Firma bratra americké ministryně míří tam, kde muslimy v Číně utlačují

  19:09aktualizováno  19:09
V západočínském Sin-ťiangu, kde komunisté utlačují muslimské Ujgury, postaví zřejmě výcvikové středisko bezpečnostní firma FSG, kterou vede bratr americké ministryně školství Erik Prince. Ve firmě má kontrolní podíl čínský státní konglomerát CITIC Group, který vlastní i majetky v Česku.

Erik Prince na snímku z roku 2007 | foto: Profimedia.cz

V Hongkongu registrovaná firma Frontier Services Group (FSG) 22. ledna oznámila, že podepsala dohodu o vybudování neupřesněného střediska s průmyslovým parkem ve městě Tumxuk na jihu provincie Sin-ťiang. Slavnostního podpisu se 11. ledna v Pekingu zúčastnili zástupci Tumxuk a CITIC, dodalo prohlášení FSG. 

Fotogalerie

FSG investuje do střediska 40 milionů juanů (přes 134 milionů korun). Centrum bude mít kapacitu na vyškolení 8 000 lidí ročně, napsala čínská státní média, které 31. ledna citovala agentura Reuters

Už o den později začali představitelé FSG mlžit. Prince o podpisu dohody o středisku nevěděl, tvrdil jeho mluvčí. Podle něj FSG uzavřela jen předběžné memorandum. Původní prohlášení FSG ze svého webu stáhla s tím, že jej prý omylem zveřejnil zaměstnanec firmy v Pekingu. Vedení města Tumxuk se k záležitosti nevyjádřilo, uvedl Reuters 1. února.

Věc je choulostivá i proto, že nedostatek podrobností o (zamýšleném) středisku nedovoluje vyloučit podezření, že by se v něm mohli cvičit i dozorci či jiní členové bezpečnostních sil, kteří se ve službách Pekingu podílí na represích vůči Ujgurům.

FSG již loni v březnu ohlásila, že hodlá podnikat v Sin-ťiangu a sousedním Pákistánu. USA přitom ještě loni v září zvažovaly, že kvůli zacházení s Ujgury uvalí na Čínu sankce. 

Prince má na krku skandál žoldnéřů v Iráku

Prince FSG spoluzaložil a zastává v ní post místopředsedy. Tento bývalý mariňák a bratr americké ministryně školství Betsy DeVosové založil dříve soukromou bezpečnostní společnost Blackwater. Ta se stala symbolem kontroverznosti celého byznysu soukromých bezpečnostních firem. 

Agenti Blackwateru dostali za masakr v Iráku dlouholeté tresty

Zaměstnanci Blackwater působili po boku americké armády v Afghánistánu i Iráku. V Bagdádu postříleli 14 civilistů, za což v USA stanuli před soudem. Blackwater si kvůli skandálu změnil název a nyní podniká pod hlavičkou Academi. 

Kromě bezpečnostních poskytuje FSG i logistické a pojišťovací služby. Prince ve firmě drží menšinový podíl. Kontrolní balík akcií má od loňského března CITIC Group, která v Česku převzala aktiva zadlužené čínské společnosti CEFC. 

Exšéf CEFC Jie Ťien-ming zůstává poradcem českého prezidenta Miloše Zemana i přesto, že údajně uplácel vysokého čínského politika.

Sin-ťiang jako jeden velký lágr

V Sin-ťiangu tvoří většinu obyvatelstva etnikum Ujgurů, kteří vyznávají islám. Peking mnohé z nich viní z extremismu a separatistických snah. Čínský komunistický režim potřebuje Sin-ťiang pacifikovat i proto, že je důležitým článkem plánované nové Hedvábné stezky. 

Život v lágru. Čína na Ujgurech testuje velkého bratra budoucnosti

Kolem milionu Ujgurů Peking svévolně zadržuje v „de-radikalizačních“ a „převýchovných“ táborech, které kritici označují za věznice či přímo koncentráky. V nich se kromě indoktrinace mučí, upozorňují lidskoprávní organizace i ti, kteří se odtamtud dostali. 

Sin-ťiang se stal pro Peking i jakýmsi testovacím polygonem pro masové elektronické sledování. Ulice zaplavily kamery a moderní systémy rozpoznávání obličejů, na denním pořádku je i odposlech mobilů. 

Celá provincie se tak postupně proměňuje v jeden velký lágr, v orwellovský policejní stát, vůči němuž se zbytek čínského území jeví jako relativně svobodný.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Souboj koncertů na venezuelské hranici. Mohl by vynést sto milionů dolarů

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Boj o moc ve Venezuele se v pátek změnil na hudební klání. Do blízkosti venezuelsko-kolumbijské hranice se sjely...

Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Craftovou. Ta nyní působí v Kanadě

Kelly Craftová, která je v současnosti americkou velvyslankyní v Kanadě....

Americký prezident Donald Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která je v současnosti americkou...

Válka o vodu? Indie po útoku v Kašmíru odřízne Pákistán od tří řek

Hráz přehrady Baglihar na řece Čanáb, která vede z indického Kašmíru do...

Valentýnský útok na indické vojáky v Kašmíru, při kterém zemřelo více než čtyřicet lidí, vyvolává čím dál větší napětí...

Najdete na iDNES.cz