Britský parlament schválil odklad brexitu, pokud bude dohoda s EU

  17:19aktualizováno  19:47
Parlament ve Velké Británii odhlasoval návrh vlády na odklad brexitu v případě, že bude schválena dohoda. Kabinet premiérky Theresy Mayové chce požádat Brusel o odklad brexitu do konce června v případě, že parlament do 20. března schválí dohodu o brexitu. Tu však již dvakrát odmítl.

Pro vládní návrh na krátký odklad odchodu Británie z EU se vyslovilo 412 poslanců, proti jich bylo 202. Vláda Mayové podle mluvčího zdvojnásobí snahu o prosazení brexitové dohody. Zároveň se stále chystá na variantu neřízeného odchodu z EU.

Lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn prohlásil, že cestou z krize by mohlo být nové referendum, které jeho strana podporuje.

Fotogalerie

Pokud by Británie o odklad požádala, muselo by s ním souhlasit všech zbývajících 27 členských států na summitu, který se koná 21. a 22. března. Souhlas by musela vyjádřit jednomyslně Evropská rada. Její předseda Donald Tusk již oznámil, že bude apelovat na členské státy, aby případný odklad podpořily.

V úterý zákonodárci odmítli již podruhé dohodu vyjednanou premiérkou Theresou Mayovou, ve středu ovšem  také vyloučili tzv. tvrdý brexit bez dohody.

Premiérka podle médií nejspíš ještě ve čtvrtek oznámí, že dohodu o brexitu předloží parlamentu k hlasování potřetí, a to začátkem příštího týdne. Není ale jasné, co se stane, když poslanci dohodu opět odmítnou. Vláda varovala, že v takovém případě může být odklad brexitu mnohem delší.

Británie by zatím podle dosavadních plánů měla EU opustit 29. března. Evropská komise v reakci na možný odklad brexitu upozornila, že pokud by Británie v EU zůstala, tak by se musela účastnit voleb do Evropského parlamentu.

Středeční dění v parlamentu, kdy se hlasovalo o vyloučení brexitu bez dohody, popsal britský tisk následující den jako kolaps a vládu chaosu. Podobně reagoval i kontinentální tisk, podle kterého začíná být premiérka Mayová překážkou na cestě z krize. Řada novin považuje za východisko nové referendum či spojení umírněných konzervativců s labouristy ve snaze „omezit škody“.

Přesně polovina dotázaných Britů si také podle průzkumu magazínu Politico, který proběhl krátce po úterním zamítnutí dohody, myslí, že by Mayová měla ve funkci premiérky skončit. Zůstat by měla jen podle 32 procent zúčastněných. Řešením současné situace by podle průzkumu byly nové volby. Ty podpořilo 42 procent respondentů, konat se však zatím nebudou.

Modlitba za brexit

Kostel ve městě Bicester pořádá každý den modlitby za brexitová vyjednávání.

Kostel ve městě Bicester nedaleko Oxfordu pořádá každý den modlitby za brexit. Lidé se zde modlí za moudrost a odvahu pro své politické vůdce  za to, aby Británie dokázala žít se svými sousedy v míru. 

Dodatek požadující další referendum neprošel

Předseda Dolní sněmovny John Bercow vybral čtyři dodatky, o kterých poslanci hlasovat. Hlasovalo se o třech z nich, jeden z nich jeho navrhovatel stáhl.

Poslanci postupně odmítli dodatky požadující odložit brexit kvůli uspořádání nového referenda, předat odpovědnost za dění kolem brexitu Dolní sněmovně a odložit brexit na neurčito do doby, než bude nalezena shoda ohledně dalšího postupu.

Právě o možnosti, že by Theresa Mayová mohla příští týden již potřetí předložit poslancům svou brexitovou dohodu, píší britská média. Podle stanice BBC by se mohlo premiérce podařit přesvědčit některé konzervativce i poslance Demokratické unionistické strany (DUP), aby ve třetím hlasování její dohodu podpořili.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

Vztah s Íránem přiostřuje. USA zvažují vyslat na Blízký východ 10 000 vojáků

Manévry americké armády v Arabském moři - letadlová loď USS Abraham Lincoln...

Pentagon ve čtvrtek předloží Bílému domu plán na vyslání až 10 000 dalších vojáků do oblasti Blízkého východu. USA tím...

Dal slib policii, že se po 15 000 lajcích na Facebooku vydá. Skutek utek

Ulice New Yorku během voleb střeží 5000 policistů (8. listopadu 2016)

Americká policie uzavřela netradiční dohodu s pachatelem unikajícím před zákonem. Sliboval se vydat pouze za...

Banksy v Benátkách narazil. Policie ho vyhnala z náměstí sv. Marka

Výtvarník Banksy, o jehož skutečné identitě se spekuluje, svou tvář schovával...

Výtvarník Banksy, o jehož skutečné identitě se spekuluje, vstoupil do nynějšího benátského bienále a nikdo si toho ani...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz