Sídlo Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) v Londýně

Sídlo Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) v Londýně | foto: Reuters

Po brexitu se bankovní agentura přestěhuje do Paříže, Praha neuspěla

  • 224
Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) se po odchodu Británie z Evropské unie přestěhuje do Paříže. Rozhodlo o tom v pondělí 27 unijních zemí. Praha, která měla o EBA také zájem, se nedostala ani do druhého kola hlasování. Evropská léková agentura se pak přestěhuje do Amsterdamu.

O sídle obou agentur z diplomatických informací plyne rozhodlo nakonec při rovnosti hlasů mezi Paříží a Dublinem a Amsterdamem a Milánem losování.

Po neúspěchu Bratislavy, která se ucházela o Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA), tak nebude země ze středu či východu Evropské unie hostit ani jednu ze dvou unijních agentur, které nyní sídlí v Londýně.

Česko i Slovensko přitom před rozhodováním spoléhaly na princip zeměpisné vyváženosti, podle nějž měla být alespoň jedna z agentur umístěna mimo západní země unie.

 „Ukazuje to, že z těch ‚nových‘ členských států to byla právě ČR a Slovensko, které se ocitly tak blízko druhému kolu. To lze samo o sobě vidět jako dobrý výsledek,“ řekl novinářům po vyřazení Prahy český státní tajemník pro EU Aleš Chmelař.

Češi a Slováci se v bitvě o agentury vzájemně podporovali. Chmelaře mrzí, že se zemím ze středu a východu EU nepodařilo lépe lobbovat za své kandidatury. „Nás by uspokojilo prakticky každé řešení, které by bylo vyvážené,“ poznamenal. Výsledek je tak podle něj příležitostí pro členské země zamyslet se nad tím, jak by měla ona geografická vyváženost v rámci EU vlastně vypadat.

Praha podle něj dostala v prvním kole volby všechny body, se kterými počítala a o nichž diplomaté předpokládali, že je to dostatečný počet k postupu. „Vzhledem k distribuci bodů to bohužel nestačilo. Bylo to velmi těsné. Kdyby jeden stát hlasoval jinak, tak jsme mohli být ve druhém kole,“ řekl.

Agentura pro léčivé přípravky se stěhuje do Amsterdamu

Po odchodu Británie z Evropské unie se Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) přestěhuje z Londýna do nizozemské metropole Amsterodamu. 

Už v prvním kole volby překvapivě vypadla Bratislava, která byla počítána mezi favority rozhodování. Ve druhém kole hlasování vypadla Kodaň, a do třetího tak postoupil Milán a Amsterodam. Celkem 27 unijních států rozdělovalo své hlasy tajně a obě města obdržela po 13 hlasech, Slovensko se totiž rozhodování zdrželo. Estonské předsednictví EU tedy nakonec nové sídlo významné agentury s 900 zaměstnanci určilo losováním.

Slovensko netajilo nad rozhodnutím členských zemí EU ohledně umístění Evropské agentury pro léčivé přípravky zklamání. „Netajíme zklamání nad tím, že naše kandidatura neuspěla navzdory vynikající nabídce, kterou jsme ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví předložili,“ citoval list Denník N mluvčího slovenského ministerstva zahraničí Petera Suska.

Dvě nejsilnější slovenské opoziční strany Svoboda a solidarita (SaS) a hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti označily výsledek hlasování za neúspěch slovenské diplomacie či selhání vládní koalice. „Ukázalo se, že nestačí jen proklamovat zájem Slovenska o hlubší evropskou integraci, ale třeba podnikat reálné kroky, které ze Slovenska udělají respektovaný stát Evropské unie,“ uvedla prohlášení SaS.

Po pondělním rozhodnutí musí ještě následovat formální právní kroky, které přesun agentur reálně umožní. Diplomaté před hlasováním zdůrazňovali potřebu zachovat především právě u lékové agentury hladký provoz.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video