Kiska: Čaputová se postaví zlu a zavede na Slovensku spravedlnost

  9:29aktualizováno  11:18
Právnička a protikorupční aktivistka Zuzana Čaputová bude první ženou v čele slovenského státu. „Právě nyní potřebujeme prezidentku, jako je paní Čaputová,“ uvedl stávající šéf státu Andrej Kiska. Končící prezident věří, že Čaputová bude prosazovat spravedlnost a postaví se zlu. Zdůraznil, že je důležité vrátit důvěru lidí ve stát.

Nově zvolené slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové přišel pogratulovat současný prezident Andrej Kiska. (30. března 2019) | foto: Reuters

„Možná jsme si mysleli, že slušnost v politice začíná být projevem slabosti, a dnes vidíme, že to může být i naše síla,“ řekla Čaputová v prvním projevu poté, co její soupeř Šefčovič uznal porážku. „Hledejme, co nás spojuje. Povyšme spolupráci na lepším Slovensku nad boje o osobní zásluhy,“ apelovala. Voličům Čaputová poděkovala nejen slovensky, ale i v jazycích menšin včetně češtiny a romštiny.

Slovenské prezidentské volby

Proevropsky orientovaná Čaputová bez zkušeností ve velké politice uspěla v prezidentských volbách s nekonfrontační kampaní. Na katolickém Slovensku netajila ani svými liberálními názory na možnost adopcí dětí homosexuální páry a ani s tím, že jako rozvedená matka dvou dcer žije s přítelem.

Vítězství Čaputové znamená také další neúspěch nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, která podporovala Šefčoviče. Směr-SD výrazně ztratil již v parlamentních volbách konaných v roce 2016 a v pozdějších krajských a komunálních volbách. Loni Fico v zájmu řešení politické krize po Kuciakově vraždě odstoupil z funkce premiéra.

Slovenská média jásají

Slovenské deníky vnímají vítězství Zuzany Čaputové jako naději na novou kulturu a slušnost v politice. Zároveň jako porážku populismu a předsedy vládní strany Směr-sociální demokracie Roberta Fica.

„Národ řekl ano Čaputovej, odmítl Fica,“ píše deník SME a v narážce na rétoriku šéfa vládní strany dodal, že „budoucnost nemusí být přeplněná nepříteli národa, voláním po čistokrevné identitě, drobty pro masy a štvaním proti novinářům“. 

„Zuzana Čaputová je prezidentka Slovenska. Žádná volba menšího zla. Ona je nadějí, že zdomácní nová politická kultura a že slušnost nebude v politice anomálií, za kterou děkujeme jakoby to neměla být samozřejmost,“ napsala šéfredaktorka SME.  

Čaputové pomohlo nekonfliktní vystupování a otevřenost

Deník Pravda zdůrazňuje, že v Zuzaně Čaputové má země prezidentku, která má jasno v ukotvení Slovenska v evropském prostoru a hlásí se k hodnotovému systému otevřené demokracie: „To by měly být výborné zprávy pro všechny voliče,“ napsal list. 

Fotogalerie

Podle listu Čaputová vstoupila na scénu jako nová tvář, ale sama novost a neokoukanost by ji k úspěchu podle komentátora nepomohly. Upozornila na sebe svou věcností, přirozeně nekonfliktním vystupováním a otevřeností, s jakou bez taktizování odpovídala i na „choulostivá“ témata.

Denník N míní, že se Ficovi lidé musí po další porážce rozhodnout, zda chtějí klesnout na dno spolu s bývalým premiérem. „Robert Fico vede svou stranu od porážky k porážce. V roce 2014 ho převálcoval Andrej Kiska. Pak sice v roce 2016 i přes výraznou ztrátu 400 tisíc voličů dokázal po parlamentních volbách slepit novou vládu, Směr však následně ztrácel v místních i krajských volbách a teď prohrál další prezidentské se Zuzanou Čaputovou,“  zdůraznil.

Směr jako žumpa hrající na nejnižší pudy voličů?

Pod Ficovým vedením má Směr podle deníku jen dvě „alternativy úpadku“, v podobě následování předchozích, již zaniklých vládních uskupení HZDS a SDKÚ, anebo se Směr úplně spustí a stane se z něj „žumpa, hrající na nejnižší pudy voličů“. Alternativou by byl Ficův odchod a převzetí strany někým, kdo by nedělal až takovou ostudu.

