Diskuze

BRICS se chce rozšířit. Zve k sobě ropné vládce z Perského zálivu, včetně Íránu

Skupina zemí BRICS na summitu v Johannesburgu tento týden rozhodla, že pozve šest zemí, aby se staly novými členy bloku. Pozvánku pošle Argentině, Egyptu, Íránu, Etiopii, Saúdské Arábii a Spojeným arabským emirátům, oznámil prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JF

J43a15n 94F10i59s42c32h70e54r

24. 8. 2023 19:59

Rozšíření skupiny rozvíjejících se zemí BRICS bylo dlouho diskutovaným tématem. Proti tomu existovaly různé argumenty. Jedním z nich byla obava, že členství by ztratilo na prestiži a dohody by byly složitější. Více zemí znamená více hlasů, rozmanitějších názorů a menší šanci na shodu. Například Jižní Afrika nebyla nadšená z možnosti přijmout Argentinu, Indonésii a Saúdskou Arábii. Ztratila by svoji výjimečnost. Dalším problémem bylo, že Čína a Rusko by upřednostňovaly země s protizápadní orientací, jako například Írán a Venezuelu, což dlouho odmítaly Brazílie a Indie.

Na druhou stranu existovaly i důvody pro rozšíření. Nové členy by mohly zvýšit ekonomickou moc a politický vliv BRICS ve světě. Některé země mají velkou populaci, vysoký růstový potenciál nebo důležitou polohu. Například Indonésie je země, která by splňovala původní smysl BRICS lépe než někteří současní členové BRICS. Indonésie je navíc demokratická a dostatečně nezávislá. Nebude podporovat Čínu ve všech otázkách v rámci BRICS. Mimochodem Indonésie se rozhodla nedávno koupit americké stíhačky F-15EX, které upřednostnila před ruskou a francouzskou nabídkou. Nejde jen o ty stroje a jejich vlastnosti, ale také o politiku a bezpečnostní záruky.

V současnosti už původní logika rozšiřování BRICS moc neplatí. Např. není zájem Číny o Turecko nebo Mexiko. Možná kvůli blízkosti k NATO/USA, ale to není zřejmé. Naopak Argentina má ekonomické problémy a po volbách se tam mluví o dolarizaci. Etiopie má dobré vztahy s Čínou a je tam silný zájem právě této země. Takhle se tam dostala JAR, kterou do BRICS taky dotlačila Čína, i když JAR už tehdy nesplňovala ekonomická kritéria. Indie měla vlastní projekt, ale když čínský BRICS nabral na síle,tak do něj vstoupila, ale s Čínou má Indie velkou rivalitu. RF moc velkou roli v BRICS nehraje. Když RF chtěla pomoc od BRICS banky, ostatní země řekli NE. Brazílie neroste ekonomicky moc rychle cca od 80 let. Dominantní v BRICS je Čína, i když z toho nemají všichni členové radost.

2 1
možnosti
MZ

Svět se mění stále rychleji a západ ztrácí tempo. Tedy až na enormě progresivní EU

1 1
možnosti
JF

J76a83n 80F11i33s56c38h85e31r

24. 8. 2023 22:22

Kdežto země BRICS všechny rostou? V posledních 30 letech rostly hlavně Čína a Indie. Ostatní země BRICS zaostávaly za nimi. Čína dosáhla obrovského růstu, ale teď čelí různým rizikům.

Mimochodem Čína stále nedokázala překonat USA v ekonomické síle. V loňském roce rostla ekonomika USA o 2% a ta čínská o 3%. To se může zdát jako výhoda pro Čínu, ale ve skutečnosti to nestačí. USA mají totiž větší ekonomiku než Čína. Dva procenta z 25 trilionů dolarů jsou více než tři procenta z 17 trilionů dolarů. A letos se dokonce očekává, že USA budou i růst rychleji než Čína, která zpomalila, takže se ten rozdíl ještě zvětší.

Čína má i málo zahraničních investic. Přímé zahraniční investice do ČLR klesly na nejnižší úroveň od roku 1998. To znamená, že Čína přichází o důležitý zdroj financování.

Největším rizikem je ale demografická krize. Čína má stárnoucí a klesající populaci. V roce 2030 bude mít Čína stejný počet lidí v důchodovém věku jako celý rozvinutý svět. Penzijní fond, který tvoří páteř důchodového systému, bude pravděpodobně bez peněz už v roce 2035 kvůli nedostatečnému počtu přispěvatelů. Porodnost v největších čínských městech je velmi nízká, v případě Šanghaje se pohybuje na 0.6 dítěte na ženu, Peking a ostatní velká města nejsou daleko za ním. Celková porodnost je 1.09 a pravděpodobně bude dál klesat. Jistě tento problém mají i jiné státy, ale tady je to extrémní.

Mladí Číňané jsou často vyhořelí a nebo naopak nemají práci. Čelí jiným problémům, než čelili jejich rodiče, kteří zažili prudký čínský růst. Čínská nezaměstnanost mladých lidí zarostla letos tak hodně, že jí čínská vláda zakázala zveřejňovat. Tedy data z měst, data z venkova nezveřejňovali už dlouho. Velká města často bohatla na úkor venkova.

Čína má také problémy v nemovitostním trhu. V nemovitostech mají běžní Číňané nainvestováno 70% svých úspor. Pokud by došlo k propadu cen nemovitostí, mohlo by to vést k velkým problémům, které by se přenesly i do jiných odvětví.

Jinými slovy nic není černobílé.

1 2
možnosti
GK

Tady to zas je samej politickej ekonom a analityk. Se clovek nemuze divit ze ta EU jde pomalu ale jiste do kopru.

Novymy cleny budou Argentina, Egypt, Írán, Etiopie, Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty.

Takze dalsi staty co sedej na nerostnem bohatstvi ci jinak mohou vazne zamichat ekonomokou.

3 2
možnosti
JM
JP

J68a45n 78P77a75v67l46i70š

24. 8. 2023 13:50

Bude zajímavé, jestli se země BRICS časem dohodnou na svojí společné měně v které budou obchodovat, ale budou ji nuceni platit i státy, které budou z těchto zemí brát převážně strategické suroviny. Časem se uvidí.

6 1
možnosti
PV

Tady je zase naseto telátek co všemu rozumí...

6 4
možnosti
SB

Ti se shodnou maximálně tak na tom, co nechtějí. Ale neshodnou se na tom, co chtějí a jak toho dosáhnout.

Ono totiž shodnout se na tom, co nechceme, je snadné, ale shodnout se na tom, co chceme, je mnohem těžší.

Na čem se mohou shodnout jako na společných krocích třeba Írán a Venezuela nebo Čína a nějaká tropiská africká země?

2 6
možnosti

BRICS+AEIESS tak třeba z toho vymyslí nový název a shodnou se na něm 😂

0 2
možnosti
HP

Vybraná společnost.

1 1
možnosti
LS

Jedine na cem jsou schopni se domluvit je, ze nebudou mezi sebou platit dolarem. Ovsem cim mezi sebou budou platit uz nedohodnou.

8 3
možnosti
Foto

Jediná reálná alternativa k dolaru je čínský Juan. Subvarianta je společná měna, která by ale stejně musela být založena na Juanu, takže to vyjde v podstatě na stejno.

Jestli to udělají, pak teprve poznají, co je to kolonialismus. Číňané si s nimi vytřou zadek.

Každý svého štěstí strůjcem a lidská blbost nezná mezí.

10 4
možnosti
Foto

Ve státech BRICS v současné době žije 42 procent obyvatelstva světa. Celkový HDP uskupení tvoří 26 procent světové ekonomiky a země BRICS se podílejí z 18 procent na světovém obchodu.

Z toho je vidět, jak jsou ty státy ve skutečnosti chudé. Polovina obyvatel zeměkoule tvoří čtvrtinu HDP a pětinu obchodu.

7 9
možnosti
KH

Snad kromě Číny, tu za chudou už určitě považovat nemůžeme.

6 0
možnosti
MS

Očividně hodně oblíbený spolek, když musí rozesílat pozvánky. Místo aby se jim potencionální členové hlásili sami.

9 11
možnosti