Neřízený, nebo žádný brexit. Šéf britského parlamentu asi potopil kompromis

  12:12aktualizováno  12:12
Místo na titulních stránkách většiny britských celostátních deníků si pondělním nečekaným zásahem do brexitového procesu vysloužil předseda dolní komory britského parlamentu John Bercow, který vyloučil nové hlasování o „rozvodové“ dohodě, pokud vládní návrh zůstane v zásadě nezměněný.

Předseda britské Dolní sněmovny John Bercow vyhlašuje výsledky hlasování poslanců o brexitové dohodě (Londýn, 15.1.2019) | foto: AP

Bercow svým krokem zkomplikoval snahu vlády ratifikovat podmínky brexitu dojednané s Evropskou unií a tisk hovoří o sabotáži či o „ústavní krizi“. Deník The Times uvádí, že předseda Dolní sněmovny vládu přepadl ze zálohy, neboť tým premiérky Theresy Mayové o obsahu jeho odpoledního projevu dopředu nevěděl. „Ono přepadení rozmetalo plán Mayové postavit před summitem EU poslance před volbu mezi její dohodou a dlouhým odkladem brexitu,“ píše londýnský list.

Fotogalerie

The Daily Telegraph si v titulku vypůjčil slova náměstka generálního prokurátora Roberta Bucklanda, podle kterého Bercowova intervence uvrhla Británii do „významné ústavní krize“. Probrexitové bulvární listy jako Daily Mail a The Sun volí mnohem ostřejší slova a obviňují šéfa Dolní sněmovny ze snahy zablokovat nejen stávající brexitovou dohodu, ale i odchod Británie z EU jako takový.

Řada komentátorů už v pondělí večer upozorňovala, že ačkoli Bercow na první pohled odmítnutím nového hlasování o stejné dohodě zvýšil pravděpodobnost brexitu bez dohody, takový výklad nejspíše vzniklou situaci nevystihuje.

„Ani na vteřinu nevěřím, že by si to (Bercow) přál (brexit bez dohody). Ví něco, co my ostatní nevíme? Tíhnu k tomu, že ano,“ napsal na twitteru moderátor televize BBC Andrew Marr. Podle The Sun už premiérka Mayová připravuje dopis předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi, kterým by oficiálně požádala o odsunutí brexitu o devět až 12 měsíců.

„Stojí kontroverze kolem Bercowa za vaši pozornost? Ne. Je to masivní kouřová clona, z níž v tuto chvíli těží v podstatě všichni. (...) Je to výhodná výmluva pro premiérku, protože dnešní nebo zítřejší (středeční) třetí hlasování o dohodě by prohrála,“ komentuje editor politického zpravodajství The Sun Tom Newton Dunn.

Pravidlo staré 400 let

Pondělní Bercowovo oznámení se opírá o více než 400 let staré pravidlo z knihy parlamentních procedur, podle kterého poslancům nemůže být v rámci jedné schůze dvakrát předložen návrh se shodným obsahem. BBC v analýze posledního vývoje vysvětluje, že vláda může tuto novou překážku obejít třemi způsoby: změnou parlamentních pravidel, změnou svého návrhu či ukončením zasedání parlamentu.

KOMENTÁŘ: Britský pokus o sebevraždu. Odpoutání od EU hrozí válkou v Irsku

Při každé z těchto možností by ale vyvstaly nové komplikace. Jako nejschůdnější se podle některých novinářů jeví varianta, že vláda pozmění před novým hlasováním o brexitu svou „nabídku“. O tom, jak velký posun by už byl přijatelný, ale opět rozhodne předseda Dolní sněmovny, který navíc zatím svůj požadavek příliš nevyjasnil.

Bývalá legislativní poradkyně premiérky Mayové Nikki da Costaová v článku v The Daily Telegraph uvádí i jiné scénáře. Vláda by prý mohla předložit jakýsi provizorní návrh s cílem ukázat, že „rozvodová“ dohoda již má většinovou podporu, případně zcela přeskočit hlasování o dohodě samotné a přejít rovnou k zákonu, který by její obsah ukotvil v britském právu.

Podle deníku Financial Times se za současné situace rýsuje nový zlomový termín, do něhož britská vláda potřebuje brexitovou dohodu prosadit. Tímto okamžikem je údajně 11. duben, neboť po tomto dni už by bylo nutné předkládat legislativní návrhy spojené s účastí Británie v květnových evropských volbách.

Připomente si zlomové okamžiky v procesu brexitu:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Arabština míří do pařížských škol. Chci jazyku dodat prestiž, řekl ministr

Další z billboardů, také na Chodově, je psaný v arabštině a znamená "Děkujeme,...

Několik veřejných základních a středních škol na předměstí Paříže začalo nedávno nabízet kurzy arabštiny, navzdory...

Justin Bieber, pohroma Islandu. Zpěvákovi fanoušci ohrožují křehký kaňon

Islandský kaňon Fjadrárgljúfur (1. července 2018)

Island omezil přístup k jedné ze svých nejnavštěvovanějších přírodních památek, kaňonu Fjadrárgljúfur. Důvodem jeho...

Mayová ustupuje. Parlament má hlasovat o celní unii nebo o novém referendu

Britská premiérka Theresa Mayová po jednání vlády (2. dubna 2019)

Premiérka Theresa Mayová v úterý představila kompromisní plán, který má pomoci napočtvrté prosadit v britském...

Najdete na iDNES.cz