Po zpackaném brexitu zastánci tohoto řešení v Evropě oněměli, píše tisk

  11:59aktualizováno  11:59
Po referendu o členství Británie v Evropské unii se mnozí obávali řetězové reakce, která by už tak nahlodanou jednotu bloku zcela rozbila. Jenže téměř tři roky poté, co se Britové rozhodli odejít, je efekt opačný. Rétoriku ohledně opuštění EU v posledních letech zmírnili politici v Itálii, Francii i České republice, píše ve svém komentáři britský server The Telegraph.

Odpůrci brexitu pochodovali Londýnem za požadavek druhého referenda o členství v EU (23.3.2019) | foto: AP

Referendum z června 2016 se zpočátku jevilo jako uvolněná nitka, která by mohla Evropu rozpárat, brexit ale ostatní země nepostrčil ke snaze unii opustit. Pravicová populistická hnutí napříč starým kontinentem, která v minulosti prosazovala odchod z unie, místo toho před volbami do Evropského parlamentu v drtivé většině případů hovořila o reformování zevnitř skrze novou alianci euroskeptických stran.

Fotogalerie

Lídrem této snahy je italský ministr vnitra a šéf strany Liga Matteo Salvini. Volání po odchodu z unie u něj nahradilo stanovisko, že s vnímanou dominancí liberalismu v Bruselu je třeba bojovat uvnitř unijních institucí. Když v dubnu ohlašoval plán sjednotit krajně pravicové strany Evropy, zmiňoval Salvini „rozšiřování rodiny“ stran s jinou představou o Evropě a práci na „novém evropském snu“.

Na britské referendum o brexitu však reagoval v tom smyslu, že Itálie bude Británii rychle následovat. „Srdce, rozum a hrdost zvítězili nad lžemi, výhrůžkami a vydíráním. Děkujeme, Spojené království, teď jsme na řadě my,“ napsal na twitteru bezprostředně po oznámení výsledku.

Příklad, který už netáhne

Podobným vývojem prošla vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová. V létě roku 2015 šéfka Národního shromáždění (tehdy Národní fronta) řekla: „Když se mi nepodaří s EU dojednat něco, po čem toužím, pak požádám Francouze, aby z EU odešli. A potom mi budete moci říkat Madame Frexit.“

Zlom v jejím přístupu nastal po prohraných prezidentských volbách roku 2017. Už nevolá po „frexitu“ ani po vystoupení Francie z eurozóny. Názorový posun zdůvodňuje vzestupem skupiny populistických stran. „Skončila naše izolace v rámci Evropy. Neměli jsme moc na výběr, museli jsme se (unii) buď přizpůsobit, nebo z ní odejít. Teď ale máme spojence,“ řekla minulý měsíc.

Eurovolby v Británii drtivě vyhrál Farage, konzervativci zažívají debakl

Od prosazování odchodu z EU ve prospěch „reformování zevnitř“ upustily také protiimigrační strany v Německu, Nizozemsku nebo Švédsku. Například třetí nejsilnější uskupení německého parlamentu Alternativa pro Německo (AfD) na začátku roku přehodnotilo avizovaný plán jít do eurovoleb s programem „dexitu“, pakliže by nedošlo na radikální reformu EU. „Chceme Evropskou unii a Evropský parlament reformovat, aniž bychom je zničili,“ řekl předseda AfD Jörg Meuthen.

V České republice, v minulosti označované za nejvíce euroskeptickou zemi Evropy, je příkladem popisovaného jevu strana Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury. „Chceme odejít stejně jako Británie a chceme referendum o členství v EU,“ řekl Okamura serveru The Telegraph v roce 2017.

V poslední době však lídr krajně pravicové strany vyjádřil přesvědčení, že „Evropský parlament je jediným místem, kde můžeme Evropu změnit“. „Bojujeme za to, aby Evropa zůstala evropská, s evropskými hodnotami,“ prohlásil Okamura letos na tiskové konferenci po boku Le Penové.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Války na Wikipedii. Rakušané retušují text o populistech, Němci o bulváru

ilustrační snímek

Z politických i komerčních důvodů manipulují obsah Wikipedie i u našich sousedů. V rakouské verzi internetové...

Zamávejme Británii. Tisíce lidí mají v den brexitu sraz na nizozemské pláži

Ilustrační foto.

Poslední říjnový den se na pláži ve městě Wijk aan Zee nedaleko Amsterdamu bude konat velká party. Tisíce lidí si...

E-cigarety mají v USA první oběť. Jak nemoc vzniká, zatím lékaři nevědí

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Ve Spojených státech zemřel první člověk na nemoc dýchacích cest, kterou mu způsobilo kouření elektronických cigaret. S...

Advantage Consulting, s.r.o.
SALES MANAGER PRO START-UP

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz