bude pořád. Při dřívějším začátku setby nelze vyloučit příležitostné mrazíky na začátku vegetačního období, které mohou budoucí úrodu poškodit.

Sucho a občas lijáky

Zemědělství však neovlivní jenom jiné průměrné teploty, ale také změna vodního režimu v krajině. "Zvýšené teploty vyvolají pravděpodobně vyšší vypařování vody, zejména z moří," soudí docent Josef Buchtele z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd. "Jenomže schopnost atmosféry udržet v sobě vodní páru se nijak významně nezvětší. A tak se vypařená voda bude muset během několika dnů zase vrátit na zemský povrch v podobě mohutnějších dešťů," dodává. Příkladem, jak by to mohlo v našich zeměpisných šířkách při oteplení planety vypadat, je podle docenta Buchteleho dnešní jižní Evropa. "Léto je v bývalé Jugoslávii, Itálii nebo ve Španělsku většinou slunečné a suché. Když se ale objeví deště, bývají zřetelně vydatnější a prudší, než je obvyklé u nás." Docent Buchtele celkově předpokládá, že zvýšení teplot se v České republice projeví častějším suchem a nedostatkem vláhy, avšak příležitostné prudší deště budou naopak hrozit záplavami. "To vše také přispěje k tomu, že zemědělství bude podstatně zranitelnější, než je dnes," dodává Jaroslav Rožnovský z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity.

Větší starost o vodu

Zemědělci budou muset hledat nové odrůdy plodin, jimž větší teplo a sucho škodí méně. "Může se stát, že jim nezbude než přejít na nějaké jiné plodiny, než na které jsme zvyklí dnes," říká Jaroslav Rožnovský. Prudké deště vyvolávající povodně si také vynutí pozornost. "V povodích řek je žádoucí lépe pečovat o lesy, které dokáží srážkovou vodu zadržovat, a možná jako pojistku stavět v krajině sezonní nádrže na zachycení přívalových vod," uvádí Josef Buchtele. Doufá, že krajině případné s citem vybudované nádrže neuškodí. "Vždyť v 16. století bylo v Čechách mnohonásobně víc rybníků než dnes a postupně byly rušeny až s intenzifikací zemědělství v 17. až 19. století," připomíná. Dnešní lidé však spotřebovávají mnohem víc vody než naši předkové. V dobách častějšího sucha bude nejspíš nutné lépe hospodařit s vodou pro domácnosti a uskrovnit se bude muset i dosud nenasytný průmysl.

Proč hrozí skleníkový efekt

Některé plyny fungují v atmosféře podobně jako sklo ve skleníku: Sluneční paprsky jimi procházejí, dopadají na Zemi a mění se v teplo.Tepelné záření zemského povrchu však vrstva skleníkových plynů z velké části pohltí a nedovolí mu uniknout do vesmíru. Přibude-li tedy skleníkových plynů, stoupne i teplota zemského povrchu a spodních vrstev atmosféry. Mezi skleníkové plyny patří vodní pára, oxid uhličitý, ozon, metan, oxid dusný a chlorované uhlovodíky.Některých z těchto plynů výrazně přibývá právě v důsledku činnosti člověka: Oxid uhličitý vzniká při spalování ropy, uhlí a zemního plynu. Oxid dusný a metan se uvolňují v ze mědělství a při chovu dobytka, metan stoupá i ze skládek odpadů. Chlorované uhlovodíky jsou umělé, průmyslově vyráběné plyny. Rozehřívání zeměkoule podle některých vědců napomáhá i sluneční aktivita, která se v současnosti zvyšuje, takže Slunce vyzařuje do vesmíru, tedy i na Zemi, více energie.
(jet)

Oteplování, nebo ochlazování?

Aby situace nebyla vůbec jednoduchá, mluví někteří klimatologové také o budoucím ochlazovaní Země.Zpravidla to jsou zastánci teorie, že Země se právě nachází v období mezi dobami ledovými, takže podle nich musí časem zcela přirozeně nastat nová doba ledová. Její postupný příchod však stanovují na budoucnost, která se bude počítat ve staletích a tisíciletích, takže by náhlé oteplování Země, které hrozí v příštím století, nijak neovlivnila. Příležitostně se však objevují i teorie, podle nichž zvýšený skleníkový efekt sice v průměru zvýší teplotu zeměkoule jako celku, ale paradoxně ochladí severozápadní část Evropy.Například Stefan Rahmstorf z výzkumného ústavu v německé Postupimi soudí, že přísun vody z tání ledovců a z větších srážek v Severním ledovém oceánu změní směr Golfského proudu, který k břehům severozápadní Evropy přináší teplou vodu z Mexického zálivu. Pokud by se tak opravdu stalo, skutečně by se i v době globálního oteplování teplota na části evropského kontinentu snížila. Touto teorií si však vědci zdaleka nejsou jisti.
(jet)

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Doba míru je pryč, říká poradce premiéra Pojar

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Silný vítr komplikuje dopravu. Z Havlíčkova Brodu nejezdí vlaky na dvou tratích

1. května 2024  17:13

Silný vítr potrápil hlavně řidiče na Pardubicku. Z důvodu pádu několika stromů museli policisté...

V O2 areně prochází voda magnetickou rezonancí. Zlepší led pro MS v hokeji

1. května 2024  16:57

Organizátoři se připravují na mistrovství světa v ledním hokeji, nedávno instalovali unikátní...

První máj lákal motorkáře, nehodu na Klatovsku jeden z nich nepřežil

1. května 2024  16:40

Krásné počasí a sváteční volno vytáhly ven motorkáře, jarní vyjížďky měly ale v Plzeňském kraji i...

Práce k lidem patří, hodnotí účastníci první máj. Oslavy zdůrazňují i politici

1. května 2024,  aktualizováno  16:31

Politické strany, hnutí a spolky a jejich příznivci se sešli k oslavám prvního máje. V Praze se...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...