Johnson chce předčasné volby. Odložte brexit, reaguje opozice

  22:09aktualizováno  22:09
Britský premiér Boris Johnson vyzval k vyvolání předčasných voleb poté, co nejvyšší soud označil jeho rozhodnutí přerušit zasedání parlamentu za nezákonné. Opozice to však odmítá, dokud vláda nedojedná další odklad brexitu.

Premiér Boris Johnson (vpravo) během diskuse s Jeremy Corbynem v britském parlamentu. | foto: Reuters

Britskému premiérovi požadavek opozice sdělil lídr labouristů Jeremy CorbynSkotská národní strana (SNP) se k věci vyjádřila podobně jako Corbyn.

„Je to velmi jednoduché: Chcete-li volby, zařiďte odklad (brexitu) a pojďme na to,“ řekl podle agentury Reuters šéf labouristů poté, co Johnson opozici na půdě parlamentu vyzval, aby navrhla vyslovení nedůvěry v jeho vládu.

Fotogalerie

Opozice se dosud k tomuto kroku neodhodlala a také už dvakrát nepodpořila opatření pro rozpuštění Dolní sněmovny. Tvrdí, že vláda by při takovém scénáři mohla nastalé situace využít k realizaci brexitu bez dohody na konci října. 

V Británii sice tento měsíc vstoupil v platnost zákon, který má krajnímu vyústění brexitu v jeho aktuálním termínu zabránit, vláda ale naznačuje, že nový odklad odchodu z Evropské unie nedojedná.

Podle lídra SNP v Dolní sněmovně Iana Blackforda by se měla opozice sjednotit a vyvolat hlasování o důvěře vládě. „Jakmile odstraníme předsedu vlády a odstraníme hrozbu odchodu bez dohody, pak musí co nejdříve promluvit lidé prostřednictvím parlamentních voleb,“ dodal.

„Johnson by měl skoncovat se svými ostudnými hrami. Požádá-li o odklad a odstraní-li nebezpečí brexitu bez dohody 31. října, SNP bude hlasovat pro volby,“ dodala na twitteru šéfka SNP Nicola Sturgeonová, jejíž strana má v dolní komoře britského parlamentu 35 křesel.

Parlament je paralyzovaný, tvrdí Johnson

Boris Johnson ve středu v parlamentu prohlásil, že parlament je paralyzován, protože poslanci opozičních stran nechtějí nechat rozhodnout voliče ve volbách a zároveň nechtějí uskutečnit odchod z Evropské unie.

Vyzval opozici, aby navrhla vyslovení nedůvěry vládě, přičemž slíbil, že přijme i návrhy menších opozičních stran.

Vynucená přestávka parlamentu neplatí, opozice chce Johnsonovu rezignaci

V Dolní sněmovně při premiérově projevu panovala i na tamní poměry velmi bouřlivá atmosféra, neboť Johnson před poslance předstoupil poté, co nejvyšší soud v úterý označil za nezákonné jeho rozhodnutí přerušit ve druhém zářijovém týdnu zasedání parlamentu. Asi patnáctiminutové vyjádření prakticky neustále doprovázely hlasité reakce publika.

Johnson na úvod řekl, že promlouvá v reakci na verdikt nejvyššího soudu, nakonec se ale tomuto bodu příliš nevěnoval. „Není to absolutně žádná neúcta vůči justici, když řeknu, že si myslím, že soud se mýlil, když se vyslovil ohledně v zásadě politického problému,“ uvedl. V souvislosti s ukončením parlamentní schůze prý postupoval stejně jako jeho předchůdci.

Johnson v září přišel o hlasovací většinu a již dvakrát se neúspěšně pokusil Dolní sněmovnu rozpustit. Parlament zároveň prosadil zákon, který ukládá vládě v případě bezprostřední hrozby brexitu bez dohody dojednat další odklad odchodu z EU. Johnson ale již několik měsíců vyhlašuje, že Británie v aktuálním termínu brexitu, tedy 31. října, z unie musí vystoupit.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Zelenskyj posílá poslance na detektor lži. Na neúspěšné se vrhne policie

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval členy finančního a daňového výboru parlamentu, aby podstoupili test na...

Premium

Holčička si stěžovala, že má na hraní jen vojáčky. Dostane vojačky

Šestiletá holčička z amerického Arkansasu si stěžovala, že má na hraní jen vojáčky. Výrobce hraček jí vyhověl, do své...

Britský vrah oklamal Čechy, chytili ho v Rumunsku. Za mřížemi bude 26 let

Tvrdý trest za vraždu z roku 2015 ve středu dostal u londýnského soudu 31letý Shane O’Brien, který více než tři roky...

Trump zrušil sankce, které uvalil na Turecko kvůli invazi do Sýrie

Americký prezident Donald Trump zrušil veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho...

Najdete na iDNES.cz