Čína zdvojnásobila miliardové výdaje na muslimské tábory, kde vězní Ujgury

  18:34aktualizováno  18:34
Čína loni masivně zvýšila výdaje v západní v provincii Sin-ťiang, kde údajně drží v převýchovných táborech více než milion muslimských Ujgurů. Analýza vládních výdajů odhalila, že útrata putovala na výstavbu takzvaných bezpečnostních zařízení a vyšplhala se téměř na 70 miliard korun.

Podle analýzy americké nadace Jamestown Foundation vzrostly čínské výdaje na výstavbu vězeňských táborů v Sin-ťiangu mezi lety 2016 a 2017 o 213 procent. Ačkoli Čína podle serveru BBC tvrdí, že jde o vzdělávací střediska, autor výzkumu a antropolog Adrian Zenz z Evropské školy kultury a teologie říká, že se čínské výdaje na odborné vzdělávání ve skutečnosti snížily o sedm procent.

Fotogalerie

Investice do „bezpečnostní“ výstavby v regionu se naopak vyšplhaly na dvacet miliard juanů (téměř 67 miliard korun). Přestože se Čína ohnání tím, že v centrech „odborné přípravy“ vyučuje pracovní dovednosti a čínskou historii a že se snaží právní výchovou omezit náboženský extremismus, podle OSN jde o drastičtější převýchovu muslimského obyvatelstva.

„Rozpočet Sin-ťiangu nereflektuje zvýšené výdaje na odborné vzdělávání, přestože region pokročil ve výstavbě táborů. Neodráží ani zvýšený počet kriminálních případů předaných soudům a prokurátorům,“ vysvětluje Zenz.

Podle něj jednotlivé položky v rozpočtu dokazují, že peníze putovaly na výstavbu a provoz „vysoce zabezpečených politických reedukačních táborů“ navržených k uvěznění statisíců Ujgurů, a to bez řádného soudního procesu.

Ačkoli provincie Sin-ťiang prezentovala edukační centra ve své kampani jako skvělou pracovní příležitost pro místní obyvatele, podle analýzy se zaměstnanost v regionu nijak nezměnila. A to ani podle oficiálně dostupných vládních údajů. Podle Zenze je tedy pravděpodobné, že zařízení nejsou spravována ani placena systémem odborného vzdělávání.

Čína zakročí proti halál výrobkům. Podle úřadů jsou projevem extremismu

Bývalý muslimští vězni popsali, že v internačních táborech museli zpívat komunistické písně či recitovat čínské zákony. Za jakékoli pochybení následovalo kruté bití. Jeden z mužů byl podle svých slov zadržen v roce 2015 kvůli tomu, že policie objevila v jeho telefonu snímek ženy se zahaleným obličejem.

Nejvyšší úředník regionu nicméně podle BBC trvá na tom, že „program odborného vzdělávání a výcviku“ pomáhá lidem „zamyslet se nad svými chybami a jasně vidět podstatu a nebezpečí terorismu a náboženského extremismu“. 

Západ Čínu kritizuje, přidalo se i Česko

Problematikou se v úterý zabývala Rada OSN, která v Ženevě projednala  zprávu o stavu lidských práv v Číně. Zástupci některých členských států OSN konstatovali, že situace v Číně se za pět let od poslední zprávy zhoršila. 

Západní země včetně Kanady, Francie či Německa kritizovaly Peking právě kvůli zacházení s muslimy v Sin-ťiangu. Také Česko doporučilo Pekingu zajistit svobodu náboženství a ukončit zadržování a převýchovu příslušníků etnických a náboženských menšin.

Čína zahraniční kritiku odmítla. Podle ní se obvinění z věznění Ujgurů nezakládá na faktech. „Nepřijímáme politicky motivovaná obvinění několika zemí, která jsou naprosto zaujatá,“ řekl v Ženevě náměstek čínského ministra zahraničí Le Jü-čcheng. Před švýcarským sídlem OSN v úterý během zasedání demonstrovala asi tisícovka Tibeťanů, Ujgurů a jejich podporovatelů. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Prezidentský kandidát Biden kritizoval Kima, KLDR ho nazvala imbecilem

Americký viceprezident Joe Biden

Severní Korea označila bývalého amerického viceprezidenta a demokratického kandidáta do prezidentských voleb 2020 Joea...

Chcete vidět mrtvé lidi? Český řidič schytal v Německu pokutu za focení

Ilustrační snímek

Pokutou 128,5 eura (více než 3 300 Kč) potrestala v úterý německá policie českého řidiče, který si fotil místo vážné...

Rusové se snaží zbavit komplexů ohledně sexu. Zakládají servery, které radí

Ilustrační snímek

Tělesné slasti jsou v Rusku obklopeny mnoha tabu, jež jsou důsledkem skutečnosti, že se o nich za doby Sovětského svazu...

Najdete na iDNES.cz