Čína zdvojnásobila miliardové výdaje na muslimské tábory, kde vězní Ujgury

  18:34aktualizováno  18:34
Čína loni masivně zvýšila výdaje v západní v provincii Sin-ťiang, kde údajně drží v převýchovných táborech více než milion muslimských Ujgurů. Analýza vládních výdajů odhalila, že útrata putovala na výstavbu takzvaných bezpečnostních zařízení a vyšplhala se téměř na 70 miliard korun.

Podle analýzy americké nadace Jamestown Foundation vzrostly čínské výdaje na výstavbu vězeňských táborů v Sin-ťiangu mezi lety 2016 a 2017 o 213 procent. Ačkoli Čína podle serveru BBC tvrdí, že jde o vzdělávací střediska, autor výzkumu a antropolog Adrian Zenz z Evropské školy kultury a teologie říká, že se čínské výdaje na odborné vzdělávání ve skutečnosti snížily o sedm procent.

Fotogalerie

Investice do „bezpečnostní“ výstavby v regionu se naopak vyšplhaly na dvacet miliard juanů (téměř 67 miliard korun). Přestože se Čína ohnání tím, že v centrech „odborné přípravy“ vyučuje pracovní dovednosti a čínskou historii a že se snaží právní výchovou omezit náboženský extremismus, podle OSN jde o drastičtější převýchovu muslimského obyvatelstva.

„Rozpočet Sin-ťiangu nereflektuje zvýšené výdaje na odborné vzdělávání, přestože region pokročil ve výstavbě táborů. Neodráží ani zvýšený počet kriminálních případů předaných soudům a prokurátorům,“ vysvětluje Zenz.

Podle něj jednotlivé položky v rozpočtu dokazují, že peníze putovaly na výstavbu a provoz „vysoce zabezpečených politických reedukačních táborů“ navržených k uvěznění statisíců Ujgurů, a to bez řádného soudního procesu.

Ačkoli provincie Sin-ťiang prezentovala edukační centra ve své kampani jako skvělou pracovní příležitost pro místní obyvatele, podle analýzy se zaměstnanost v regionu nijak nezměnila. A to ani podle oficiálně dostupných vládních údajů. Podle Zenze je tedy pravděpodobné, že zařízení nejsou spravována ani placena systémem odborného vzdělávání.

Čína zakročí proti halál výrobkům. Podle úřadů jsou projevem extremismu

Bývalý muslimští vězni popsali, že v internačních táborech museli zpívat komunistické písně či recitovat čínské zákony. Za jakékoli pochybení následovalo kruté bití. Jeden z mužů byl podle svých slov zadržen v roce 2015 kvůli tomu, že policie objevila v jeho telefonu snímek ženy se zahaleným obličejem.

Nejvyšší úředník regionu nicméně podle BBC trvá na tom, že „program odborného vzdělávání a výcviku“ pomáhá lidem „zamyslet se nad svými chybami a jasně vidět podstatu a nebezpečí terorismu a náboženského extremismu“. 

Západ Čínu kritizuje, přidalo se i Česko

Problematikou se v úterý zabývala Rada OSN, která v Ženevě projednala  zprávu o stavu lidských práv v Číně. Zástupci některých členských států OSN konstatovali, že situace v Číně se za pět let od poslední zprávy zhoršila. 

Západní země včetně Kanady, Francie či Německa kritizovaly Peking právě kvůli zacházení s muslimy v Sin-ťiangu. Také Česko doporučilo Pekingu zajistit svobodu náboženství a ukončit zadržování a převýchovu příslušníků etnických a náboženských menšin.

Čína zahraniční kritiku odmítla. Podle ní se obvinění z věznění Ujgurů nezakládá na faktech. „Nepřijímáme politicky motivovaná obvinění několika zemí, která jsou naprosto zaujatá,“ řekl v Ženevě náměstek čínského ministra zahraničí Le Jü-čcheng. Před švýcarským sídlem OSN v úterý během zasedání demonstrovala asi tisícovka Tibeťanů, Ujgurů a jejich podporovatelů. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Jaderné odzbrojení je na dobré cestě, další summit Trumpa s Kimem bude v únoru

Americký prezident Donald Trump a severokorejský lídr Kim Čong-un si třesou...

Americký prezident Donald Trump se chce se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem sejít koncem února, dějiště vrcholné...

Česko roste v oblibě. Jako průtoková trasa pro uprchlíky do Německa

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Počet běženců, kteří nelegálně překročili hranice z Česka do Německa, se loni zvýšil. Zatímco mezi lednem a listopadem...

AfD má sponzora z Bangkoku, možná obchodníka se zbraněmi s vazbou na špiony

Stoupenci AfD bouří na mítinku Angely Merkelové v saském Torgau (6. září 2017)

Protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD) dostala 50 000 eur (téměř 1,3 milionu Kč) od německého šlechtice z...

Najdete na iDNES.cz