Arcibiskup Duka přivezl vojákům v Afghánistánu cukroví, koledy a nůž

  17:31aktualizováno  17:31
Pražský arcibiskup Dominik Duka navštívil české vojáky v Afghánistánu. Účastníky mírové mise pozdravil a předal jim drobné dárky. Spolu s Dukou přiletěl i náčelník generálního štábu české armády Vlastimil Picek. Premiér Petr Nečas zůstal kvůli vnitropolitické situaci doma.

Pražský arcibiskup Dominik Duka navštívil české vojáky v Afghánistánu. | foto: ČTK

"Popřeju jim k Vánocům, aby byly radostné a požehnané. A tak také trošičku je chci taky povzbudit," řekl Duka ČTK a Českému rozhlasu na základně Shank v provincii Lógar, kde působí největší česká vojenská jednotka v zemi, Provinční rekonstrukční tým. Celkem 261 vojáků tohoto týmu pomáhá s obnovou oblasti a cvičí také místní policisty.

Podle Duky mají čeští vojáci v zemi své místo. "Není to jen záležitost Spojených států. Já se domnívám, že světový terorismus má do jisté míry své opěrné body v těchto zemích, v Afghánistánu a Pákistánu. Je to opravdu obrana domácností, rodin a bezbranných lidí téměř na celém světě," soudí arcibiskup.

Pražský arcibiskup Dominik Duka navštívil české vojáky v Afghánistánu.Dialog s islámem je podle něj důležitý, není však možné vést dialog s těmi, kdo k prosazování svých cílů využívají terorismus, ani se státy, které nikdy toto násilí neodsoudily. "To není útočná válka, tady se hájí naše hranice, tady se brání naše domovy," poznamenal.

Duka s Pickem navštívili i základnu Sharana v provincii Paktika, odkud s pomocí 99 příslušníků české armády operují tři vrtulníky Mi-171Š.

Picek vojákům přečetl dopis od prezidenta

Vojákům z jednotky pak společně s náčelníkem generálního štábu Pickem předali drobné vánoční dárky, kde nechybělo cukroví, CD s vánoční hudbou, "protiepidemiologický balíček" či nůž.

Pražský arcibiskup navštívil české vojáky v Afgánistánu.Picek také přečetl dopis prezidenta. Václav Klaus je rád, že českou účast v zahraničních operacích partneři a spojenci hodnotí velmi pozitivně.

"Zvyšujete tím prestiž české armády a České republiky vůbec. Přispíváte i ke zlepšení obrazu české armády v očích naší veřejnosti. To není málo," tlumočil Picek Klausova slova.

Podle českého prezidenta je bezchybná práce vojáků v misích potřeba "zvláště dnes, kdy velení armády řeší řadu problémů spojených s bezpodmínečně nutnými úsporami státního rozpočtu, kdy je na politické vedení ministerstva obrany upřena pozornost médií v souvislosti s některými nejasnými zakázkami".

Duka není v Afghánistánu poprvé. Při první cestě před několika lety mu ale počasí znemožnilo podívat se z Kábulu za českými vojáky.

Otec velí synovi

Mezi 99 českými vojáky na základně Sharana působí i otec se synem. Oba palubní střelci mají křestní jména Libor. Jejich příjmení nechce armáda z bezpečnostních důvodů zveřejňovat. Syn si prý ze začátku myslel, že se službou v misi pod otcovým velením budou problémy. "Ale je to v pořádku. Bereme to jako práci," poznamenal. Protekci prý nemá a kolegové z týmu mu tátu velitele nezávidí. Pro otce nejsou Vánoce na zahraniční vojenské operaci novinkou. Poprvé strávil svátky v misi v roce 2000 v Kosovu. Tehdy byl ale úplně bez rodiny a komunikační možnosti prý zdaleka nebyly takové jako nyní v Afghánistánu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Brexit odsoudil, ale jeho bulvár ho prosazoval, obvinil Cameron magnáta

David Cameron během vystoupení v Londýně (7. června 2016)

Lord Jonathan Rothermere v soukromí brexit ztrhal, jím vlastněný bulvární deník Daily Mail ho ale silně prosazoval. Ve...

Německo splní emisní cíle, věří Merkelová. Pořád málo, kontrují ekologové

Německá kancléřka Angela Merkelová na tiskové konferenci (20. září 2019)

Německá kancléřka Angela Merkelová je přesvědčena o tom, že její vláda pátečním schválením klimatického balíčku...

Paříž a Řím tlačí na rozdělování migrantů. Neposlušné země chtějí pokutovat

Francouzský prezident Emmanuel Macron a italský premiér Giuseppe Conte se...

Francouzský prezident Emmanuel Macron a italský premiér Giuseppe Conte usilují o trvalý mechanismus na přijímání...

Za klima pochodovala v New Yorku i Greta. Svou účast považuje za vítězství

Švédská aktivistka Greta Thunbergová, která inspirovala hnutí bojující za lepší...

Švédská aktivistka Greta Thunbergová, která inspirovala hnutí bojující za lepší ochranu klimatu, se v pátek zapojila do...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz