Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Bili nás, v Teheránu tekla krev, říká Íránec. Policie zabila 10 demonstrantů

  9:43aktualizováno  22:29
Brutálně nás bili, tvrdí stoupenci íránské opozice, proti nimž včera na zakázané demonstraci v Teheránu zasáhla policie. "Všude byla spousta krve. Mnozí jsou mrtví nebo zemřou. Viděli jsme zraněné, jak je odnášeli do nemocnice," líčí jeden ze svědků. Státní televize potvrdila, že při střetech s policií zahynulo deset lidí a sto bylo zraněno. V neděli byl v Teheránu klid.

O zabitých Íráncích informovala už v noci televizní stanice CNN, podle zdrojů z místních nemocnic zahynulo až 19 lidí. V neděli pak mrtvé potvrdila íránská státní televize. Nejprve ovšem uvedla, že zemřelo třináct lidí. Později číslo snížila na deset - lidé umírali v Teheránu při střetech policie s "teroristickými skupinami", jak označila protestující Íránce. Od začátku nepokojů už zahynulo celkem sedmnáct lidí.

Demonstrující podle íránské televize zapálili dvě benzinky a napadli vojenskou základnu. Hořela také mešita, policejní stanice a několik autobusů. Státní televize později popřela informaci, že v mešitě umřeli lidé. Íránské ministerstvo zpravodajských služeb podle vysílání ve státní televizi zatklo členy exilové opoziční skupiny obviněné z "teroristických aktivit". Zapalovali údajně autobusy a ničili veřejný majetek.

Protesty v ulicích Teheránu (20. června 2009)

Protesty v ulicích Teheránu (20. června 2009)

Nezávislí zahraniční novináři stále nemohou do ulic Teheránu bez speciálního povolení, spoléhají tak na různé sociální weby a svědectví Íránců. Například na serveru YouTube přibývají, i přes pokusy íránských úřadů blokovat přístup na internet, neustále videa zachycující krvavé nepokoje.

Protestující líčili zahraničním médiím, jak policie brutálně jednala s demonstranty. Jeden z protestujících popsal, jak policisté na motorkách a islámské milice napadli skupiny demonstrantů. "Šli jsme pokojně asi hodinu, když se na nás vrhli policisté na motocyklech. Začali nás srážet k zemi a brutálně bít," vylíčil agentuře AFP jeden z účastníků sobotních protestů pro výsledkům prezidentských voleb.

"Vydali jsme se po chodníku z náměstí Engheláb asi kolem čtvrté hodiny (místního času) a pokojně jsme šli asi hodinu. Lidé se k nám po cestě přidávali," řekl podle ČTK další z demonstrantů. "Pak na nás najela spousta policistů na motocyklech, sráželi nás k zemi a brutálně bili," líčil muž, podle něhož čítala jeho skupina asi tisícovku lidí.


Amatérské záběry policejního zákroku proti demonstrantům v Teheránu, které vysílají světová média. (Všeobecně se předpokládá, že zachycuje 20. červen, datum ale není potvrzeno)

"A když jsme začali utíkat, čekali na nás v malých uličkách basídžové (členové islámské milice) s obušky. Ale lidé nám otevírali dveře a pouštěli nás do domů, když jsme se ocitli ve slepé uličce." Když unikli policistům, demonstranti se podle tohoto účastníka přeskupili a začali provolávat "Smrt diktátorovi" a "Lidé, proč zůstáváte sedět? Írán se stal Palestinou!".

Svědek agentuře AFP také vylíčil své osobní střetnutí s jedním ze členů milicí basídž. "Jeden z nich, který nebil lidi, se mě zeptal: Co tu děláš, nevypadáš jako chuligán?"

Televize CNN upozornila také na fakt, že protestující křičeli hesla proti nejvyššímu duchovnímu vůdci, který má v zemi obrovskou autoritu i moc. To Írán od Islámské revoluce v roce 1979 ještě nezažil.

Bývalý umírněný prezident Mohammad Chátamí dnes vyzval k okamžitému propuštění zatčených protestujících či členů opozice, mezi kterými je i pět příbuzných někdejšího prezidenta Alího Akbara Hášemího Rafsandžáního včetně jeho dcery.

Íránská policie zasáhla proti opozici

K rozehnání demonstrace použila slzný plyn i vodní děla

Íránská opozice protestuje proti výsledkům prezidentských voleb, které označuje za zfalšované, už týden. Přestože v Teheránu neprotestovalo včera na zakázané demonstraci zdaleka tolik Íránců jako v uplynulých dnech, do ulic metropole se vrátilo násilí. Proti demonstrujícím zasáhla silou policie a islámské milice.

