Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na Homérově ostrově se kupí běženci, v táborech propukly plané neštovice

  9:13
Chios (od zpravodajky iDNES.cz) - Řecký ostrov Chios je jedním z epicenter uprchlické krize. Ačkoliv zde už funguje hotspot, kde se mají běženci registrovat, všechny je nepojme. Stovky proto přespávají v provizorních táborech na pobřeží a čekají na odvoz do Atén. Kromě nejisté budoucnosti je trápí i vlhko, zima a šířící se nemoci.
Tábor pro uprchlíky  na ostrově Chios. (5. března 2016)

Tábor pro uprchlíky na ostrově Chios. (5. března 2016) | foto: Anna Barochová, iDNES.cz

V uprchlickému táboře Souda lehce fouká od moře. Slunce však vysvitlo natolik, že počasí chvílemi připomíná letní měsíce. Trhovci si před táborem rozkládají své stánky a nabízejí běžencům své zboží. Zatímco v Turecku byly hlavním artiklem záchranné vesty, tady na ostrovech jsou to sportovní boty a batohy.

Chios

Pátý největší řecký ostrov v Egejském moři dělí od Turecka úžina široká pouhých sedm kilometrů. Podle pověsti se zde narodil antický básník Homér, autor Illiady a Odyssey. Ve vesnici Vrontados je dodnes kámen, na kterém údajně přednášel svým posluchačům.

Ostrov v průběhu věků ovládali Peršané, Římané, Byzantinci, Janovská republika a Osmané. V roce 1822 se Chios přidal k řecké vzpouře proti Turkům, což Osmané potrestali masakrem místního obyvatelstva. V roce 1913 Turecko ostrov v důsledku porážky v první balkánské válce postoupilo Řeckému království. Ekonomika ostrova se po staletí opírala o produkci mastichy, léčivé pryskyřice z keře řečíku lentišku.

zdroj: Wikipedia

Otužilejší uprchlíci využívají hezkého počasí a koupou se v moři, další posedávají na kamenech okolo. Po pláži se šla po ránu projít i 39letá Katab. „Ve stanech je zima. Nedá se kvůli tomu spát,“ svěřuje se žena zahalená v béžovém šátku a rukama si tře ramena. V noci panovala bouře a hustě pršelo. Věci rozvěšené na plotech jsou na ždímání a jeden muž dokonce vylévá vodu z bot.

Katab stejně jako mnoho ostatních čeká na loď, která ji odveze do přístavu Pireus „Jedeme za dva dny do Atén a potom do Německa. Mám tam 16letého syna,“ říká žena, která cestuje s 14letou dcerou a 9letým synem. Na slunci se hřeje i Wesam ze syrského Homsu, která na Chios dorazila se třemi dětmi. „Jsme tu dva dny, co jsme přijeli přes moře,“ vzpomíná na plavbu z pláží kolem tureckého města Çeşme.

Pozor na neštovice

V táboře postaveném vedle středověkého hradu nyní žije kolem sedmi set lidí, podle odhadu humanitárních pracovníků pojme dalších sto. Nejvíce lidí přespává ve dvou velkých bílých stanech, které pojmou po dvou stech lidí. Uvnitř stojí v řadách nízké palandy. Sem tam na nich někdo pospává, ale většina obyvatel už je vzhůru a snaží se nějak zabavit.

Děti si mohou zkrátit čas ve speciálním stanu. „Tohle je něco jako školka,“ říká místní mladík Theo a ukazuje na větší stan označený pestrobarevnými kruhy. Běženci spí i v obytných buňkách, ty jsou však určené jen pro staré a handicapovaný lidi. Do buňky, která je na první na pohled jen o málo větší než autobusová zastávka, se vejde patnáct lidí. „Každá je vybavená topením, teď jsme začali přidávat i solární panely,“ vysvětluje Theo, který v Soudě pomáhá od minulého listopadu.

Celý tábor je jen provizorní záležitostí, původně dokonce vůbec neměl vzniknout. „Plánem je, aby fungoval jen hotspot, ale teď je tu Souda a ještě jeden menší tábor v přístavu,“ zmiňuje Theo hlavní registrační centrum pro migranty ležící osm kilometrů za městem.

Hotspot však všechny uprchlíky nepojme. „Jen za poslední dva týdny jsme jich přivezli kolem pěti tisíc,“ říká Mathaios Pariaros z pobřežní stráže. Strážci řeckého pobřeží se na moři střídají na směny a hledají čluny s uprchlíky dnem i nocí. O víkendu bylo pro plavbu z Turecka špatné počasí, přesto pobřežní stráž narazila na dva čluny plné lidí.

Kousek od kanceláře pobřežní stráže stojí další provizorní tábor, přístřeší v něm našlo 120 lidí. Tvoří ho jen jeden malý a jeden velký stan. Běženci zde spí jen na dekách rozložených na zemi. Menší stan nyní slouží jako karanténa. „Objevily se nám tady plané neštovice, tak dáváme všechny, u kterých se projeví, do menšího stanu,“ vysvětluje jeden z humanitárních pracovníků.

Neštovice nejsou jediným neduhem, kterým uprchlíci trpí. Každou chvíli ke zdravotníkům přijde někdo pro deku nebo teplý čaj. Lidé si stěžují na nastydnutí, bolest v krku nebo teploty.

Někdo nadává, někdo pomáhá

Uprchlická krize život na ostrově o rozloze Plzeňského kraje obrátila naruby. K padesáti tisícům starousedlíků přibyli kromě běženců i humanitární pracovníci a novináři. Místní se v pohledu na lidský exodus, který jejich ostrov zasáhl, hodně rozcházejí.

Uprchlická krize zblízka

Redaktorka iDNES.cz v seriálu reportáží popisuje situaci uprchlíků v Turecku a na řeckých ostrovech.

Turecký hoteliér Alp na běžence otevřeně nadává. „Ubytovali jsme je. Řeknou, že jsou jedna rodina a v noci jich tam naleze šest,“ rozčiluje se hlasitě postarší opálený podnikatel na lodi směřující z Çeşme na Chios. Jeho slova budí mezi pasažéry rozruch. U stolu naproti totiž sedí dobrovolníci, kteří jedou na ostrov pomáhat do uprchlických táborů a na hoteliérovy ostré názory reagují povytaženým obočím.

Počasí na moři se mezitím prudce mění a okolo začíná zuřit bouře. Loď zdolává vysoké vlny a voda ve sprškách cáká na palubu. K bouři se schyluje i u stolu. „Vylezou z lodi a fotí se. Jak turisté na dovolené a samí muži,“ stěžuje si turecký hoteliér. Jeden z dobrovolníků to už nevydrží a zapojuje se do debaty. „A jaký je to rozdíl? Je snad rozdíl, jestli je to žena nebo muž?“ ptá se drobný mladík v kostkované košili.

Alp odpovídá, že muži by měli zůstat ve své zemi a vybojovat si svou válku. Tento názor uslyším na Chiosu ještě několikrát. „Chápu je, ale každý máme svou válku. Oni mají svou a my máme svou ekonomickou válku. Myslím ale, že tohle všechno je chyba Německa, které je přijímá,“ zamýšlí se taxikář Angelo, který se na Chiosu narodil.

Někteří starousedlíci to však vidí jinak. Jednou z nich je bývalá učitelka z mateřské školky, která se představuje jako Karin. Své pravé jméno prozradit nechce, podle jejích slov je důležitější práce humanitárních organizací než jednotlivci. Tábor je teď pro ní druhý domov, od minulého listopadu tu tráví téměř každý den.

„Dnes jsem tu od šesti do dvou. Zítra zatím nevím, střídáme se na směny tak, aby tu vždycky někdo byl,“ vysvětluje drobná Řekyně v džínových lacláčích zatímco uprchlíkům rozdává plastové lahve s vodou. „Mají to těžké. Představte si být v jejich situaci,“ říká žena, která žije na ostrově celý život.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Hamás zveřejnil video Američana a Izraelce unesených v říjnu loňského roku

27. dubna 2024  19:18,  aktualizováno  21:55

Palestinské hnutí Hamás v sobotu zveřejnilo video zachycující dva z rukojmích, které uneslo při...

Trumpova potenciální viceprezidentka zastřelila fenu. Byla nevychovaná, napsala

27. dubna 2024  21:46

Guvernérka Jižní Dakoty Kristi Noemová, kterou by si exprezident a předpokládaný republikánský...

Rusko útočilo na zařízení, která zajišťují dodávky plynu do EU, řekl Zelenskyj

27. dubna 2024  20:14,  aktualizováno  20:33

Sledujeme online Sobotní vzdušný útok ruských sil na energetickou infrastrukturu Ukrajiny cílil na plynárenská...

Povolení stavby do měsíce a online. Úředníci v obavách, mezi stavaři skepse

27. dubna 2024

Premium Místo obíhání stavebních úřadů a shánění razítek k povolení stavby nebo rekonstrukce bude lidem...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...