Soumrak královen moří. Donedávna letadlové lodě kralovaly všem mořím bez...

Soumrak královen moří. Donedávna letadlové lodě kralovaly všem mořím bez výjimky. Čína nyní tuto nadvládu zpochybnila. | foto: Profimedia.cz

Čína už má větší válečné loďstvo, ale USA jsou silnější a drží oceány

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Zasaženo, potopeno: ve Žlutém moři splnily čínský torpédoborec Čing-dao a fregata Jan-tai rozkaz do puntíku a poslaly ke dnu nepřátelskou loď. Ve Východočínském moři jiný torpédoborec jménem Ji-nan a doprovodná fregata zničily ponorku. V Jihočínském moři, kde byl závar očividně největší, se na „nepřátelská hladinová plavidla a letadla“ vrhla celá flotila pěti lodí.

Celé to divadlo bylo jen naoko. Manévry. Ale hlavně to byl vzkaz. Čína říká Americe: Dávejte si pozor, už jsme tady páni my.

Na moři se stala zásadní věc, něco, co ještě před pár lety vypadalo jako sci-fi. Čínské válečné námořnictvo je větší než americké. Na počet lodí mají Číňané největší flotilu světa. Čína má nyní asi 360 lodí, Amerika asi 290.

Čínské loděnice chrlí malé korvety a fregaty, k tomu maximálně torpédoborce. Jenže na velikosti na moři už moc nezáleží.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video