ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Tři virologové z Wu-chanu skončili v době vypuknutí epidemie v nemocnici

  • 159
Trojice výzkumníků wu-chanského Virologického institutu byla v listopadu 2019 v nemocniční péči. S odvoláním na dosud nezveřejněné informace tajných služeb o tom v neděli psal americký deník Wall Street Journal. Hospitalizace se datuje do doby pár měsíců předtím, než Čína oficiálně informovala o koronavirové epidemii, která propukla právě ve městě Wu-chan. Peking informaci WSJ popřel.

Report zpravodajců podle Wall Street Journalu (WSJ) rozšiřuje poznatky o tom, jak několik výzkumníků z instituce studující koronaviry a jiné patogeny onemocnělo se „symptomy podobnými covidu-19 a dalších sezónních chorob“.

Americký deník napsal, že zpráva zpravodajských služeb poskytuje nové podrobnosti o počtu zasažených výzkumníků, o době onemocnění a o jejich návštěvách nemocnice.

Tyto informace podle WSJ dodávají na váze volání po rozsáhlejším vyšetření, zda virus způsobující nemoc covid-19 neunikl z laboratoře.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien prohlásil, že zpráva o onemocnění tří zaměstnanců wuchanského virologického institutu je „zcela nepravdivá“. „Spojené státy pokračují ve zveličování teorie o úniku viru z laboratoře,“ uvedl.

Zpráva se objevila před jednáním rozhodovacího orgánu Světové zdravotnické organizace (WHO). Probrat má další fázi vyšetřování původu covidu-19.

Tým WHO navštívil ve Wu-chanu tržiště, odkud se rozšířil koronavirus

Představitelé WHO vyslovili různé názory na to, za jak důvěryhodné a podložené považují zjištění deníku a nové informace. Shodli se, že je třeba případ důkladně prověřit. „Informace, které jsme obdrželi, byly velmi kvalitní a přesné. Co však neuváděly, byla přesná příčina onemocnění výzkumníků,“ sdělil jeden ze zástupců, který důkazy označil za silné.

Vrchní expertka virologického institutu na koronaviry od netopýrů Ši Zhengli popřela, že by virus unikl z její laboratoře. Týmu vědců WHO řekla, že testy všech zaměstnanců z její skupiny byly negativní.

Nizozemská viroložka Marion Koopmansová už v březnu mluvila o propuknutí nemoci u vědců na podzim roku 2019, přičítala to však obvyklým onemocněním. „Byly to ojedinělé případy, nic nevyčnívalo z normálu,“ uvedla.

Naopak David Asher, který ve věci vedl vyšetřovací oddíl amerického ministerstva zahraničí, zpochybnil možnost onemocnění běžnou chřipkou. „V tak vysoce zabezpečených podmínkách je nepravděpodobné, že by je nějaká obvyklá nemoc poslala do nemocnice, navíc všechny ve stejnou dobu,“ vyjádřil se.

WSJ podotkl, že v Číně bývá zvykem zamířit při nemoci rovnou do nemocnice, většinou kvůli lepší péči. Covid-19 i chřipka navíc sdílí řadu příznaků.

Mluvčí americké Národní bezpečnostní rady (NSC) podle agentury Reuters ujistila, že americká vláda společně s WHO a dalšími členskými státy podporuje expertní zkoumání původu koronaviru, „bez zasahování nebo politizace“.

Mluvčí připustila, že administrativa prezidenta Joea Bidena si nadále klade „závažné otázky ohledně prvních dní pandemie covidu-19, včetně jejího původu v Čínské lidové republice“.

Spekulace Američanů, říká Čína

Čína variantu původu viru v laboratoři opakovaně odmítá. Tamní ministr zahraničí v neděli odkazoval na únorovou zprávu expertů WHO, podle nichž byla možnost takového úniku nepravděpodobná. „To Spojené státy americké se stále snaží tuto teorii prosadit. Chtějí opravdu zjistit původ, nebo jen odvést pozornost,“ vyjádřil se.

Tým WHO měl v Číně problém dostat se k původním datům o koronaviru

Peking zároveň tvrdí, že virus mohl vzniknout zcela mimo Čínu a vyzval WHO, aby prověřila možnost původu nákazy v několika jiných zemích. Jako jedno z míst uvádí vojenskou základnu Fort Detrick v americkém Marylandu.

Wu-chanský virologický institut nesdílel data, bezpečnostní ani laboratorní záznamy z výzkumu netopýrů, kteří jsou aktuálně považováni za nejpravděpodobnější zdroj viru.

17. února 2021

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video