Britský premiér Boris Johnson (23. srpna 2020)

Britský premiér Boris Johnson (23. srpna 2020) | foto: AP

Karanténa umrtví i Anglii. Vláda zavede měsíční plošnou uzávěru

  • 135
Britská vláda zavede kvůli zhoršující se epidemické situaci uzávěru v celé Anglii. Od čtvrtka 5. listopadu budou smět lidé vycházet ven jen v nutných případech a musí omezit společenské kontakty. Fungovat budou pouze nezbytné služby, zavřeno musí mít restaurace a bary. Školy však zůstanou otevřené. Opatření budou platit do začátku prosince.

„Musíme přejít k činům nyní, protože není žádná alternativa,“ prohlásil Johnson na narychle svolané a několikrát odkládané tiskové konferenci, jejíž obsah unikl do britských médií s několikahodinovým předstihem.

Lidé podle premiéra mají opouštět svoje domovy pouze v nutných případech, tedy pro cesty do práce, k doktorovi, či pro základní zboží a potraviny. Restaurace budou moci vydávat jídla jen s sebou nebo je doručovat do domácností. Všechny podniky, které nenabízejí služby či zboží považované za nezbytné, budou muset zavřít. 

Vláda nebude uzavírat průmysl nebo přerušovat práci ve stavebnictví. K tomu znovu oživí mimořádnou podporu pro zaměstnance, kteří kvůli restrikcím přišli o práci, dostávat by měli od státu 80 procent své mzdy.

Vánoce s blízkými

Johnson poznamenal, že současné restrikce jsou jedinou nadějí na to, aby lidé mohli strávit vánoční svátky ve společnosti svých blízkých. Opatření platí jen pro Anglii - Skotsko, Wales a Severní Irsko rozhodují o protiepidemických krocích samostatně.

Skotsko od pondělí zpřísňuje protikoronavirová omezení, hospody a restaurace mohou být otevřené až do 18:00 a nesmí prodávat alkohol. Lidé nebudou moci opustit oblast, kde žijí, mimo „nezbytné důvody“.

Obři Evropy jdou do karantény. Německo i Francie zavírají restaurace a kulturu

V Severním Irsku úřady zavřely od 16. října na čtyři týdny hospody a restaurace, které smí vydávat jen jídlo „take away“, tedy z okýnka. Na dva týdny se zavřely též školy.

Podle stanice Sky News změnu postoje britského vedení zřejmě motivovala rozsáhlá karanténní omezení, ke kterým přistoupilo Německo a Francie, i postup velšského prvního ministra Marka Drakeforda, který oznámil od minulého pátku více než dva týdny trvající „protipožární“ celostátní karanténu, během níž jsou zavřené všechny podniky kromě těch nezbytných.

Hrozivé predikce

Podle stanice BBC Johnsona přesvědčily i vládní dokumenty, podle nichž může Británie očekávat ještě větší počet zemřelých na covid-19 než během první pandemie, pokud nepřistoupí k dalším restrikcím. „Všechny modely naznačují výrazně vyšší špičku (úmrtí), než jaká je odhadována v jakémkoliv bodě v současném očekávaném nejhorším možném scénáři,“ píše se v jednom z dokumentů, který premiér v pátek projednal s ministry.

Britské zdravotnictví nezvládá koronavirus, na péči čekají miliony lidí

Podle jednoho modelu vypracovaném vládní vědeckou skupinou zaměřenou na modelaci vývoje pandemie by bez zpřísnění omezení mohl počet úmrtí dosáhnout 4 000 lidí za den. Další modely, ačkoliv stále varují před alespoň padesátiprocentním zvýšením počtu úmrtí, jsou více zdrženlivé.

Podle všech modelů by vrchol hospitalizací měl dosáhnout v polovině prosince, přičemž by počet smrtí pokračoval v růstu do pozdního prosince, než by poklesl na počátku února. Podle jiné, separátní studie NHS nebude britské zdravotnictví během Vánoc přijmout další pacienty i v případě, že se zruší všechny neurgentní procedury.

Británie v sobotu překonala hranici milionu pozitivních testů na koronavirus od začátku pandemie. Podle agentury Reuters to uvedla vláda. Za poslední den se nákaza prokázala u dalších 21 915 lidí, počet mrtvých se zvýšil o 326. 

Británie má z evropských zemí nejvíc mrtvých s covidem-19. Podle statistiky vládních údajů tam s covidem-19 zemřelo 46 555 lidí.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video