Před tvrdým policejním zásahem v pátek nepřímo varoval také nejvyšší duchovní vůdce Chameneí, který podporuje vítězného prezidentského kandidáta Mahmúda Ahmadínežáda. Po ajatolláhově projevu vystoupil i vysoce postavený člen íránské policie se slovy, že: "počínaje dneškem budou všechna shromáždění proti výsledkům voleb nelegální a policie proti nim zasáhne silně a s odhodláním."

Protesty v ulicích Teheránu (20. èervna 2009)

Protesty v ulicích Teheránu (20. èervna 2009)

Hlavní rival staronového prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda Mír Hosejn Músáví trvá na anulování voleb. Vyzval k celonárodní stávce, pokud by byl zatčen. Ujistil ale, že opozice není proti islámskému systému a jeho zákonům, nýbrž proti lžím a úchylkám - systém chce jen reformovat.

V prohlášení zveřejněném na internetu Músáví ujišťuje své stoupence, že mají právo protestovat proti volebním manipulacím a vyzývá demonstranty, aby pokračovali v protestních akcích. Nabádá je ale ke zdrženlivosti. "Nepozbývejte naděje, že se domůžete svého práva, a nepřipusťte, aby ti, kdo vás chtějí dohnat k zlosti, uspěli."

Konečný verdikt nad volbami padne příští týden

Výsledky vyšetřování stovek stížností neúspěšných kandidátů by měly úřady zveřejnit na konci příštího týdne. Původně se čekalo, že se Rada dohlížitelů vyjádří už v neděli. "Možnost organizovaného a rozsáhlého porušení a protiprávnosti během voleb (...) je téměř nulová," uvedl v neděli ministr zahraničí Manúčehr Mottakí.

Íránské ministerstvo zahraničí také opět ostře kritizovalo Velkou Británii a další západní země za jejich výroky o volebním a povolebním dění v zemi. Prezident Mahmúd Ahmadínežád vyzval USA a Velkou Británii, aby se nevměšovaly do íránských vnitropolitických záležitostí. "Uspěchanými poznámkami se definitivně do kruhu přátel íránského národa nedostanete."

Teherán reportérovi BBC: opusťte Írán do 24 hodin

Britský ministr zahraničí David Milliband to odmítl. "Británie trvá na tom, že je na Íráncích, aby si vybrali svoji vládu, a je na íránských úřadech, aby zajistily spravedlivý výsledek voleb a ochranu vlastních lidí," řekl.

V neděli se Írán rozhodl vyhostit reportéra britské televizní stanice BBC, na opuštění země mu úřady daly 24 hodin. "Jon Leyne musí opustit Írán během příštích 24 hodin, je obviněn z poskytování smyšlených zpráv, ignorování nezávislosti v novinách, podpory výtržníků a porušování práv íránského národa," citovala rozhodnutí polostátní íránská agentura Fars.

Protesty v ulicích Teheránu (20. června 2009)

Protesty v ulicích Teheránu (20. června 2009)

Íránské volby a povolební dění kritizovalo mnoho západních zemí. O víkendu ve svém prohlášení mírně přitvrdil i Barack Obama. V sobotu íránskou vládu vyzval, aby "zastavila všechny násilné a nespravedlivé akce proti vlastnímu lidu". Německá kancléřka Angela Merkelová v neděli požádala Írán o přepočítání hlasů a prohlásila, že stojí na straně Íránců, kteří chtějí uplatňovat svobodu projevu.

Na Západě také lidé vyrazili do ulic, aby podpořili protesty v Teheránu. Lidé demonstrovali včera například poblíž Paříže ale i v Praze.

Povolební vývoj v Íránu

13. června - Současný prezident Mahmúd Ahmadínežád se ziskem 63 procent hlasů vyhrál prezidentské volby. Mír Hosejn Músáví získal 34 procent a regulérnost voleb zpochybnil, V ulicích se střetly tisíce protestujících s policií. Přes sto reformistů bylo údajně zatčeno. Ajatolláh Chameneí podpořil Ahmadínežáda. - více zde

Protesty Musávího příznivců po oznámení výsledků íránských prezidentských voleb, ve kterých vyhrál současný prezident Mahmúd Ahmadínežád (13. června 2009)14. června - Músáví oficiálně vznesl stížnost a požádal Radu dohlížitelů, která musí výsledek voleb posvětit, o zrušení výsledku.  Ahmadínežád prohlásil, že se Írán jádra nevzdá a že jednání patří minulosti. -  více zde