Hospodárske noviny se domnívají, že Maroši Šefčovičovi přitížil Robert Fico více než kandidátova těžkopádnost a že Čaputová ve společnosti získala větší podporu než názory, které reprezentuje. „Je v prvé řadě symbolem znechucení z tradiční politiky,“ míní deník a zdůrazňuje, že nová prezidentka se může dostat na titulní strany světových médií jako důkaz, že i protestní hlas může mít přijatelnou podobu.

Šefčovič další politické ambice nemá, bude pokračovat jako eurokomisař

Aktuality.sk považují za skvělou zprávu, že novou hlavu státu bude žena. „Předsudek, že v čele státu nemůže stát žena, kterou si zvolí přímo voliči, je jednou provždy zrušený. Jen absolutní ignoranti a burani mohou zpochybňovat kvality člověka na základě pohlaví,“ píše server. Čaputová podle něj může být prezidentkou všech, Bratislavy i regionů, liberálů i konzervativců, „kromě nácků“, na druhé straně by ale voličům nácků mohla vrátit víru v systém.

Liberální žena v čele konzervativního státu, píše se v Polsku

Polský deník Rzeczpospolita ve článku nazvaném „Paní prezidentka z Bratislavy“ píše, že premiér Peter Pellegrini ze Směru-SD sice řekl, že věří v konstruktivní spolupráci s novou hlavou státu při řešení problémů Slovenska, ale nebude to mít lehké. „Čaputová vyhrála na vlně protestů proti Směru,“ připomíná Rzeczpospolita. 

Agentura AP označila Čaputovou za „stoupající hvězdu slovenské politiky“. Zdůraznila také, že v konzervativní katolické zemi uspěla rozvedená matka dvou dětí, která se vyjadřovala ve prospěch práv homosexuálů.Také německý Der Spiegel poukazuje na to, že její liberální pohledy jsou na celkem konzervativním Slovensku neobvyklé.

31.března 2019 v 09:30, příspěvek archivován: 31.března 2019 v 10:26

Political novice and activist Zuzana Čaputová is on course to become the first female president of Slovakia — swept into office by public outrage at the 2018 killings of an investigative journalist and his fiancée https://t.co/lwdw91Zfp0

„Vítězství Čaputové má velkou symbolickou sílu, protože zastává názory, pro které se doposud v zemích středovýchodní Evropy těžko získávala většina,“ poznamenává německý deník Die Zeit. Čaputové si všímá také deník Politico, který o ní píše jako o první ženě na postu slovenského prezidenta.

BBC zdůraznila, že Čaputová pojala volby jako boj mezi dobrem a zlem. „První žena, která vyhrála slovenské prezidentské volby, je sice nováček v politice, ale i vynikající řečník,“ napsala agentura AFP.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Šikana v autoškole. Zkoušky lidé dělají i desetkrát, než získají řidičák

Ilustrační snímek

Tereza Klimšová z Ostravy udělala autoškolu až napošesté, další žadatelce nestačilo ani tolik pokusů a řidičák ještě...

Další z rubriky

Raději homosexuály a bezdomovce. V Německu sílí odpor proti azylantům

Žadatelé o azyl před kanceláří Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky v...

Němcům dochází trpělivost s žadateli o azyl, a to navzdory tomu, že jich do země přichází čím dál tím méně. Vyplývá to...

Japonsko je druhý největší investor v ČR, řekl Babiš po schůzce V4 s Abem

Na jednání zemí visegrádské čtyřky se sešli zástupci Česka, Maďarska, Polska a...

O možnostech prohloubení vzájemné spolupráce i v hospodářské oblasti s Japonskem ve čtvrtek v Bratislavě mluvili na...

Křesťané jsou v Asii otlloukánci, perzekvují je buddhisté i muslimové

Indické učitelky truchlí za oběti teroristických útoků na Srí Lance. (22. dubna...

Život na rajském ostrově Srí Lanka se v úterý na několik minut úplně zastavil. Obyvatelé totiž uctili památku...

8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze
8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze

Pojďme ke Dni Země začít s malou změnou, co má ale velké důsledky. Vyberte si pár tipů, které vás osloví nejvíce a jsou pro vás nejsnazší. I maličkostmi ušetříte přírodu, peníze a vlastní čas.

Najdete na iDNES.cz