Šéf Bílého domu uvedl, že válka v Jemenu způsobila „humanitární a strategickou krizi“. „Tahle válka musí skončit,“ podtrhl Biden v projevu na americkém ministerstvu zahraničí. Rozhodnutí ukončit podporu vojenské ofenzivě v Jemenu je podle Bidena součástí snahy o obnovu zaměření USA na diplomacii, demokracii a lidská práva.
Bidenova administrativa však zároveň oznámila, že Saúdské Arábii, která je strategickým partnerem a ropným gigantem, bude pomáhat v rámci bezpečnostní a protiteroristické spolupráce v posílení její obrany proti útokům zvenčí. Státní média království se tak při reakcích na prezidentovo vystoupení zaměřila na tuto druhou část jeho sdělení.
„Vítáme, že se prezident Biden zavázal ke spolupráci s přáteli a spojenci a k vypořádání se s útoky Íránu a jeho prostředníky v regionu,“ tweetoval saúdský princ a náměstek ministra obrany Chálid bin Salmán.
Čínu označil Biden za nejvážnějšího soupeře USA, ale dodal, že pokud to bude v americkém zájmu, budou s ní USA spolupracovat. „Postavíme se ekonomickým výpadům, budeme se snažit bránit Číně v útocích na lidská práva a intelektuální vlastnictví. Jsme ale ochotni s Pekingem spolupracovat, když to bude v zájmu USA,“ řekl prezident.
Zmínil se také o telefonátu se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Řekl mu, že dny, kdy se USA Rusku podrobovaly, skončily. Hovořil s ním i o několika dalších tématech včetně ovlivňování voleb, údajné ruské platbě bojovníkům Tálibánu za zabíjení Američanů a také o Ukrajině.
„Řekl jsem prezidentu Putinovi velmi odlišným způsobem, než jak to činil můj předchůdce, že skončily dny, kdy se USA podrobovaly agresivitě Ruska, jeho vměšování do našich voleb, kybernetickým útokům, trávení občanů. Nebudeme váhat nechat za to Rusko zaplatit a hájit své životně důležité zájmy i naše občany,“ řekl Biden o svém rozhovoru s ruským prezidentem.
Američtí vojáci v Německu zatím zůstanou, rozhodl Biden |
Nevynechal reakci na situaci v Barmě. Prohlásil, že se tamní armáda musí vzdát moci a propustit představitele a aktivisty zadržené při převratu. „V demokracii bezpochyby nelze usilovat o zvrácení vůle lidu silou ani se snažit zneplatnit věrohodné volby. Barmská armáda se musí vzdát moci, již si přisvojila, propustit zatčené, zrušit omezování komunikačních prostředků a vzdát se násilí,“ řekl americký prezident.
Uvedl rovněž, že exekutivním příkazem obnoví program přijímání uprchlíků a zvýší jejich roční kvótu na 125 000. Minulá administrativa počítala s přijetím pouze 15 000 lidí.
„Budeme konkurovat z pozice síly, budovat lepší domov, spolupracovat se spojenci a partnery, obnovíme svou účast v mezinárodních institucích a znovu se přihlásíme ke své morální autoritě a důvěryhodnosti,“ řekl Biden.
Svůj projev na ministerstvu zahraničí zahájil Biden slovy „diplomacie je zpět“. Na ministerstvo s ním přišla viceprezidentka Kamala Harrisová a byl přítomen ministr zahraničí Antony Blinken. „Velmi vás potřebujeme, já vám důvěřuji a plně vás podpořím,“ řekl Biden na adresu zaměstnanců úřadu.