KOMENTÁŘ: Terorismus vs. kolektivní vina Ujgurů. Čínské řešení vyvolává otázky

  15:10aktualizováno  15:10
Represivní řešení ujgurské otázky v provincii Sin-ťiang je nejcitlivějším problémem současné Číny. Zavírání muslimů do převýchovných táborů, hustá síť policejních kontrolních stanovišť, elektronické sledování problémových míst i lidí, to vše vyvolává otázky o porušování lidských práv a nepřijatelné koncepci kolektivní viny, podotýká v komentáři sinolog Vít Vojta.

V ujgurském hlavním městě Urumči mnohdy hlídkují polovojenské jednotky. | foto: Reuters

Tento tvrdý přístup hodně ovlivnily události, které se staly před deseti lety v Urumči, v hlavním městě Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Tehdy tam došlo k rozsáhlým násilným střetům s nejméně dvěma sty obětí.

Podívejte, jak jsou šťastní. Čína provedla novináře táborem pro Ujgury

Čína svůj intenzivní převýchovný a detenční program zdůvodňuje ujgurským separatistickým hnutím, prorůstaným stále více islámským terorismem. Obrovská Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang, zabírající šestinu rozlohy Číny, leží v neklidné Střední Asii a velmi dlouhou hranicí (5 600 kilometrů) sousedí s ohnisky radikálního islámu, mimo jiné v Pákistánu, Afghánistánu, Tádžikistánu nebo Uzbekistánu.

Největším ideologickým nepřítelem Číny jsou asi ujgurští džihádisté z Islámského hnutí Východního Turkestánu, které OSN, Čína a země Střední Asie považují za teroristickou organizaci.

Fotogalerie

Ujguři, většinově sunnitští muslimové, jsou příbuzní se sousedními národy Střední Asie. Donedávna žili ve velmi tradiční společnosti, vzájemné návštěvy a pohyb obyvatel bývaly běžné, což v moderní době přineslo i příliv extremistů a teroristů. Ve Střední Asii začalo přibývat stoupenců džihádu. Citelné je to hlavně v Uzbekistánu a Tádžikistánu. Růst radikálních nálad tu zapříčinily i špatné ekonomické a politické perspektivy. Noví džihádisté ze Střední Asie se podíleli na útocích v Evropě i v Istanbulu.

Svatá válka (džihád) představuje problém, protože džihádisté se v Evropě, ale i v Číně mohou zastavit až islamizací celé populace. Ve vztahu k miliardové Číně by to mohlo vypadat směšně, kdyby nešlo o terorismus a zabíjení.

Ostře proti teroru

V březnu 2019 vydal tiskový odbor čínské vlády v reakci na mezinárodní kritiku včetně kritiky představitelů OSN tzv. Bílou knihu o „potlačování terorismu, zamezení radikálnímu boji a garanci ochrany lidských práv“, která popisuje i východiska protiteroristického přístupu včetně nových specifik problematiky terorismu. Jde zejména o vysokou nebezpečnost tzv. osamělých vlků, problém penetrace teroristů do běžné populace. Razí tezi, že velká města jsou stále více cílem teroristických útoků, že náhlost útoků a jejich utajení narůstá a že nárůst extrémní pravice s rasistickými názory a odporem k přistěhovalcům dále motivuje militantní muslimy.

Číňané se tedy ve vnímání terorismu nikterak neliší od nás. Liší se však v tom, jak situaci řeší. Od roku 2014 se totiž začalo s programy „převýchovy“, které zejména od dubna 2017 získaly drastickou podobu. Humanitární organizace odhadují, že v detenčních táborech bylo zadrženo až osm set tisíc, ale možná dva miliony Ujgurů a dalších muslimů, zejména etnických Kazachů a Uzbeků, přestože obyvatel Sin-ťiangu je jen 24,5 milionu.

U většiny zadržených jsou důvody detence nejasné. Může to být kontaktování lidí ze šestadvaceti zemí, které Čína považuje za citlivé, jako je Turecko nebo Afghánistán, nebo služba v mešitě či rozesílání textů z Koránu. Podle snímků ze satelitu se zase zdá, že devětatřicet detenčních táborů v letech 2017–18 až ztrojnásobilo svou rozlohu.

V táborech údajně lidi drží téměř ve vězeňských podmínkách pod kamerami a mikrofony, musí projevovat loajalitu k čínskému režimu, učit se čínsky a zříci se islámu.

V březnu 2017 přijala vláda autonomní oblasti Sin-ťiang protiextremistický zákon, který oficiálně uznal potřebu převýchovných center a zakazoval lidem nosit dlouhé muslimské vousy nebo se zahalovat na veřejnosti. Odpor Číny proti „třem silám“ – separatismu, náboženskému extremismu a mezinárodnímu terorismu – však začal v Číně už po 11. září.

„Program výcviku“

Klíčový obrat v přísné čínské politice k horšímu však způsobily až výše zmíněné nepokoje v Urumči z 5. července 2009. Čínská vláda následně sečetla Ujgurům stovky jejich teroristických útoků včetně těch nejznámějších z nádraží, vládní budovy nebo náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Obávala se také návratu tisíců Ujgurů válčících v Sýrii. Uvádí se i ekonomické důvody, ložiska zemního plynu jsou v Sin-ťiangu asi největší v Číně, obrovské jsou i zásoby uhlí.

Život v lágru. Čína na Ujgurech testuje velkého bratra budoucnosti

Od října 2018 začaly čínské úřady kampaň nazývat „programem odborného vzdělávání a výcviku“ se zaměřením na čínštinu, čínské zákony a odbornosti, šéf autonomní oblasti Shohrat Zakir prohlásil, že výcvik ve vzdělávacích centrech je dobrovolný a účastníci mohou sami odejít, což humanitární organizace důrazně popřely. Dalším vládním argumentem je, že od prosince 2016 v Sin-ťiangu nedošlo k teroristickému útoku.

Svět není černobílý a ujgurský problém už teprve ne. Islámský terorismus a džihád jsou vážným globálním problémem. Ale uplatňování principu kolektivní viny a zadržování lidí, kterým vina nebyla prokázána, jsou zcela určitě za hranicí norem naší evropské civilizace.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Narkobaron Guzmán dostal doživotí. Plánoval vraždy, drogy pašoval po tunách

Mexický drogový boss Joaquín Guzmán přezdívaný El Chapo (Mexico City, 8. ledna...

Soud ve Spojených státech podle očekávání poslal ve středu mexického narkobarona Joaquína Guzmána na doživotí do...

Z Česka do Německa přešlo loni více migrantů, než kdy předtím

Azylové centrum v durynském městě Gera (18. února 2016)

Počet migrantů, kteří nelegálně překročili hranice z Česka do Německa, se loni o něco zvýšil. Zatímco v roce 2017 jich...

Zavraždil přítelkyni a fotky mrtvoly zveřejnil. Instagram je neumí smazat

Sedmnáctiletá Bianca Devinsová, kterou zavraždil její přítel a snímky mrtvoly...

Instagram má problémy s odstraněním explicitních fotografií těla sedmnáctileté středoškolačky, kterou v neděli večer...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz