Dojednám dohodu, nebo v říjnu odejdeme. Johnson věří v měkký brexit

  16:33aktualizováno  16:33
Britský premiér Boris Johnson je přesvědčený, že se mu podaří vyjednat dohodu o brexitu. Uvedl to na zasedání poslaneckého klubu konzervativců známého jako Výbor 1922. Kdyby k dohodě nedošlo, opustí jednoduše Velká Británie Evropskou unii 31. října.

Britský premiér Boris Johnson | foto: Reuters

Na čtvrtečním setkání se svými poslanci Johnson hovořil rovněž o „zbabělosti“ vůdce opozičních labouristů Jeremyho Corbyna, který podle něj ví, že v parlamentních volbách prohraje.

Fotogalerie

Premiér podle Reuters před zákonodárci zároveň obhajoval své rozhodnutí používat termín „zákon o kapitulaci“ v souvislosti se zákonem schváleným na začátku září, který má zabránit brexitu bez dohody.

Nařízení ukládá vládě v případě bezprostřední hrozby brexitu bez dohody dojednat s EU další odklad odchodu. Konzervativní poslanci dnes nicméně podpořili Johnsonovy argumenty, že zákon podkopává jeho vyjednávací pozici v Bruselu a že měl právo označit ho právě za „zákon o kapitulaci“.

Nejlepším způsobem, jak se dostat z této „jedovaté atmosféry“, která v britské politice panuje, je podle premiéra „dotáhnout brexit do konce“. Jak dodal, pokud jde o nejrůznější výhrůžky poslancům, bere je velmi vážně.

Johnson tak reagoval na debatu ze středečního večera, kdy jedna z labouristických poslankyň zmínila, že je poslancům vyhrožováno smrtí a jsou při tom používána slova jako „zrádce“, tedy výrazy, které opakuje právě Johnson. Proto premiéra vyzvala, aby „umírnil svůj jazyk“. Johnson nicméně tehdy její slova označil za „nesmysl“.

Podle Kevina Fostera z konzervativní strany vláda zvažuje další kroky pro zajištění bezpečnosti poslanců a jejich okolí. „A netýká se to jen blízkosti parlamentu, ale i jejich volebních obvodů a internetu,“ dodal Foster bez bližších podrobností.

Johnson prohrál, parlament odmítl pauzu kvůli konzervativcům

Britští poslanci ve čtvrtek zároveň odmítli přerušit zasedání Dolní sněmovny do 3. října kvůli konferenci vládní Konzervativní strany. Informovala o tom agentura Reuters.

Poslanci ve středu zasedli po více než dvou týdnech vynucené pauzy, když den předtím nejvyšší soud označil za nezákonné a od počátku neplatné vládní rozhodnutí přerušit parlamentní schůzi na pět týdnů.

Brexit v říjnu nebude. Johnson je slabý jako předtím Mayová, říká expert

Britský parlament zpravidla nejedná během stranických konferencí, ale opozice se domnívá, že v nynějším období, které s ohledem na blížící se brexit považuje za zásadní, Dolní sněmovna zasedat musí. Takový názor dnes zastávalo 306 poslanců proti 289. Konzervativci oznámili, že jejich konference přesto bude pokračovat. 

V Dolní sněmovně se ve čtvrtek hovořilo také o možných parlamentních volbách. Předseda komory John Bercow prohlásil, že podle stávajících pravidel se případné parlamentní volby nemohou uskutečnit do konce října, kdy má Británie opustit Evropskou unii.

Parlament je podle premiéra Johnsona paralyzovaný a měl by buď nechat vládu dotáhnout do konce brexit, nebo vyslovit kabinetu nedůvěru a umožnit nové volby, které však opozice odmítá.

Johnson už dvakrát žádal parlament, aby umožnil konání předčasných voleb, ale opoziční strany to odmítají, dokud nebude odstraněno riziko odchodu Británie z Evropské unie bez dohody.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

V Mexiku zadrželi, a vzápětí propustili, syna drogového krále Guzmána

V Mexiku tamní policie krátce zadržela Ovidia Guzmána, jednoho ze synů vězněného drogového krále Juaquína Guzmána....

Američané neví, kdo jsou to Kurdové. Trumpova snacha šokovala veřejnost

Snacha amerického prezidenta Donalda Trumpa šokovala veřejnost svým prohlášením, že průměrný Američan vůbec netuší, co...

Do brexitu zbývá čtrnáct dní. A Johnson není o nic blíž než předtím Mayová

Velká Británie má podle plánu za dva týdny opustit Evropskou unii. Z nové brexitové dohody sice zmizela kritizovaná...

V Rusku se ztratil kocour pašující drogy, měl být korunním svědkem

Hlavní důkaz v případu pašování drog do jedné z ruských věznic zmizel. Řeč je o kocourovi, který podle obžaloby donášel...

Najdete na iDNES.cz