Firma bratra americké ministryně míří tam, kde muslimy v Číně utlačují

  19:09aktualizováno  19:09
V západočínském Sin-ťiangu, kde komunisté utlačují muslimské Ujgury, postaví zřejmě výcvikové středisko bezpečnostní firma FSG, kterou vede bratr americké ministryně školství Erik Prince. Ve firmě má kontrolní podíl čínský státní konglomerát CITIC Group, který vlastní i majetky v Česku.

Erik Prince na snímku z roku 2007 | foto: Profimedia.cz

V Hongkongu registrovaná firma Frontier Services Group (FSG) 22. ledna oznámila, že podepsala dohodu o vybudování neupřesněného střediska s průmyslovým parkem ve městě Tumxuk na jihu provincie Sin-ťiang. Slavnostního podpisu se 11. ledna v Pekingu zúčastnili zástupci Tumxuk a CITIC, dodalo prohlášení FSG. 

Fotogalerie

FSG investuje do střediska 40 milionů juanů (přes 134 milionů korun). Centrum bude mít kapacitu na vyškolení 8 000 lidí ročně, napsala čínská státní média, které 31. ledna citovala agentura Reuters

Už o den později začali představitelé FSG mlžit. Prince o podpisu dohody o středisku nevěděl, tvrdil jeho mluvčí. Podle něj FSG uzavřela jen předběžné memorandum. Původní prohlášení FSG ze svého webu stáhla s tím, že jej prý omylem zveřejnil zaměstnanec firmy v Pekingu. Vedení města Tumxuk se k záležitosti nevyjádřilo, uvedl Reuters 1. února.

Věc je choulostivá i proto, že nedostatek podrobností o (zamýšleném) středisku nedovoluje vyloučit podezření, že by se v něm mohli cvičit i dozorci či jiní členové bezpečnostních sil, kteří se ve službách Pekingu podílí na represích vůči Ujgurům.

FSG již loni v březnu ohlásila, že hodlá podnikat v Sin-ťiangu a sousedním Pákistánu. USA přitom ještě loni v září zvažovaly, že kvůli zacházení s Ujgury uvalí na Čínu sankce. 

Prince má na krku skandál žoldnéřů v Iráku

Prince FSG spoluzaložil a zastává v ní post místopředsedy. Tento bývalý mariňák a bratr americké ministryně školství Betsy DeVosové založil dříve soukromou bezpečnostní společnost Blackwater. Ta se stala symbolem kontroverznosti celého byznysu soukromých bezpečnostních firem. 

Agenti Blackwateru dostali za masakr v Iráku dlouholeté tresty

Zaměstnanci Blackwater působili po boku americké armády v Afghánistánu i Iráku. V Bagdádu postříleli 14 civilistů, za což v USA stanuli před soudem. Blackwater si kvůli skandálu změnil název a nyní podniká pod hlavičkou Academi. 

Kromě bezpečnostních poskytuje FSG i logistické a pojišťovací služby. Prince ve firmě drží menšinový podíl. Kontrolní balík akcií má od loňského března CITIC Group, která v Česku převzala aktiva zadlužené čínské společnosti CEFC. 

Exšéf CEFC Jie Ťien-ming zůstává poradcem českého prezidenta Miloše Zemana i přesto, že údajně uplácel vysokého čínského politika.

Sin-ťiang jako jeden velký lágr

V Sin-ťiangu tvoří většinu obyvatelstva etnikum Ujgurů, kteří vyznávají islám. Peking mnohé z nich viní z extremismu a separatistických snah. Čínský komunistický režim potřebuje Sin-ťiang pacifikovat i proto, že je důležitým článkem plánované nové Hedvábné stezky. 

Život v lágru. Čína na Ujgurech testuje velkého bratra budoucnosti

Kolem milionu Ujgurů Peking svévolně zadržuje v „de-radikalizačních“ a „převýchovných“ táborech, které kritici označují za věznice či přímo koncentráky. V nich se kromě indoktrinace mučí, upozorňují lidskoprávní organizace i ti, kteří se odtamtud dostali. 

Sin-ťiang se stal pro Peking i jakýmsi testovacím polygonem pro masové elektronické sledování. Ulice zaplavily kamery a moderní systémy rozpoznávání obličejů, na denním pořádku je i odposlech mobilů. 

Celá provincie se tak postupně proměňuje v jeden velký lágr, v orwellovský policejní stát, vůči němuž se zbytek čínského území jeví jako relativně svobodný.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Čínští dělníci se hlásí o svůj podíl, chtějí víc než jen drobky

Čínský dělník

Pro člověka, který se živí rukama, je život v Číně neobyčejně tvrdý. S tím, jak se v zemi dál rozevírají nůžky mezi...

USA chtějí další základny. V Polsku, i na ostrově, kde umírají uprchlíci

Radar, který je součástí systému protiraketové obrany USA. Podobný měl být...

Spojené státy zvažují postavit či udržet své vojenské základny v dalších nejméně třech zemích. Kromě Polska a Iráku i v...

Eurokomisařka Jourová: Zákony by se měly dodržovat i na sociálních sítích

Eurokomisařka Věra Jourová v Rozstřelu (16. února 2018)

České eurokomisařky Věry Jourové se obávají i ti největší internetoví giganti. Zastupuje trh EU, na němž má jen u...

Najdete na iDNES.cz