KOMENTÁŘ: Prezidentka Čaputová, nikoli carevna. Čeká ji konfrontace

  11:13aktualizováno  11:13
Až na Slovensku skončí oslavy, budou voliči od nově zvolené hlavy státu čekat více konfrontace. Na druhé straně má i úkol oslovit příznivce Kotleby a Harabina. Nad pozicí Čaputové ve srovnání s odcházejícím Kiskou zvoleným v roce 2014 se zamýšlí šéfredaktorka slovenských Hospodárskych novin, Marcela Šimková.

Když před pěti lety vyhrál Andrej Kiska prezidentské volby, hodně se mluvilo o naději. Na změnu, na nový styl politiky, na světlé zítřky. Kiska tehdy získal přes 1,3 milionu hlasů, o 400 tisíc více než Robert Fico. Volit přišla více než polovina lidí, slušná účast.

Fotogalerie

Když se po pěti letech ohlédneme zpět, není jisté, zda ta změna měla vypadat takto. Například v parlamentu sedí Marian Kotleba, v prvním kole voleb skončil jako třetí Štefan Harabin (a kdo ví, jaký by byl jeho výsledek, kdyby nekandidoval Kotleba). 

Netvrdím, že je to odpovědnost Andreje Kisky a jeho stylu vedení prezidentského úřadu. Jen upozorňuji na to, že osoba prezidenta automaticky představuje signál celospolečenské změny. Navzdory ohňostrojům radosti bychom na to neměli zapomínat.

Ano, Zuzana Čaputová vyhrála nezpochybnitelně. Náskok 300 tisíc hlasů před Marošem Šefčovičem, zisk přes 58 procent. Zjevně reprezentovala to, co většina lidí, kteří k volbám přišli, chtěla. Když však mluvíme o změně, očekáváme tedy odlišný styl od politiky Andreje Kisky? Nebo spíše pokračování? 

Protože změnit směr ve stranické politice není z pozice prezidentky jednoduché. Je hlavou státu s nějakými kompetencemi. Reakce na Facebooku sice vypadají, že si lidé spíše zvolili carevnu, ale realita je jiná. Vliv a možnosti prezidenta jsou omezené a měnit se to zřejmě nebude.

Od Kisky se čekalo více, Čaputová to má ještě těžší

Ke Kiskovi byli podle průzkumů během jeho mandátu kritičtí zejména voliči opozice. Čekali víc. Možná více konfrontační politiky, ale možná i změny, které realizovat nemohl. Čaputová je v ještě těžší pozici, neboť vítězná euforie je výrazně větší. Jak se vyrovná s tím, že její voliči od ní budou chtít velkou konfrontaci, kterou čekali od Kisky? 

Ale na druhé straně má úkol, společnost by to dokonce potřebovala, oslovit a dostat na svou stranu i voliče Kotleby a Harabina. Ano, i oni žijí v této zemi, mají volební právo a právě oni mohou strany, které se nám ne zrovna líbí, katapultovat v parlamentních volbách výše.

Neměli bychom zapomenout, že velká část těchto voličů zůstala ve druhém kole prezidentských voleb doma, a podílela se tak na tragicky nízké účasti. Volbám na atraktivitě asi ubral i fakt, že výsledek byl snadno předvídatelný a o víkendu bylo mimořádně pěkné počasí. Ale chceme-li tvrdit, že přichází naděje na velkou společenskou změnu, pak revoluce přicházejí s davem, ne když lidé upřednostní zahrady. 

Na Slovensku budou příští rok parlamentní volby

Za rok máme na Slovensku volby parlamentní a ty, jak se nyní jeví, dopadnou zřejmě odlišně. Začal lov na konzervativně-nacionalistické voliče, posiluje to „jiné Slovensko“, které se však tvůrcům veřejného mínění na rozdíl od Čaputové nelíbí. S rizikem velkých zisků na straně extrému. 

Protože nezapomínejme na to, že parlamentní a prezidentská politika se u nás vyvíjejí trochu odlišně. A Čaputová tak nakonec může být vyvažující prvek vůči extrému. A její vítězství preventivním opatřením, abychom zcela nesklouzli někam, kam nechceme.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Další z rubriky

Pole se náhle propadlo, objevil se kráter. V Německu vybuchla bomba z války

Kráter způsobila bomba z druhé světové války. (24. června 2019)

Uprostřed pole ve středním Německu se o víkendu v noci zničehonic objevil kráter. Předcházel mu hromový výbuch, který...

Psi vítáni, židé nikoli. Turek v Belgii unikl trestu, stačilo si počkat

Židovská čtvrť v belgických Antverpách.

Belgický prokurátor na začátku června stáhl trestní oznámení na tureckého majitele kavárny, který do ní před pěti lety...

Trumpův tlak uspěl, Mexiko vrací migranty a posílá vojáky na hranici s USA

Příslušníci mexických ozbrojených sil hlídkují na mexicko-americké hranici u...

Mexiko přes víkend zesílilo represe, které mají odradit migranty od cesty do Spojených států. Stovky běženců odvezli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz