Erik Prince na snímku z roku 2007

Erik Prince na snímku z roku 2007 | foto: Profimedia.cz

Bezpečnostní firma bratra ministryně USA míří do míst útlaku muslimů v Číně

  • 61
V západočínském Sin-ťiangu, kde komunisté utlačují muslimské Ujgury, postaví zřejmě výcvikové středisko bezpečnostní firma FSG, kterou vede bratr americké ministryně školství Erik Prince. Ve firmě má kontrolní podíl čínský státní konglomerát CITIC Group, který vlastní i majetky v Česku.

V Hongkongu registrovaná firma Frontier Services Group (FSG) 22. ledna oznámila, že podepsala dohodu o vybudování neupřesněného střediska s průmyslovým parkem ve městě Tumxuk na jihu provincie Sin-ťiang. Slavnostního podpisu se 11. ledna v Pekingu zúčastnili zástupci Tumxuk a CITIC, dodalo prohlášení FSG. 

FSG investuje do střediska 40 milionů juanů (přes 134 milionů korun). Centrum bude mít kapacitu na vyškolení 8 000 lidí ročně, napsala čínská státní média, které 31. ledna citovala agentura Reuters

Už o den později začali představitelé FSG mlžit. Prince o podpisu dohody o středisku nevěděl, tvrdil jeho mluvčí. Podle něj FSG uzavřela jen předběžné memorandum. Původní prohlášení FSG ze svého webu stáhla s tím, že jej prý omylem zveřejnil zaměstnanec firmy v Pekingu. Vedení města Tumxuk se k záležitosti nevyjádřilo, uvedl Reuters 1. února.

Věc je choulostivá i proto, že nedostatek podrobností o (zamýšleném) středisku nedovoluje vyloučit podezření, že by se v něm mohli cvičit i dozorci či jiní členové bezpečnostních sil, kteří se ve službách Pekingu podílí na represích vůči Ujgurům.

FSG již loni v březnu ohlásila, že hodlá podnikat v Sin-ťiangu a sousedním Pákistánu. USA přitom ještě loni v září zvažovaly, že kvůli zacházení s Ujgury uvalí na Čínu sankce. 

Prince má na krku skandál žoldnéřů v Iráku

Prince FSG spoluzaložil a zastává v ní post místopředsedy. Tento bývalý mariňák a bratr americké ministryně školství Betsy DeVosové založil dříve soukromou bezpečnostní společnost Blackwater. Ta se stala symbolem kontroverznosti celého byznysu soukromých bezpečnostních firem. 

Agenti Blackwateru dostali za masakr v Iráku dlouholeté tresty

Zaměstnanci Blackwater působili po boku americké armády v Afghánistánu i Iráku. V Bagdádu postříleli 14 civilistů, za což v USA stanuli před soudem. Blackwater si kvůli skandálu změnil název a nyní podniká pod hlavičkou Academi. 

Kromě bezpečnostních poskytuje FSG i logistické a pojišťovací služby. Prince ve firmě drží menšinový podíl. Kontrolní balík akcií má od loňského března CITIC Group, která v Česku převzala aktiva zadlužené čínské společnosti CEFC. 

Exšéf CEFC Jie Ťien-ming zůstává poradcem českého prezidenta Miloše Zemana i přesto, že údajně uplácel vysokého čínského politika.

Sin-ťiang jako jeden velký lágr

V Sin-ťiangu tvoří většinu obyvatelstva etnikum Ujgurů, kteří vyznávají islám. Peking mnohé z nich viní z extremismu a separatistických snah. Čínský komunistický režim potřebuje Sin-ťiang pacifikovat i proto, že je důležitým článkem plánované nové Hedvábné stezky. 

Život v lágru. Čína na Ujgurech testuje velkého bratra budoucnosti

Kolem milionu Ujgurů Peking svévolně zadržuje v „de-radikalizačních“ a „převýchovných“ táborech, které kritici označují za věznice či přímo koncentráky. V nich se kromě indoktrinace mučí, upozorňují lidskoprávní organizace i ti, kteří se odtamtud dostali. 

Sin-ťiang se stal pro Peking i jakýmsi testovacím polygonem pro masové elektronické sledování. Ulice zaplavily kamery a moderní systémy rozpoznávání obličejů, na denním pořádku je i odposlech mobilů. 

Celá provincie se tak postupně proměňuje v jeden velký lágr, v orwellovský policejní stát, vůči němuž se zbytek čínského území jeví jako relativně svobodný.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video