15. června - Běhěm masových protestů zemřelo v Teheránu nejméně sedm lidí. Příznivci hlavního opozičního kandidáta protestovali také ve městech Rášt, Orumijeh, Zahedán a Tabríz. Íránský duchovní vůdce překvapivě nařídil vyšetřit údajné volební podvody.- více zde

16. června - Rada dohlížitelů oznámila, že přepočítá část hlasů, nicméně odmítá volby anulovat (což požaduje Músáví). Desetitíce příznivců reformního politika pochodovaly severním Teheránem. V centru metropole se sešly tisíce Ahmadínežádových zastánců. Úřady zakazují zahraničním novinářům pokrývat povolební dění přímo z ulic., reportéři mohou pracovat pouze z redakcí či hotelů. - více zde

Demonstrací proti výsledkům voleb se v Teheránu zúčastnily desetitisíce stoupenců Músávího (15. června 2009)17. června - Na sto tisíc Íránců v tichosti prochází Teheránem, připoměli si smrt nejméně sedmi lidí při pondělních protestech. Některé ulice zaplnily podle svědků kilometrové zástupy lidí oblečených do černé se zelenými páskami (barvami Músávího) na rukou či hlavách. Informace z Íránu váznou, hlavními zdroji jsou internetové servery. - více zde

18. června - Músáví vyhlásil 18. června dnem smutku (kvůli obětem demonstrací) a tisíce jeho stoupenců se schází v metropoli. Oblečeni do černého a se svícemi prošli městem. Rada dohlížitelů oznámila, že prošetří 646 stížností na volby a zavolala si na sobotu tři neúspěšné kandidáty. Objevuje se informace, že obětí protestů je osm. - více zde

19. června - K Íráncům poprvé od prezidentských voleb promluvil nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Chameneí. V pátečním kázání odmítl manipulování s volebními hlasy a označil Ahmadínežádovo vítězství za definitivní. - více zde

20. června -  Přestože opozice odvolala zakázané demonstrace, do ulic Teheránu vyrazily tisíce protestujících. Těžkooděnci proti nim zasáhli slzným plynem a vodními děly. Músáví trvá na anulování voleb a prohlásil, že je připraven zemřít mučednickou smrtí. - více zde

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Rusko míří ke konfliktu s NATO, s naší účastí od první chvíle, varuje Řehka

Rusko podle náčelníka generálního štábu armády České republiky Karla Řehky směřuje ke konfliktu se Severoatlantickou...

Ukrajina shromáždila sílu, která nemá v Evropě obdoby, vypočítává expert

Pokud by měly být pravdivé informace z dokumentů údajně uniklých z Pentagonu, že má Ukrajina pro ofenzívu jen tucet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák kapely Rammstein mě chtěl znásilnit, tvrdí fanynka. Ukázala zmučené tělo

Frontman a zpěvák německé kapely Rammstein Till Lindemann čelí od jedné z fanynek obvinění z možného sexuálního...

Děti se začnou kývat a pak umřou. Jižním Súdánem se šíří divná nemoc, ničí mozek

Kývavá nemoc je nová africká metla: mají ji jen děti, nikdo neví, co ji způsobuje a jak ji léčit. Nemá ještě ani jméno,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biden opět upadl, nyní se skácel před kadety. Zakopl o pytle s pískem

Americký prezident Joe Biden při čtvrtečním předávání diplomů na americké letecké akademii ve státě Colorado zakopl a...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Kopí ukrajinské protiofenzivy. Rusy mají vyhnat jednotky s výcvikem NATO

Premium Rusko tvrdí, že Ukrajina už spustila protiofenzivu. Ukrajinci pro ni vyčlenili několik zvláštních batalionů, z nichž...

Washingtonem otřásl sonický třesk. Stíhačky vyrazily k letadlu, spadlo do kopců

Žádné přeživší nenašli záchranáři po havárii letadla, které v neděli narušilo vzdušný prostor nad hlavním městem USA a...

Putina rozčilují špatné zprávy z bojiště, už mu je radši neříkají, tvrdí zdroje

Ruský prezident Vladimir Putin nedostává pravdivé informace o neúspěších své invaze na Ukrajinu, protože si ho jeho...

Bývalý agent FBI a sovětský špion Hanssen zemřel ve vězení. Odpykával si doživotí

Ve věku 79 let zemřel bývalý agent FBI a sovětský a ruský špion Robert Hanssen. Informovala o tom zpravodajská stanice...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...