KOMENTÁŘ: Britský pokus o sebevraždu. Odpoutání od EU hrozí válkou v Irsku

  17:18aktualizováno  17:18
Britové si to ještě pořádně nepřipouštějí, ale odpoutat se od Evropské unie není jen tak. Stejně jako to bez chirurgického zákroku nedokážou siamská dvojčata. Spojené království je ke starému kontinentu připojeno přes Irsko a odtrhnout se může jen nekompromisním krvavým řezem, který může hodně bolet.

Na lavičce před parlamentem vedle sebe sedí odpůrkyně brexitu a jeho stoupenec, oba vybavení patřičnými proprietami k vyjádření svého názoru. (29. 1. 2019) | foto: Reuters

Britové jsou na konci slepé uličky a s vervou se chystají narazit hlavou do zdi. Jinak si snad ani nelze vyložit úterní hlasování dolní komory britského parlamentu, která pověřila premiérku Theresu Mayovou, aby se pokusila obnovit jednání s EU o brexitu a vydobýt si úpravu pasáže ve smlouvě, která zabraňuje obnově hranice na irském ostrově. Představitelé unie už dlouho dopředu varovali, že znovu vyjednávat nebudou.

Fotogalerie

Mayová, která má v plánu jet za účelem nových rozhovorů opět do Bruselu, se může dočkat maximálně kosmetických úprav, jež ale v Británii nikoho neuspokojí. Tak jako nemohl uspět předchůdce Mayové David Cameron, který prakticky nic nevyjednal o zmírnění britských závazků vůči EU a uspořádal brexitové referendum (co vlastně nyní dělá Cameron, čtěte zde).

V evropském tisku se sice spekuluje o tom, že by například Polsko či Německo k větším ústupkům byly svolné. Ale velmi odmítavá je vůči svému dědičnému nepříteli Francie a pak zejména Irsko, s nímž nakonec všechno stojí a padá, protože ratifikace smlouvy o brexitu musí být mezi 27 členy EU jednomyslná.

Irský faktor

Irsku se nelze ani divit. Vyhrožování neřízeným brexitem s ním nehne, protože by akorát spadlo z bláta do louže. Znamená-li odchod bez dohody uzavření hranic mezi Irskou republikou a Severním Irskem, co na tom vydělá, když dojde k dohodě bez takzvané irské pojistky, která garantuje neuzavření hranic? Hranice se zavřou stejně.

Brexitový veletoč. Chtěli v EU prásknout dveřmi, teď se šikují za setrvání

Severoirští unionisté pak mohou být spokojení, že se situace vrátí do dob, kdy byli s Londýnem pevněji spjatí. Severoirští katolíci ovšem vyhrožují, že opráší zbraně a obnovená hraniční kontrolní stanoviště začnou vyhazovat do povětří jako svoje první cíle.

Řešením při podobenství se siamskými dvojčaty je tak spíš nechat si useknout pravou ruku. Tedy že Británie hranici s EU posune do Irského moře a zanechá Severní Irsko fakticky v unii, respektive v celní unii. Jenže zde přetrvává odpor Demokratické unionistické strany, na níž závisí současná menšinová vláda konzervativců Theresy Mayové. To už by zasáhlo do současné vnitropolitické situace, v níž se konzervativci snaží tvrdohlavě udržet u moci.

Co jednou EU schvátí...

A pak zbývá nechat v celní unii Británii celou. To už ale znamená, že se sérií dalších z toho plynoucích závazků unii až tak moc zase neopustí. Leda markantně v tom, že se nebude podílet na rozhodování o politice EU. Podobně jako nemohou Norsko nebo Švýcarsko, které však výměnou za těsné obchodní svazky musí dodržovat mnoho unijních podmínek.

Zavinil brexit a zmizel. Expremiér Cameron cestuje, chalupaří a píše

Britským poslancům přitom dochází, že škody, které hrozí zemi z neřízeného brexitu, by byly velké. Země by se dostala ve vztahu k EU do právního vakua, které by se dalo přirovnat snadno k anarchii. Vznikly by takřka nepřekonatelné překážky pro vzájemný obchod i cestování. Například by vstoupila v platnost různá cla pro jednotlivé druhy zboží. Pro práci v Británii by byla zřejmě potřeba víza. S tím by se zákonitě spojila nadměrná byrokracie, která by vše až neúměrně zpomalovala.

Britští poslanci si proto v úterý nezávazně odhlasovali, že k odchodu z Evropské unie bez dohody dojít nesmí. Vlastně ale pověřili Mayovou, která o odkladu termínu brexitu dosud nechtěla slyšet, aby o něm rozhodla sama. Tím by zajistila čas pro čekání na Godota, rozuměj pro hledání řešení, které ale neexistuje. 

Pokud sama termín stanovený na 29. března odloží, s chutí jí to spočítají. A sami se ve stínu jejího ponížení skryjí a její konec v premiérském křesle možná uspíší.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Islamističtí tygři vážně destabilizovali Srí Lanku

Indické učitelky truchlí za oběti teroristických útoků na Srí Lance. (22. dubna...

Teroristické útoky islamistů na Srí Lance ukázaly, že s relativně malými náklady lze destabilizovat zemi a vážně...

Filipínský prezident pohrozil Kanadě válkou. Důvodem jsou tuny odpadků

Duterte a jeho známé gesto, se kterým vstoupil i do předvolební kampaně (1....

Filipínský prezident Rodrigo Duterte v úterý slíbil vyhlásit válku Kanadě. Předmětem sporu jsou odpadky, které na...

Chceme do dvou let nové referendum o nezávislosti, řekla skotská premiérka

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová (24. dubna 2019)

Pokud Británie opustí Evropskou unii, nové referendum o odtržení Skotska by se mělo uskutečnit do konce tohoto...

Najdete na iDNES.cz