Řekové brzdí trajekty na pevninu, běženci se zoufale snaží získat lístky

  11:26aktualizováno  11:26
Chios/Lesbos (od zpravodajky iDNES.cz) - Uprchlíci na řeckých ostrovech se snaží všemi možnými způsoby dostat na pevninu. Plavidla komerčních dopravců jsou vyprodaná na několik dní dopředu, obří trajekt Eleftherios Venizelos smí brát z každého ostrova jen přesně určený počet lidí. Běženci v provizorních táborech zůstávají dlouhé dny.

Trrajekt Eleftherios Venizelos plný uprchlíků přijíždí do přístavu Pireus (21. srpna 2015) | foto: Profimedia.cz

V kanceláři řecké přepravní společnosti Blue Star Ferries na ostrově Chios to po ránu vře. Asi dvacet běženců obsypalo hned po otevření okénko a dožaduje se jízdenky na loď. Mluví jeden přes druhého, angličtina se míchá s arabštinou.

Prodavačka trpělivě bere od jednoho po druhém doklady a hledá v počítači volnou linku. Bez dokumentu s fotkou z registračního centra se běženci na loď nedostanou. „Bez něj je vyhodí z lodi a přijdou i o peníze za jízdenku,“ vysvětluje prodavačka, vysoká blond žena ve středním věku.

Fotogalerie

Nákup lístků většinou probíhá tak, že skupina uprchlíků vyšle k přepážce jednoho „mluvčího“, který umí alespoň trochu anglicky, a ten pak k okénku zanese celý štos dokladů.

Do kanceláře dopravní společnosti se někteří běženci několikrát vrací a snaží se přemluvit prodavačku, aby jejich cestu posunula alespoň o pár dní dopředu. „Jedete v pondělí. Jste šťastný člověk, věřte mi. Dnes prodávám lístky na čtvrtek,“ říká žena už poněkolikáté s obdivuhodnou trpělivostí.

Řecká vláda požádala na konci února dopravce, aby linky do přístavu Pireus nedaleko Atén omezily. Tábory v Řecku jsou plné a vláda nemá, kde by běžence ubytovala. „Co zavřela Makedonie hranice, tak nejezdí tak často. Vláda je nechce na pevnině, protože se nevejdou do táborů,“ potvrzuje mladík Theo, který pracuje jako dobrovolník v táboře Souda na ostrově Chios.

Zatímco dříve běženci na ostrovech v Egejském moři zůstávali den, maximálně dva, nyní se jejich pobyt protahuje. „Někteří jsou tu teď i osm dnů,“ říká Theo. Je na něm vidět únava, protože v táborové „velitelské“ buňce musí stále někdo být a dobrovolníci se zde střídají na směny.

Tisíce migrantů mířily z Egejských ostrovů do Pirea ještě v únoru:

Cesta na pevninu stojí 50 eur

Migranti mohou počkat také na obří trajekt Eleftherios Venizelos, který na žádost vlády provozuje společnost Anek Lines (více o trajektu čtěte zde). Ale i na tomto gigantovi, který pojme 2700 lidí a dlouho býval největší lodí ve Středozemí, je počet míst omezený.

Uprchlická krize zblízka

Redaktorka iDNES.cz v seriálu reportáží popisuje situaci uprchlíků v Turecku a na řeckých ostrovech.

„To je součást náhradního plánu strategického přesunu uprchlíků na pevninské Řecko. Teď, když je Idomeni (hraniční přechod mezi Řeckem a Makedonií pozn. red.) zavřené, tak má každý ostrov ve východním regionu Egejského moře daný počet uprchlíků, které může poslat. Pro nás je to 600,“ uvádí místostarosta města Mytilény na ostrově Lesbos Marios Andriotis.

Eleftherios Venizelos navíc na rozdíl od komerčních dopravců nejezdí mezi ostrovy u pobřeží Turecka a pevninským Řeckem pravidelně. Loď dlouhá 175 metrů vyráží do Pirea až ve chvíli, kdy na řeckých ostrovech nabere dostatečný počet pasažérů. Svoji pouť začíná na Lesbu, pak se přesouvá na Chios, kde může nabrat jen 300 běženců. Trajekt ve zdejším přístavu několik dní čeká, než se vydá k hlavnímu městu.

Jedenáctihodinová cesta není levná záležitost. Lístek pro dospělého stojí 50 eur, za dítě se platí 30 eur. „Je to drahé,“ stěžuje si lámanou angličtinou Syřanka Amina v táboře Souda a ukazuje na svou malou dcerku. Cesta pro ni a její dvě děti vyjde v přepočtu na 3000 korun. U některých dopravců má nárok na poloviční slevu, ale i komeční dopravci mají limit na počet běženců, které mohou na ostrovech nabrat.

Zatímco Amina si čekání na odvoz na pevninu krátí posedáváním u moře, skupina dětí se za hlasitého smíchu bezelstně baví netradiční hrou. Z vody vytahují záchranné vesty, které vyplavilo moře.


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky

Začerněný text a razítko tajné. Australská média upozorňují na změnu zákonů

Se začerněným textem na titulních stranách a červeným razítkem tajné. V takové podobě vyšly v pondělí australské...

Zloději podlehli svědomí. Okradli lékárníka, ale ne seniorku

Brazílie žije případem lupičů s jakýmsi zbytkem charakteru. Dvojice ozbrojených mužů si tam po zaměstnanci lékárny...

Švédsko zvýšilo vojenské výdaje kvůli ruské ponorce, jež nikdy neexistovala

V roce 2014 Švédsko tvrdilo, že ve svých vodách zaznamenalo nelegálně plující ruskou ponorku. Na základě obav z možné...

Premium

Brexit: agonie trvá. Britové rozhodli, že nerozhodnou

Evropa o víkendu čekala od Britů jasné vyjádření. Bude brexit s­novou odchodovou dohodou, kterou britský premiér Boris...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz