KOMENTÁŘ: Britský pokus o sebevraždu. Odpoutání od EU hrozí válkou v Irsku

  17:18aktualizováno  17:18
Britové si to ještě pořádně nepřipouštějí, ale odpoutat se od Evropské unie není jen tak. Stejně jako to bez chirurgického zákroku nedokážou siamská dvojčata. Spojené království je ke starému kontinentu připojeno přes Irsko a odtrhnout se může jen nekompromisním krvavým řezem, který může hodně bolet.

Na lavičce před parlamentem vedle sebe sedí odpůrkyně brexitu a jeho stoupenec, oba vybavení patřičnými proprietami k vyjádření svého názoru. (29. 1. 2019) | foto: Reuters

Britové jsou na konci slepé uličky a s vervou se chystají narazit hlavou do zdi. Jinak si snad ani nelze vyložit úterní hlasování dolní komory britského parlamentu, která pověřila premiérku Theresu Mayovou, aby se pokusila obnovit jednání s EU o brexitu a vydobýt si úpravu pasáže ve smlouvě, která zabraňuje obnově hranice na irském ostrově. Představitelé unie už dlouho dopředu varovali, že znovu vyjednávat nebudou.

Fotogalerie

Mayová, která má v plánu jet za účelem nových rozhovorů opět do Bruselu, se může dočkat maximálně kosmetických úprav, jež ale v Británii nikoho neuspokojí. Tak jako nemohl uspět předchůdce Mayové David Cameron, který prakticky nic nevyjednal o zmírnění britských závazků vůči EU a uspořádal brexitové referendum (co vlastně nyní dělá Cameron, čtěte zde).

V evropském tisku se sice spekuluje o tom, že by například Polsko či Německo k větším ústupkům byly svolné. Ale velmi odmítavá je vůči svému dědičnému nepříteli Francie a pak zejména Irsko, s nímž nakonec všechno stojí a padá, protože ratifikace smlouvy o brexitu musí být mezi 27 členy EU jednomyslná.

Irský faktor

Irsku se nelze ani divit. Vyhrožování neřízeným brexitem s ním nehne, protože by akorát spadlo z bláta do louže. Znamená-li odchod bez dohody uzavření hranic mezi Irskou republikou a Severním Irskem, co na tom vydělá, když dojde k dohodě bez takzvané irské pojistky, která garantuje neuzavření hranic? Hranice se zavřou stejně.

Brexitový veletoč. Chtěli v EU prásknout dveřmi, teď se šikují za setrvání

Severoirští unionisté pak mohou být spokojení, že se situace vrátí do dob, kdy byli s Londýnem pevněji spjatí. Severoirští katolíci ovšem vyhrožují, že opráší zbraně a obnovená hraniční kontrolní stanoviště začnou vyhazovat do povětří jako svoje první cíle.

Řešením při podobenství se siamskými dvojčaty je tak spíš nechat si useknout pravou ruku. Tedy že Británie hranici s EU posune do Irského moře a zanechá Severní Irsko fakticky v unii, respektive v celní unii. Jenže zde přetrvává odpor Demokratické unionistické strany, na níž závisí současná menšinová vláda konzervativců Theresy Mayové. To už by zasáhlo do současné vnitropolitické situace, v níž se konzervativci snaží tvrdohlavě udržet u moci.

Co jednou EU schvátí...

A pak zbývá nechat v celní unii Británii celou. To už ale znamená, že se sérií dalších z toho plynoucích závazků unii až tak moc zase neopustí. Leda markantně v tom, že se nebude podílet na rozhodování o politice EU. Podobně jako nemohou Norsko nebo Švýcarsko, které však výměnou za těsné obchodní svazky musí dodržovat mnoho unijních podmínek.

Zavinil brexit a zmizel. Expremiér Cameron cestuje, chalupaří a píše

Britským poslancům přitom dochází, že škody, které hrozí zemi z neřízeného brexitu, by byly velké. Země by se dostala ve vztahu k EU do právního vakua, které by se dalo přirovnat snadno k anarchii. Vznikly by takřka nepřekonatelné překážky pro vzájemný obchod i cestování. Například by vstoupila v platnost různá cla pro jednotlivé druhy zboží. Pro práci v Británii by byla zřejmě potřeba víza. S tím by se zákonitě spojila nadměrná byrokracie, která by vše až neúměrně zpomalovala.

Britští poslanci si proto v úterý nezávazně odhlasovali, že k odchodu z Evropské unie bez dohody dojít nesmí. Vlastně ale pověřili Mayovou, která o odkladu termínu brexitu dosud nechtěla slyšet, aby o něm rozhodla sama. Tím by zajistila čas pro čekání na Godota, rozuměj pro hledání řešení, které ale neexistuje. 

Pokud sama termín stanovený na 29. března odloží, s chutí jí to spočítají. A sami se ve stínu jejího ponížení skryjí a její konec v premiérském křesle možná uspíší.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Souboj koncertů na venezuelské hranici. Mohl by vynést sto milionů dolarů

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Boj o moc ve Venezuele se v pátek změnil na hudební klání. Do blízkosti venezuelsko-kolumbijské hranice se sjely...

Za velikost Ruska. Šamani obětovali pět velbloudů na ohnivé hranici

Velbloudi dvouhrbí a mladý jak v ZOO Chleby

Pozdvižení v Rusku vyvolal obřad sibiřských šamanů, kteří obětovali a spálili pět velbloudů, „aby posílili Rusko a jeho...

Konvoje do Venezuely jsou zástěrkou pro vyzbrojení opozice, tvrdí Rusové

Lidé přicházejí na koncert na podporu Venezuely na kolumbijské straně hranic....

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová obvinila USA z přemisťování speciálních sil ke hranicím Venezuely, kde na...

Najdete na iDNES.cz